Engelliler Haftası’nda Farkındalık Amaçlanıyor

12 Mayıs 2020

BM kararıyla kabul edilen Engelliler Haftası’nda,  engelli bireylerin toplumsal yaşamda karşılaştıkları ayrımcılık ve sorunlar hakkında farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.

Sabancı Vakfı’nın desteğiyle Tohum Otizm Vakfı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SEÇBİR) bu kapsamda “Herkes Aynı Olsa” çağrısını yapıyor. 10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası’nda farklılıkların birlikteliğine dikkat çekilecek.

Eğitimde Engelli Hakları: Okulda Birlikte, Hayatta Birlikte projesi kapsamında toplumsal duyarlılık bekleniyor.Bireyler ve kurumlar 13 Mayıs günü gerçekleşecek “Herkes Aynı Olsa” hareketinde, sosyal medya hesaplarından, #HerkesAynıOlsa etiketi ile paylaşımlar yapmaya, farklı olma halinin değerli olduğunu hep birlikte anlamaya davet ediliyor.

 

Eğitimde Engelli Hakları: Okulda Birlikte, Hayatta Birlikte projesinde engelli bireylerin eğitime ve topluma eşit bir şekilde katılmasını amaçlanıyor.

 

Bu kapsamda farklı olma halinin engelliliğe özgü olmadığının, her bireyin diğerlerinden ayrılan farklı özelliklerinin bulunduğunun ve bu durumun “farklı olma” halini olağanlaştırdığı vurgulanıyor.

Bireylerin farklılıklarının yaşadıkları topluluğa değer kattığına dikkat çeken #HerkesAynıOlsa kampanyası ile Sabancı Vakfı, Tohum Otizm Vakfı ve SEÇBİR, engelliliği, farkılılığın bir biçimi olarak anlatmayı amaçlıyor.

 

Kampanya kapsamında 13 Mayıs günü birey ve kurumların sosyal medya hesap avatarlarını #HerkesAynıOlsa logosuyla ve kullanıcıların profillerinde görünen isimlerini de #HerkesAynıOlsa etiketiyle değiştirerek kampanyaya desteklerini göstermesi bekleniyor.