Flanders: Batı Avrupa’nın Yaşam Bilimleri Çekirdeği

14 Şubat 2020

Genin DNA dizisini çözenlerin, ağrı yönetimi, anestezi ve şizofreni tedavisi için öncü ilaçlar geliştirenlerin, miyokard enfarktüsü için tPA trombolitik tedavi geliştirenlerin, kemik iliği nakillerinde ilk kök hücre kullananların, erken meme kanseri keşfi için bir çip üzerinde laboratuvar
oluşturanların Flanders araştırmacılarının olduğunu biliyor musunuz?

Belçika’nın kuzeyinde yer alan Flaman Bölgesi (Flanders), yüzey alanı bakımından küçük olabilir, ancak dünyadaki en heyecan verici ve canlı yaşam bilimleri ekosistemlerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Belçika’nın kuzeyindeki stratejik konumuyla, Avrupa ağının ve özellikle yaşam bilimleri alanında güçlerini kanıtlamış dört büyük oyuncunun, Birleşik Krallık (Londra-Oxford-Cambridge), Fransa, Almanya ve İsviçre’nin tam ortasında bulunmasıyla, mükemmel destekleyici teşvikler ve yetenekli iş gücüne sahip olması gibi birçok nedenle, Flanders yaşam bilimleri alanında başarılı bir yer haline gelmiştir.

Flanders’taki yüksek düzeydeki akademik-endüstriyel iş birliği, birbirine güvenen ve paylaştıkları yeniliklerle gelişen «insan sağlığı endüstrisi» oyuncularının yoğun bir network oluşturmasına sebep oluyor.

araştırma merkezleri

Temel Stratejik Araştırma Merkezleri

Nanoteknoloji için stratejik araştırma merkezi olan Imec, ilaç ve sağlık sektörleri için elektronik tasarımda çok önemli bir rol oynamaktadır. Çip-üstü-laboratuvarlar, nöroporlar, sağlıkta giyilebilir teknoloji gibi alanlarda daha kolay tanı koymak ve kapsamlı tedavi yöntemleri sunabilecek teknolojiler üzerine odaklanmıştır.

Flanders’ın biyoteknoloji enstitüsü olan VIB, farmasötik, tarımsal ve endüstriyel uygulamalarla ilgili geniş bir bilgi, uzmanlık ve altyapı kaynağıdır. VIB’deki bilim adamları, kendi alanlarında dünya çapında tanınan öncülerdir. 5 üniversite, 76 milletten oluşan 1.700 çalışanı ve 8 araştırma merkeziyle, VIB bilimde mükemmelliğe, bilimsel bilginin çevirisine ve kamuoyuna ulaştırmaya odaklanmaktadır.

VITO, temiz teknoloji ve sürdürülebilir kalkınma alanında bağımsız bir Flaman araştırma kuruluşudur. Sürdürülebilir sağlık çözümleri, araştırma alanlarından biridir. VITO; koruyucu sağlık hizmetleri, sağlık yönetimi ve hastalığı önlemeye yönelik yeni uygulamalar, ölçüm yöntemleri ve biyobelirteçler geliştirmektedir.

Üniversiteler ve Akademik Hastaneler

Flanders’ın sadece uluslararası üne sahip yaşam bilimleri bölümleri ve araştırma ekipleri olan 5 üniversitesi yoktur; bölge aynı zamanda araştırma iş birliği için 4 akademik hastaneye ev sahipliği yapmaktadır. Flanders üniversiteleri, yükseköğretim sisteminin ilk sütununu temsil eder ve Flanders’ta Ar-Ge çıktısında önemli bir rol oynar. Bölgenin 5 üniversitesi, Flanders’ın özel sektöre ait olmayan bilimsel çıktılarının neredeyse %90’ını üretiyor.

Sağlık odaklı üniversiteler söz konusu olduğunda, Leuven Üniversitesi ve Leuven Üniversite Hastanesi yaşam bilimlerinde mükemmeldir. Kurum, 1.300 araştırmacı istihdam eden ve 2.000 yatak sunan tam teşekküllü bir Yaşam Bilimleri Kampüsü’ne sahiptir. Leuven Medikal Teknoloji Merkezi, robotik ve otomasyon, ilaç yönetimi, doku rejenerasyonu ve biyonik sistemler ile ilgili araştırma gruplarını koordine etmektedir. İlaç Tasarım ve Keşif Merkezi teknoloji platformu küçük moleküllü ilaç keşfini hızlandırır ve AIDS, kanser, epilepsi, alzheimer hastalığı ve diğerlerini tedavi etmek için ilaçların geliştirilmesinden sorumludur.

VUB ve Brüksel Üniversite Hastanesi, sinirbilim, üreme tıbbı, diyabet, onkoloji ve kardiyovasküler çalışmalarda kendi stratejik araştırma merkezlerini işletmektedir.

Ghent Üniversitesi Hastanesi, Flanders’taki en büyük ve en uzmanlaşmış hastanelerden biridir ve Ghent Üniversitesi, tıbbi uzmanlık ve araştırma gruplarının kilit merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Temel Tıp Bilimleri Bölümü, anatomi ve embriyoloji, kök hücre biyolojisi, tıbbi fizik, fizyoloji, radyobiyoloji ve doku mühendisliği alanlarında translasyonel tıpta yer almaktadır.

Hasselt Üniversitesi BIOMED araştırma enstitüsü, nörobilim, otoimmünite, hücre fizyolojisi ve biyofizik ve morfoloji ve histolojinin yeni alanlarını araştırmak için 140’tan fazla araştırmacı istihdam etmektedir.

Antwerp Üniversitesi ve Antwerp Üniversite Hastanesi, kardiyoloji, klinik biyoloji, hematoloji, immünoloji, metabolik bozukluklar, moleküler görüntüleme, nöroşirürji ve daha fazlası alanlarında uluslararası araştırmalarıyla bilinmektedir.

flanders

Teknolojiyi Hayata Geçirenler, Hızlandırıcılar ve Sektör Kuruluşları

Ghent, Leuven, Antwerp ve Hasselt gibi Flanders’ın önemli şehirlerinde veya yakınında bulunan ve yaşam bilimleri girişimlerini destekleyen çeşitli biyo-kuluçka merkezleri, ilaç inovasyon hızlandırıcıları ve bilim parkları vardır. Bunlara BioVille, BlueHealth İnovasyon Merkezi ve StartupVillage dahildir. FlandersBio, beMedtech, Healthcare Belgium ve Agoria’nın Sağlık Teknolojisi Kulübü gibi küme ve sektör kuruluşları, bilgi alışverişini, iş büyümesini ve yeniliği teşvik etmek için endüstri oyuncularına destek, rehberlik ve iş birliği fırsatları sunmaktadırlar.

İlaç söz konusu olduğunda, dünyanın en büyük 10 oyuncusu, kilit tesislerini Flanders’ta işletmektedir. Janssen Pharmaceutica, Pfizer, Sanofi ve Novartis, Flanders’ın avantajlarından yararlanan büyük isimlerdendir.

Yeni Fikirler Üzerinde Önemli Vergi Tasarrufu

Bir sonraki yıkıcı yenilikteki biyoteknolojiyi mi yoksa çığır açan bir ilaç mı geliştiriyorsunuz? Bölge, ilaç ve biyoteknoloji gibi araştırma ağırlıklı sektörleri hedefleyen teşvikler sunmaktadır. İnovasyon geliri indirimi, bir firmanın inovasyon vergisinden elde ettiği net kazancın %85’ini oluşturmaktadır ve firmaların devam eden gelişimini desteklemek için fonları yeniden yatırım yapmasına izin vermektedir.

Ar-Ge Girişimleri için Diğer Cömert Teşvikler

Ar-Ge’ye yapılan yatırım indirimi, satın alma değerinin veya özellikli varlığın %13,5’ine veya yatırımın amortisman tutarının %20,5’ine karşılık gelmektedir. Ar-Ge şirketleri ayrıca, belirli bilimsel alanlarda araştırmacıların kişisel gelir stopaj vergisinin %80’ini ödemekten muaftır.

İnovasyonunuz Var Mı? VLAIO ile İletişime Geçin

Büyümeyi, inovasyonu ve girişimciliği teşvik etmekten sorumlu bir hükümet kuruluşu olan Flanders Innovation & Entrepreneurship (VLAIO), yeni ürün ve hizmetler geliştiren tüm alanlardaki şirketler için ideal fon ortağıdır. Ar-Ge faaliyetinin ve şirketin türüne bağlı olarak VLAIO, inovasyon projenizin %50’sine kadar fon sağlayabilecek bir dizi destek programı ve hibe sunmaktadır. Dahası, VLAIO, rekabet avantajlarını keskinleştirmek isteyen işletmelere uzman tavsiyesi ve rehberlik sunmaktadır.

Flanders Investment&Trade ile iletişime geçin

Flanders Yatırım ve Ticaret (FIT), Flanders’ta iş yapmanızın her yönüyle ilgili uzmanlığınızdır. Bu devlet kurumu, dünya çapında 100’ün üzerindeki ofisi aracılığıyla Flanders’a yatırım yapmak isteyen firmalara kapsamlı destek sağlamaktadır.

VIB, VLAIO ve FlandersBio ile ortaklaşa Flanders Investment&Trade, Flanders’taki yabancı yaşam bilimleri ve biyoteknoloji yatırımcılarına destek ve rehberlik sağlamaya adamış yetenekli bir yaşam bilimleri karşılama ekibinin hizmetlerini sunmaktadır. Temasa geçmek için web adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Hazırlayan:
Flanders Investment&Trade (FIT)