Flokser Kimya İcra Kurulu Üyesi Sayın Ekin Tükek

31 Mayıs 2019

Flokser Kimya İcra Kurulu Üyesi Sayın Ekin Tükek ile firmalarının çalışmaları ve sektöre sunmuş oldukları yeniliklerle ilgili keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Tükek, eğitime destek kapsamında gerçekleştirdikleri Ar-Ge çalışmalarının detaylarını  bizlerle paylaştı.

Ekin Tükek

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Koç Üniversitesi Kimya Bölümü’nden mezun oldum. Barcelona European University’de MBA yaptıktan sonra ikinci yüksek lisansımı Kadir Has Üniversitesi’nde Kurumsal İletişim üzerine yaptım. 2010 yılından beri hem Flokser Tekstil hem de Flokser Kimya bünyesinde farklı departmanlarda bulundum. Şu anda İcra Kurulu Üyesi olarak Flokser Kimya’da görev almaktayım.

Flokser Kimya

Flokser’in kuruluşundan bugüne gelişim sürecinizden bahsedebilir misiniz?
Flokser, İstanbul’da 1980’li yılların başında 450 mt2’lik flok atölyesi ile üretime başlayarak, dokuma, örme, non-woven, teknik deri, kimya (poliüretan) gibi birçok alanda faaliyet göstererek Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biri oldu. Bugün Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşundan biri olarak tekstil ve kimya alanında hammadde üreticisi ve ihracatçısı konumunda.  2006 yılında tekstilde kullanılan suni deri kaplama poliüretanlarının üretimi ile faaliyete başlayan  Flokser Kimya Bakanlık onaylı Ar-Ge merkezi ile bugün birçok sektöre hammadde sağlayan Türkiye’nin önde gelen sistem evlerinden biri oldu.

Flokser Kimya’nın ürün ve ürün grupları nelerdir? Hangi sektörlere hizmet vermektedir?
Flokser Kimya olarak, müşteri memnuniyetini ve standart kaliteyi ön planda tutan, insan, çevre ve doğaya duyarlı, hayatı kolaylaştıracak ürünler sunma misyonuyla ilerliyoruz. İnşaat, terlik ve taban, mobilya, otomotiv, yapıştırıcı, beyaz eşya, izolasyon sektörlerinde poliüretan, poliüre, polyester ürünleri ile alternatif çözümler sağlıyoruz.

Poliüretan kullanımının, yaşam kalitesi ve ürün kullanıcılarının konforu üzerinde somut bir olumlu etkisi var. Rahat, modern bir yaşamın temellerinden biri olan poliüretanlar, dayanıklı ve güvenilirdir. Bünyemizde bulunan ileri poliüretan teknolojileri ile yalıtım amaçlı rijit (buzdolabı, soğuk oda paneli, sandwich panel, sprey, boru izolasyonu, dekorasyon), filtre, integral (ofis mobilya kolçakları, çeşitli oto parçaları, kablolar), ayakkabı (terlik, taban, fusspett, iş güvenliği), kalıplanmış sünger, yapıştırıcılar, binderler, teknik deri poliüretanları, su yalıtımı alanlarında faaliyet gösteriyoruz. Hem bayi ve distribütör kanallarımızla, hem de satış ofislerimizle Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Rusya başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.

Yakın zamanda, sektörde fark yaratacak, inovatif bir poliüretan ürün çalışmanız oldu mu?

Flokser olarak disiplinler arası çalışma kabiliyetimizle manevra alanımızı her geçen gün artırıyoruz. Sektörümüzün ilk Bakanlık onaylı Ar-Ge Merkezi’ne sahip Flokser Kimya olarak tasarım ve inovasyondaki üstünlüğümüzü üretim kapasitemize de yansıtıyoruz. Faaliyetlerini sentez ve uygulama laboratuvarlarında yürüten Ar-Ge departmanımız, yüksek lisans ve doktoralı kimyager ve kimya mühendislerinden oluşuyor. Her biri kendi alanında uzman ekibimizle kimya sektörüne özel kalıcı çözümler bulmayı hedefliyoruz.

Flokser Kimya olarak, 2012 yılından bu yana Türk iş dünyasının Ar-Ge harcamalarının her yıl açıklandığı Ar-Ge 250, Türkiye’nin en Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri Araştırması’nda cirosundan Ar-Ge’ye en fazla pay ayıran şirketler arasında yer aldık. Araştırmaya göre 2017 yılında Türkiye’de Ar-Ge harcama tutarının toplam cirodan aldığı paya göre yüzde 9 ile, 9. sırada bulunduk.

Bugün sektörde kolay temizlenebilen ve insan sağlığına zararsız biyo bazlı kaplama poliüretanlarını Türkiye’de ilk üreten firmayız. İnovatif projelerimizi hayata geçirirken trendleri belirliyor ve müşterilerimize özel ürünler üretiyoruz. Sürekli gelişim ve inovasyon ilkesi, yenilikçi bakış açısı ve sektöre öncülük etme misyonu doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge çalışmalarıyla hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlarında çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Terlik ve ayakkabı tabanı üretiminde kullanılan, farklı yoğunluk ve sertlik değerlerinde poliüretan sistemler üretiyoruz. Kullanım alanlarına ve müşteri beklentilerine göre geliştirilen bu sistemler terlik ve ayakkabı tabanı uygulamalarında son dönemde oldukça fazla tercih edilen bir malzeme olarak öne çıkıyor. Rahatlık, hafiflik ve sıkıştırma dayanımı gibi özellikleri ön planda tutarak geliştirdiğimiz yeni nesil poliüretan sistemleri standart terlik ürünleri ile kıyasladığımızda güvenli bir kullanım imkânı ve imalatçıya düşük maliyet fırsatı veriyoruz.

Ultra Hafif PU Terlik, üstün boyutsal kararlılığı ile sektörde mevcut farklı kalıp modellerine göre üretim verimliliği, yüzde 35 gramaj ve yüzde 15 maliyet avantajı sunuyor. Soft PU Terlik sistemi konfor özelliği ile öne çıkarken, Eko Terlik ise yüksek basma dayanımı ve düşük karışım oranı ile farklılaşıyor. Aynı zamanda hafif ve esnek PU taban sistemi hızlı kalıp açma süresiyle imalatçının üretim verimliliğini artırmasına olanak sağlıyor.

Yeni teknolojik trendler kapsamında projeleriniz nelerdir?

Sene başında yaptığımız çalıştayla önümüzdeki 5 ve 10 yıllık hedeflerimizi belirledik. İleri ve geri entegrasyonlarla üretim gücümüzü artırmayı ve katma değer yaratmaya odaklanmayı hedefliyoruz. Bunun için yurt içinde ve yurt dışında yatırım planlarımız var. Daha önce olmadığımız farklı sektörlere de yeni ürünler geliştirerek yetkinliklerimizi artırmayı hedefliyoruz.

Savunma, sanayi, inşaat ve dayanıklı tüketim sektörü hali hazırda önemli projeler üzerinde çalıştığımız alanlar. Bilgi birikimimiz, deneyimli ekibimiz, networkümüz, hızlı hizmet sağlamamız, etkin dağıtım kanallarımız, yıllardır sektörde iyi bilinen itibarlı bir firma olmanın getirdiği proje finansman gücümüz bir adım öne çıkmamıza ve tercih edilmemize neden oluyor. Biz de bu özelliklerimizi korumaya ve paydaşlarımıza daha fazla değer yaratmaya çalışıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Bahçeşehir İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bir kimya laboratuvarı açılışı gerçekleştirdiniz. Bu projenizden bahsedebilir misiniz?

Kuruluşumuzdan bu yana toplumsal ve çevresel hayatın gelişimi için başta eğitim olmak üzere birçok alanda kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları yapıyoruz. Toplum içerisinde gelişmesi gereken konulara dikkat çeken Flokser Kimya’nın sosyal sorumluluk politikası, evrensel değerler çerçevesinde sürdürülebilirlik stratejisine dayanıyor.

Flokser Kimya

Bu kapsamda, 2018–2019 eğitim öğretim yılında, “Flokser Kimya Laboratuvarı Projesi’ni” hayata geçirerek 22 Mart Cuma günü Bahçeşehir İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kimya laboratuvarının açılışını gerçekleştirdik. Bu proje nezdinde okulun laboratuvar ihtiyaçlarını karşılayarak kimya alanında eğitim gören, bu alanda meslek edinmek isteyen lise öğrencilerine maksimum fayda sağlamayı, kimya alanında çalışma yapmak isteyen okul ve öğrencilere destek olmayı hedefliyoruz.

Bu eğitim öğretim yılı itibarıyla hem Flokser Kimya’nın sponsor olduğu laboratuvarda hem de Flokser Kimya’ nın genel merkezinde öğrenciler ders işlemeye, şirket tarafından verilen proje konuları üzerinden çalışmalar yapmaya başladı. Aynı zamanda onlara kimya alanında faaliyet yürüten bir sanayi kuruluşunu yakından tanıma, iş ve staj imkânları, müfredatta bulunan birtakım konuları profesyonel laboratuvar ve üretim alanlarında gözlemleme ve deney yapma fırsatı için olanak sağlıyoruz. Şu an ikinci okul projemiz üzerinde de çalışıyoruz.

Dijital dönüşüm çağımızın olmazsa olmazı. Poliüretan sektörünün bu dönüşümü ne ölçüde gerçekleştirdiğini düşünüyorsunuz?

Gelecek çalışmalarımızı dijital ve sanayi dönüşümünde yapılan çalışmaları takip ederek belirliyoruz. Sanayi 4.0 bizim gündemimizde olan bir konu. Süreçlerimizin büyük bir kısmını sistemler üzerinden takip edip kontrolünü sağlıyoruz. Bu da bize yeni ürünler ve inovasyon konusuna daha fazla zaman ayırmamız için fayda sağlıyor. Sistemlerimiz düzene sahip çıkmakla birlikte, bizlere analiz için daha fazla veri sağlayarak doğru kararlar almamamıza destek oluyor. Tabi bu dönüşümü yönetecek insan kaynağının sağlanması en önemli önceliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bunun için de mevcut ve gelecek düzene uygun çalışma biçimleri geliştirmek için eğitimler düzenliyor ve kendimizi sürekli geliştiriyoruz.

Çevre ve sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Flokser Kimya olarak, sürdürülebilirlik anlayışımız doğrultusunda varlığımızın devamlı olması için çeşitliliğimizi ve üretkenliğimizi koruyoruz. Toplumsal ilerlemeye katkıda bulunmak için, farklı sektörlere sunduğumuz çözümlerle yaşamları iyileştirmek, tüketicilerimizin hayatlarını kolaylaştırmak hedeflerimiz arasında.

Tüm insanlığın ortak paydası olan, dünya kaynaklarının etkin ve verimli kullanımında gelecek nesillere karşı sorumluluk bilinci içerisinde hareket etmeyi önemsiyoruz. Toplumun yararı için kalıcı, sürdürülebilir, şeffaf bir işleyişle çalışıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalarda başta insan hayatı olmak üzere çevreye duyarlı ürünlerin üretim faaliyetleri ile inovatif ve sürdürülebilir bir yaklaşım benimsiyoruz. Tüm bunları yaparken içinde bulunduğumuz topluma da sosyal sorumluluk projelerimizle fayda sağlamaya özen gösteriyoruz.