Flokser İş Güvenliği Ayakkabı Poliüretan Sistemleri

03 Aralık 2019

Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan ayakkabı ve terliklerin bazıları için sadece şıklık ve modaya uyum sağlamak amacıyla, bazıları için ise sağlamlık, esneklik, hafiflik ve rahatlık ihtiyacı göz önüne alınarak tasarlanması gerekmektedir. Birçok farklı özellikte ve alanda uygulama için formüle edilebilme gibi sahip olduğu önemli avantajlar nedeniyle poliüretan, terlik ve ayakkabı tabanı uygulamalarında son yıllarda oldukça fazla tercih edilen bir malzeme haline gelmiştir. Flokser Kimya bünyesinde; yazlık, kışlık, baharlık, sporluk taban, terlik, tek ve çift dansite iş güvenliği ayakkabısı ve çizmesi üretiminde enjeksiyon ve alçak basınç döküm makineleri ile uygulanabilen farklı yoğunluk ve sertlik değerlerinde poliüretan sistemler üretilmektedir.

Soft PU Terlik Sistemi

Firmamız Türkiye pazarında inovatif çözümler ile birçok ilke imza attığı terlik sektöründe, düşük sertlik ve yoğunluk değerlerinde üstün elastikiyet özelliğine sahip yeni poliüretan sistemi ile pazarda yine fark yaratmayı hedeflemiştir.

Prepolimer, poliol ve katalizör olarak 3 bileşenli sistem halinde pazara sunulan yeni poliüretan sistemimiz ile basılmış terlik numunelerine ait görsel Resim 1’de verilmiştir.

Aşağıda belirtilen avantajları ile sektörde önemli bir fark yaratacağına inandığımız yeni poliüretan sistemi ile alçak basınç döküm makinesi ile üretilen terliklerin reaksiyon koşulları ve mekanik özellikleri incelenerek elde edilen sonuçlar ise Tablo 1’de verilmiştir.

Terlik ürünlerinde genellikle yüksek sertlik değeri sağlayan poliüretan sistemler kullanılırken son yıllarda tüketicilerin artan rahatlık ve konfor beklentileri nedeniyle üreticilerin arayışı da düşük sertlik değerindeki ürünlere doğru kaymıştır. Bu talebe istinaden müşteri odaklı çalışmalarda sektörde önemli bir fark yaratan firmamız geliştirdiği yeni sistem ile 40-45 shore A sertlik değerindeki terlik ürünlerinin yüksek esneklik değeri ile üretimini sağlamayı hedeflemiştir. TS EN ISO 17707 standardına göre gerçekleştirilen esneme direnci testinde, 30.000 adım sonra açılan çentikteki büyüme <4 mm olarak bulunmuş ve bu alanda kullanılan sistemlere göre oldukça üstün bir performans elde edilmiştir.

Ultra Hafif PU Terlik (ELD Slipper: Extremely Light Slipper)

Değişen kalıp modellerine göre 200kg/m3 kalıp yoğunluğunda yaklaşık 50 Shore A civarında terlik üretimi yapmanız artık mümkün! Flokser Kimya geniş ürün yelpazesi ile üreticinin ihtiyaçlarını anlayarak sektöre yön vermektedir. Son zamanlardaki en önemli ihtiyaçlardan biri de aynı özelliklere sahip fakat düşük kalıp yoğunluğunda uygulanabilen terlik sistemlerinin geliştirilmesidir. Hem kullanıcının ergonomiye olan ilgisini gidermek hem de üreticinin aynı özellikte fakat daha az gramajla terlik üretebilmesini sağlamak amacıyla ultra hafif terlik sistemini pazara sunuyoruz. Alçak basınç döküm makinesi kullanılarak müşteri şartlarında basılan terlik numunelerinin hem reaksiyon koşulları hem de mekanik özellikleri incelenmiş ve elde edilen sonuçlar ise Tablo 2’de verilmiştir.

Flokser Kimya geniş ürün yelpazesi ile üreticinin ihtiyaçlarını anlayarak sektöre yön vermektedir. Son zamanlardaki en önemli ihtiyaçlardan biri de aynı özelliklere sahip fakat düşük kalıp yoğunluğunda uygulanabilen terlik sistemlerinin geliştirilmesidir. Hem kullanıcının ergonomiye olan ilgisini gidermek hem de üreticinin aynı özellikte fakat daha az gramajla terlik üretebilmesini sağlamak amacıyla ultra hafif terlik sistemini pazara sunuyoruz. Alçak basınç döküm makinesi kullanılarak müşteri şartlarında basılan terlik numunelerinin hem reaksiyon koşulları hem de mekanik özellikleri incelenmiş ve elde edilen sonuçlar ise Tablo 2’de verilmiştir.

Ultra Hafif PU Terlik sistemi 200kg/m3 kalıp yoğunluğunda uygulama olanağı sağlaması ile hafifliği ön planda tutarken, üstün boyutsal kararlılığı ile güvenli kullanım olanağı sağlamaktadır. Sektörde mevcut standart terlik ürünleri ile kıyaslandığında farklı kalıp modellerine göre %35 gramaj avantajı sunmaktadır.

Çift Yoğunluklu Poliüretan İş Güvenliği Ayakkabıları

Poliüretanın uygulama kolaylığı temelinde geliştirilen iş güvenliği ayakkabıları, dış taban ve ara taban olmak üzere 2 katmandan oluşmaktadır. Dış taban dayanıklılığı sağlarken, ara taban kullanıcıya konfor sunar. Sıcağa, soğuğa, suya, basınca, pasa ve yağa karşı koyan dış taban ve nefes alabilen yapısıyla ara taban bir bütün olarak hayata karşı sağlam durmanızı sağlar. Flokser Kimya’nın terlik ve taban alanındaki yeniliklerinin yanı sıra iş güvenliği ayakkabısı olarak adlandırılan ve insan sağlığını korumayı amaçlayan yeni poliüretan sistemimiz bu alanda da fark yaratmayı hedeflemektedir. Resim 2’de görülen yeni ürünümüz, 3 bileşenli poliüretan sisteminde sadece katalizör bileşenini değiştirerek hem dış taban hem de ara taban üretimi yapmak mümkündür.

Resim 2. Çift yoğunluklu iş güvenliği ayakkabısına ait görsel

Belirtilen avantajları ile yeni poliüretan sisteminde komponent özellikleri, reaksiyon koşulları ve mekanik özellikleri incelenmiş ve elde edilen sonuçlar ise Tablo 3’te verilmiştir.

Kişisel koruyucu ekipmanları arasında bulunan iş güvenliği ayakkabılarına uygulanan EN ISO 20344 standardı kapsamında ürünümüze yapılan testlerin sonuçları Tablo 4’te verilmiştir.

Flokser Kimya Ar-Ge Merkezinde geliştirilen yeni poliüretan sistemimiz ile ara taban ve dış taban uygulamalarında kullanılabilecek çift yoğunluklu iş güvenliği ayakkabı sistemi pazara kazandırılmıştır.
*Reaksiyon ve çalışma koşulları 6000rpm devirle çalışan alçak basınç döküm makinesi ile yapılan ölçümler sonucunda elde edilmiştir.
** TS EN 12222 standardına göre 24 saat süreyle 23±2 sıcaklık ve %50 bağıl nem değerinde şartlandırma sonrası numunelere ait test sonuçları verilmiştir.

Kübra Sarper – Ar-Ge Uzmanı / R&D Specialist – Flokser Kimya

Kerim Can Ünlü / Ar-Ge Uzmanı- R&D Specialist / Flokser Kimya