Flottweg Dekanterler ile Boya Çamurunun Susuzlaştırılması

25 Şubat 2020

Troya Proses olarak uzun zamandır Türkiye temsilciliğini yaptığımız, endüstriyel katı-sıvı ayrımında dünyanın önde gelen santrifüj üreticilerinden Flottweg, 1932 yılında Almanya’da kurulmuştur. Flottweg ürün gamımızda, dekanter santrifüj, belt pres ve separatör ekipmanları bulunmaktadır ve kimya, maden, gıda, ilaç endüstrileri ile cevher zenginleştirme ve atık arıtma tesislerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Flottweg dekanterler ile katı-sıvıdan oluşan iki faz ayrıştırılabilirken, Flottweg trikanterler ile katı-sıvı-sıvı veya katı-katı-sıvıdan oluşan 3 farklı fazın tek bir ekipmanda ayrıştırılması mümkündür.

Flottweg santrifüjlerin çalışma prensipleri, çevre ile ilgili yürürlükte olan tüm yasal mevzuata uyumludur. Gaz sızdırmaz özelliği sayesinde patlayıcı ve/veya tehlikeli ortamlarda kullanıma son derece uygundur.

Ekipmanlarımızın ürün ile temas eden bütün yüzeylerinde yüksek kaliteli dubleks paslanmaz çelik kullanılır. Proses gereği ihtiyaç duyulması durumunda yüksek korozyona dayanıklı özel süper dubleks çelik veya Hastelloy alaşımı da kullanılabilmektedir. Yüksek aşındırıcı malzemelerin olduğu proseslerde bakım-onarım kolaylığı sağlaması için aşınma elemanları yerinde değiştirilebilir özelliktedir.

Flottweg dekanterlerin dünya çapında en çok tercih edildiği uygulamalardan biri boya çamurunun ayrıştırılmasıdır.

,

‘Boya Çamuru’ Nedir?

Otomotiv endüstrisinde araçların tamamen ya da kısmen boyanması; spreyleme yoluyla ve boya kabinlerinde gerçekleşmektedir. Bu işlem sırasında boya partiküllerinin bir kısmı kabindeki havaya sis şeklinde yayılır. Spreyleme fazlası olarak adlandırılan bu boya sisini kabinden çıkarabilmek için hava ile su yer değiştirir. Boya çamuru olarak adlandırılan unsur; su ve sprey fazlası boya karışımıdır.

Boya Çamuru

Boya Çamuru Neden Susuzlaştırılmalıdır?

2 Nisan 2015 tarih ve 29314 sayılı Atık Yönetimi Yönetmeliğine göre 080113* koduyla, ‘Organik çözücüler veya da diğer tehlikeli maddeler içeren boya ve vernik çamurları’ başlığı altında tehlikeli atık olarak sınıflandırılan boya çamurunun bertaraf edilmesi sırasında yüksek maliyetler ortaya çıkar.

En etkili yöntemlerden biri olan santrifüj ile susuzlaştırma işlemi, bertaraf edilecek çamur hacmini azaltarak maliyeti önemli ölçüde düşürmektedir.

Susuzlaştırma İşleminde Neden Flottweg Dekanterler Tercih Edilmelidir?

• Verimli çamur susuzlaştırma performansı ile çamur hacmi %90’a kadar azaltılır.
• Bertaraf maliyetleri önemli ölçüde azaltılır.
• Koagülant ve flokulant maliyetleri en aza indirilir.
• Arıtılmış proses suyu tekrar kullanılabilir ve temiz su tüketiminde önemli ölçüde tasarruf sağlanır.
• Bakım maliyeti oldukça düşüktür.
• Boya çamuru işleme için özel aşınma koruması mevcuttur.
• Kompakt tasarımı sayesinde düşük alan gerektirir.

Troya Proses ve Flottweg olarak özel sistemlerimizin devreye alınmasından işletme dönemindeki bakım ve onarım faaliyetlerine kadar tüm süreçlerde hizmet vermekteyiz. Yüksek kaliteli ürünlerimiz ve deneyimli servis elemanlarımız eşliğinde, satış sonrası desteğimiz ile sorunsuz bir operasyon için her zaman yanınızdayız.

Seçil Bıyık

Seçil Bıyık

Kimya Mühendisi
Troya Proses Makina Kimya
Maden Teknolojileri Tic. Ltd. Şti.