Emulium Illustro-Performanstan Ödün Vermeden Doğallık

13 Şubat 2020

Son on yılda, cilt bakım ürünleri pazarı doğal olma yolunda, büyük bir başarı elde ederek ilerlemektedir. Günümüzde doğal kaynaklı cilt bakımının, en az sentetik kaynaklı cilt bakımı kadar duyulara hitap etmesi, hoş olması ve hatta çok daha iyi performans göstermesi beklenmektedir. Renkli kozmetik ve güneş bakım ürünleri ise tamamen farklı bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Formüle ve stabilize edilmesi oldukça zor olan, silikonlara ve sentetik polimerlere aşırı derecede bağımlı olan bu kozmetik ürün formülasyonları nadiren doğal olmaktadır. Tüketicilerin silikon içermeyen doğal kozmetiklere yönelik artan ilgisine rağmen silikon bazlı formülasyonlar, makyaj ürünleri ve güneş bakım uygulamalarının tartışmasız liderleridir.

Sentetik ham maddeler kullanmadan yüksek performanslı renkli kozmetik ürünleri yapmak oldukça zordur. Renkli kozmetik ve güneş bakım ürünlerinin çoğu, iyi performans ve stabilite gösteren, cilde pigmentlerin düzgün ve pürüzsüz ve kolay uygulanmasını sağlayan bir yapı olan silikon bazlı tiptedir. Bunun sonucunda, uzun ömürlü ve su geçirmez ürünler elde edilmektedir. Doğal ürünler daha çok cilt bakımında kullanılanlara benzer olarak su içinde yağ bazlı olarak formüle edilmektedir. Bu formüllerin dezavantajı, zor stabilize edilmelerinin yanı sıra yüksek pigment seviyelerinden dolayı kuru ve rahatsız edici bir his vererek topaklanma eğilimleridir. Dış fazda yağ veya silikon içeren yağ bazlı formül yapısı, yüksek kapatıcılık gerektiren formüllerde üstün sonuçlar veriyor gibi görünmektedir. Bununla birlikte silikon veya PEG içermeyen ters emülgatörler piyasada hala oldukça nadir bulunmaktadır. Mevcut olan birkaç örnek, pigment taşıma sistemleri için tasarlanmamış olmakla birlikte stabilize edilmeleri zordur. Doğallık ve duyusal özellik iyileştirmesi için sentetik stabilizatör ve/veya bir ortak emülgatör eklenmesini gerektirmektedir.

Uzun ömürlü ve suya dayanıklı düşük viskoziteli formülasyonlar yapabilmek için yüksek performanslı ve doğal W/O emülgatörlere güçlü bir ihtiyaç duyulmasından dolayı, Gattefossé, lipit kimyası konusundaki güçlü bilgisini kullanarak, doğal kökenli yenilikçi bir W/O emülgatör olan Emulium ® Illustro’yu geliştirmiştir. Poligliserol esterlerine dayanan patentli bir teknolojiyi kullanan Emulium® Illustro, doğallık ve formülatörlerin performans ve esneklik gereklilikleri açısından tüketici beklentilerini mükemmel şekilde karşılamaktadır.

Gerçek Bir Uzman

Emulium® Illustro, piyasadaki diğer W/O emülgatörlere kıyasla üstün performans ve stabilite göstermektedir. Kozmetik hammaddelerle- emoliyan, film oluşturucu, polimer, sedef maddesi, toz, stabilizatör- uyumluluğu mükemmeldir. Esnek, kullanımı kolay, soğuk prosese uyumludur; herhangi bir ek emülgatör kullanımını gerektirmeden ultra akışkandan kalın yapılara kadar geniş bir yelpazede ürün eldesine yardımcı olur. Yüksek pigment ve güneş filtresi içeren formülasyonlar için güzel bir çözüm olmasının yanı sıra, Emulium® Illustro cilt bakım ürünlerinde yenilikçi yapılar elde etmek için de kullanılabilmektedir.

Benzersiz Bir Hissiyat

Emulium® Illustro’nun benzersiz hissiyat profili, fondötenlere ve mineral güneş koruyuculara hafif ve yumuşak bir son hissiyat, adeta bir cilt bakım dokunuşu vermesiyle ön plana çıkmaktadır (Şekil 1). Cilt doğal olarak ışıldamakta, parlamamakta, nemli görünmekle birlikte kullanıcıya nemli hissiyat vermektedir.

Şekil 1: Emulium® Illustro içeren 3 kozmetik formülünün
duyusal analizleri.

Emulium® Illustro’nun içeriği, bu duyusal etki üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. 12-HSA ve RA moleküllerinin esnek karbon zincirleri, ciltteki pigmentleri kaplayarak yumuşak bir his ve yüksek performanslı doğal non-transfer özellikleri sağlar. Pigmentler eşit olarak dağıtılır ve ince çizgiler veya gözeneklerde toplanmaz; böylelikle cilt mükemmel, homojen ve pürüzsüz görünür.

Müşteri Beklentilerine Cevap Verme

Emulium® Illustro, doğal fondöten formülasyonunda %5 oranında kullanılmış ve özel bir klinik deneme çalışması yoluyla komedojenik olmadığı doğrulanmıştır. Dermatolojik notlandırma ve kişisel değerlendirme, fondöten performansını ölçmek ve cilt kalitesini değerlendirmek amacıyla işlem uygulanmamış cilt üzerine ilk uygulamadan hemen sonra ve 28 günlük uygulama sonucunda yapılmıştır, panelistlere bir memnuniyet anketi doldurtulmuştur. Şekil 2’de görüleceği üzere Emulium® Illustro ile formüle edilen fondötenler, düzgün, kusursuz bir cilt görünümü vermekte ve herhangi başka bir makyaj ürünü uygulamanmasa da cilt kalitesini artırmaktadır.

Şekil 2: Fondöten performansının dermatolojik ve kullanıcı değerlendirmesi (anında ve 28 gün düzenli kullanım sonunda, işlem uygulanmamış
cilt üzerine).

Ayrıca, Şekil 3, fondötenin etkinlik ve uygulama özelliklerinin panelistler tarafından doğrulandığını göstermektedir. Emulium® Illustro, fondöten
görünüm ve hissiyat açısından tüketici beklentilerini karşılamaktadır.

Şekil 3: Kullanıcı memnuniyet değerlendirmesi (anında ve 28 gün düzenli kullanım sonunda).

Kullanıcı memnuniyet anketi sonuçlarına göre, Emulium® Illustro içeren fondöteni kullanan 4 panelistten 3’ü çalışma sonunda ürünü kullanmaya devam etmek istediklerini belirtmişlerdir. Formül içeriğinin bilinmesinden bağımsız olarak, ürün performansı yüksek oranda beğenilmiştir. Denedikleri ürünün doğal, PEG ve silikon içermeyen bir içerik olduğu hakkında bilgilendirildiklerinde, panelistlerin %91’i kullanmış oldukları silikon içerikli formülasyonu bırakmaya gönüllü olduklarını belirtmişlerdir. Tüm bu verilerle birlikte, Emulium® Illustro açık bir şekilde tüketicilerin doğal makyaj ürünleri beklentisini kapsamlı bir şekilde karşVılamaktadır.

 

Yazar:
Flora Bollon
Ürün Pazarlama Lideri – Kişisel Bakım Doku&Uygulamalar
Gattefosse- France

 

 

 

 

 

 

 

Çeviren:
Özge Yüksel Özel
Kişisel Bakım Teknik İş Geliştirme Müdürü
Azelis Türkiye