FIBERHANCE™ BM SOLUTION

18 Temmuz 2019


Gökay Akdoğan

Satış Mühendisi
Yaşam Bilimleri
Safic Alcan Turkey

 

 

Günümüzde saç düzleştirme, şekillendirme, saç boyama ve saç açma işlemleri artış göstermektedir. Bu da saç tellerinin sistematik olarak yıpranmasına sebebiyet vermektedir. Buna bağlı olarak, yıpranmış saçlarda onarım sağlamaya yönelik ürünlerin pazarı gün geçtikçe artmaktadır.

Fiberhance™ BM Solution, yıpranmış saçların güçlendirilmesine yönelik geliştirilen, yeni-inovatif patentli bir aktif olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ürün, düşük moleküler ağırlığının bulunması ve aynı zamanda benzersiz kimyasal yapısı ile saç tellerindeki korteks tabakasına kolaylıkla penetre olabilmektedir. Korteks tabakasına kolaylıkla penetre olması ile yıpranmış saçlarda zarar görmüş hidrojen ve iyonik bağların yeniden oluşturulmasını sağlamaktadır.

Fiberhance™ BM Solution için derinlemesine çalışma mekanizmasına bakıldığında, saç tellerinde yer alan α-helix protein yapıları saçlarda direnci sağlamakla görevlidirler. Yıpranmış ve işlem görmüş saçlarda ise bu α-helix yapısı bozulur, mevcut bağlar kopar ya da zarar görür. Saç tellerindeki bu kimyasal bağları optimize etmesi için özel olarak tasarlanan Fiberhance™ BM Solution, kolaylıkla derinlemesine penetre olarak bozulan yapıların içerinde ve etrafına yeniden yapılanma sağlar (Dual Mechanisms.).

 

Şampuan, durulanan-durulanmayan saç kremlerine kolaylıkla aplike edilebilen Fiberhance™ BM Solution, ilk 3 kullanımda zarar görmüş saç tellerinde 3 kata kadar direnç kazanımı sağladığı üstün perfomans testleriyle kanıtlanmıştır.

Patenli yapısı ile saç tellerine kolaylıkla penetre olabildiği Floresan Mikroskobu analizleriyle ispatlanmıştır.

Fiberhance™ BM Solution’nın bu şekildeki çalışma prensibi ve yüksek onarım kabiliyeti Plex ürün gruplarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Özellikle Plex No.1 Bağ Yapılandırıcı (Bond Multiplier) ürününün ana temelini oluşturması bu ürünün etki mekanizmasını gözler önüne koymaktadır.

Şekil 2: Fiberhance™ BM Solution içeren şampuan ile yıpranmış saçlar üzerinden yapılan sürekli tarama testlerde, 7 kez yıkama sonucu saç tellerinde kopma oranı gözle görünür oranda azalmıştır.

Premium Saç Güçlendirici Şampuan

Ashland tarafından destek amaçlı formüller oluşturulmuştur.
Proses
1. A Fazı : N-Hance 3196 su içerisinde disperse edilir.
2. Sitrik asit ilave edilir.
3. B Fazı: Carbomer su içerisinde şişirilir ve sitrik asit ilave edilir.
4. C Fazı : Ürünler sırasıyla karıştırılır.
5. Yüzey aktifler sıra ile ilave edilir.
6. D Fazı: İstenilen pH ve viskozite ayarlanır. Ve proses sonlandırılır.

Özellikler
Stabilite: 45°C – 12 Hafta
Görünüş: Kremsi, likit
pH: 4.0-4.5
Viskozite: 6.000-9.000 mPa-s Brookfield LVT Spindle#3 12RPM, 1min at 25°C.