Geçmişten Geleceğe Geleneksel Vietnam Müziği

07 Eylül 2017

Geçmişten Geleceğe Geleneksel Vietnam Müziği

21 Aralık 2016 -Aksanat Çok Amaçlı Salon

“NguyênLê , gitarda tamamen kendine has bir ses yakalamış, usta ve yenilikçi bir müzisyen. Hendrix sonrası caz gitarıdünyasında, yeri Bill Frisell, John Scofield, Mike Sternve Allan Holdsworth tam yanında.” (Jazztimes)

NguyênLê: Gitar, elektronikler

Paris’te Vietnamlı bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen NguyênLê, tüm dünyanın tanıdığı bir caz müzisyeni olmasına rağmen, ülkesi Vietnam’ın geleneksel müziğine olan ilgisini hiç kaybetmedi. Pek çok albüm yayınlayıp, 2015 Echo Caz Ödülü’ne Bill Friesell ve Pat Methenyile aday gösterilen sanatçı; RandyBrecker, Vince Mendoza, EricVloeimans, Carla Bley, MichelPortal, RenaudGarcia- Fons, Per Mathisen, Marc Johnson, Peter Erskine, TrilokGurtu, PaoloFresu ve DhaferYoussef gibi ünlü sanatçılarla işbirliği yaptı. İlk caz/geleneksel müzik füzyon denemesi 1995’te “Talesfrom Vietnam” albümüyle oldu. Geleneksel Vietnam müziği şarkıcısı HuongThanh ile beş başarılı albüme imza atan usta gitaristin 2017 başında ACT plak şirketi tarafından on altıncı albümü yayınlanıyor olacak. Sanatçıyine geleneksel Vietnam müziğinden ilham aldığı albümde NgôHồngQuang ile işbirliği yaptı.

 

Ngo Hong Quang: Vietnam müziği geleneksel çalgıları, vokal

Hanoy’da doğan NgôHồngQuang geleneksel müziğe sevgisi sonucu profesyonel bir müzisyen oldu ve HanoyÜniverstesi’nde profesör olarak çalışmaya başladı. Multifonikşarkı söylemede, ĐànNhị, ĐànBầu, ĐànMôi, ĐànTínhgibi geleneksel, genelde etnik grupların çaldığı enstrümanlarıçalmada ustalaştı. Merakı ve dışa açılma isteği sonucu, Hollanda Rotterdam’daki Lahey Konservatuvarı’ndabestecilik eğitimi almaya başladı. Dünya Müziği Günleri kapsamında gerçekleşecek olan konserde, geleneksel Vietnam şarkılarını hem otantik,hem de sanatçıların yaptığı modern düzenlemeler eşliğinde dinleyeceğiz.