Gema Switzerland’dan Öncü Yenilikler

02 Aralık 2019

İsmail Akçurin
Satış ve Pazarlama Müdürü
Sales and Marketing Manager
Mata Makine

Gema Switzerland’dan Öncü Yenilikler
Mata Makine olarak satış öncesi ve sonrası tüm hizmetleri ile Türkiye’de tek başına temsilciliğini yaptığımız Gema Switzerland GmbH, elektrostatik toz boya alanında dünya çapında lider üreticidir. Basit manuel uygulamalardan, tamamen otomatik kabin sistemlerine kadar dünya çapındaki sayısız müşterisinin çok çeşitli endüstriyel sektörlerde taleplerini ve gereksinimlerini karşılayan çözümler sunmaktadır. Teknolojik olarak sürekli geliştirilen sistemler ve ekipmanlar Gema Switzerland’ın St. Gallen’deki genel merkezinde üretilmektedir. Deneme çalışmaları için son teknoloji sistemlerden oluşan İsviçre’deki laboratuvarı müşterilerin hizmetine sunulmakta ve ardından raporlanan sonuçlar ihtiyaç duyulan sistemlerinin tasarımına entegre edilerek müşteriye özel, terzi usulü çözümler üretilmektedir. Bu sene Gema Switzerland tarafından tanıtılan ve sektörde fark yaratacak yeni toz boya merkezi “OptiCenter Allin- One” ile birlikte gücüyle ön plana çıkan “OptiFlex Pro” yeni manuel ekipmanlar hakkında detaylı bilgiler aşağıda açıklanmıştır.
OptiCenter All-in-One Toz Boya Transferi ve Tabanca Kontrolü Bir Arada!
Gema tarafından geliştirilen yeni OptiCenter All-in-One toz boya yönetim merkezinin en çarpıcı kısmı; toz boya beslemeyi ve tabanca kontrolünü bir araya getirmesidir. Yer kaplayan kontrol panosunun çıkarılmasından dolayı, yeni toz boya merkezi çok daha az alan kaplamaktadır. Aynı zamanda, uygulama, kontrol ve temizleme işlemleri daha da kolaylaştırılmıştır.

Resim 1: OptiCenter’da toz boya merkezi ve kontroller minimum alana yerleştirilmiştir.

Daha ilk bakışta son nesil OptiCenter kontrol yuvasının hortumsuz ve değiştirilebilir bağlantılara ihtiyaç duymadığını fark edebilirsiniz. Bunun nedeni de yeni OptiStar All-in-One® kontrol sistemidir. Toz boyama uygulamasında bir yenilik olarak, Gema tabanca kontrolünü ve toz boya beslemesini tek bir merkezde toplamıştır. Enjektörler direkt olarak kontrol ünitesi üzerine yerleştirilmiş olup, enjektör ve kontrol ünitesi arasındaki pnömatik hortumlar ortadan kaldırılmıştır. Bu sayede, alandan da kazanan sistem, toz boya yönetim merkezi ile entegre olabilir ve tek bir yerden 36 tabancaya kadar kontrol ve toz boya transferi sağlanabilir. Yer kaplayan kontrol panosuna ihtiyaç olmaması, diğer modellere göre çok daha az alan kaplamasına olanak vermektedir.Enjektör Direkt Olarak Kontrol Sistemine Entegre Edildi Tek parça
Tek parça kartuş tasarımı ile gelen OptiFlow enjektörler, kontrollerle beraber direkt olarak OptiSpeeder toz boya deposuyla bütünleştirilmiştir. Yeni enjektör uzun süre boyunca tek parça üzerinden sürekli toz boya akışını sağlamaktadır ve böylece bakım ve onarım masrafları düşmektedir.

Resim 2: OptiFlow enjektör (1) OptiStar All-in-One® kontrol ünitesinin (2) parçasıdır ve bu kısım direkt olarak OptiSpeeder toz boya deposuna (3) takılıdır. Bu özellik toz boya çıkış zamanlamasını etkileyici bir şekilde geliştirmiştir.Kontrol ve toz boya beslemenin birleştirilmesi, maksimum temizlik verimliliği ve toz boya çıkışında zamanlamanın kısalmasına neden olmaktadır. Sonrasında, toz boya bulutunun kontrol edilebilmesi, kaplama kalitesini geliştirmiş ve toz boya tüketimini azaltmıştır. Tüm bu özellikler, yeni sistemi, hassas boşluk kontrolü gerektiren ve robotik kaplamalar için çok cazip hale getirmiştir. Dâhili takip sistemi, toz boya transferindeki taşıma problemlerine sebep olabilecek düzensizlikleri otomatik olarak belirler ve sapmaları sistem kontrolüne bildirmektedir. Toz boya akışı, tüm süreç boyunca optimum kaplama sonucu vermek üzere güvenilir bir şekilde korunmaktadır. Aynı zamanda, toz boya birikmesine karşı kanıtlanmış PCC teknolojisi ve verimli toz boya çıkışı sağlayan DVC teknolojisi bu sistemin bir parçasıdır. OptiControl kontrol sistemi üzerinde bulunan 7’’ boyutlu dokunmatik ekran sayesinde; OptiCenter uygulama ve takibi, toz boya besleme ve tamamen otomatik renk değişimi gerçekleştirilmektedir. Yeni ekran simgeleri ile birlikle sistem daha anlaşılır ve kullanımı kolay hale getirilmiştir. Çift yönlü temizleme ile uygulanan verimli renk değişimi, ekrandan yönlendirilip gözlemlenebilmektedir. Operasyon panelinden başlatma komutu verildikten sonra, manuel hortum değişimi veya mekanik parçaları hareket ettirmeye gerek duymadan işlem gerçekleştirilmektedir.

Resim 3: Daha anlaşılır, kullanımı daha kolay ve daha verimli – OptiControl kontrol sistemi, operatöre maksimum konfor ve güvenlik sağlamaktadır.

OptiSpeeder Mükemmellik için Yaratıldı
OptiSpeeder toz boya deposu, toz boyayı en uygun değerlerde akışkanlaştırarak kapalı devre uygulama ile enjektörler aracılığıyla tabancalara transfer sağlamaktadır. Depo üzerindeki geniş kapak açıklığı, deponun her bir noktasının görülebilmesine imkân sağlamaktadır. Bu durum, aynı zamanda operasyon esnasında yapılan kontrolü geliştirmektedir. Sınırsız değişkenli seviye sensörleri, sürekli olarak toz boya seviyesini kontrol etmekte ve içeriye toz boya beslemektedir. Az miktarda toz boya ile çalışma durumunda bile çok hassas bir şekilde besleme sağlanabilmektedir. Kısa emiş mesafesi, toz akışı ve en iyi kaplama sonuçları için tasarlanmıştır.

Resim 4: OptiSpeeder’da bulunan geniş kapak açıklığı mükemmel gözlem ve ergonomik erişim için imkân sağlar.

Taze ve geri dönüşümlü toz boya besleme arasındaki değişim tamamen otomatiktir, hortum değişikliğinde zaman kaybına neden olmaz. Etkili toz boya deposu temizliği tamamen otomatiktir. Dokunmatik ekran sayesinde, kullanıcı farklı temizleme modlarından, zıt renkler arası temizlik için “QualityClean”, yakın renkler arası temizlik için “Fast- Clean”, özel renk değişim durumları için “CustomClean” seçeneklerini kullanabilmektedir. Opsiyonel olarak, Gema, hareket özgürlüğü sağlayan bu tasarım için ultrasonik elek seçeneği sunmaktadır. Elek, tozun nazik bir şekilde elenmesini sağlar ve farklı elek aralıkları mevcuttur.
OptiCenter All-in-One – Tüm İhtiyaçlar İçin Tek Çözüm
OptiCenter toz boya kaplama yönetimi ve onunla bütünleşmiş OptiStar All-in-One® kontrol üniteleri kullanıcılara hızlı ve yüksek verimli renk değişimi, verimli kaplama sonuçları, temiz çalışma koşulları, sezgisel operasyon ve sorunsuz bakım imkânı sağlar. Kompakt olarak tasarlanan sistem, 36 tabancaya kadar toz boya transferi sağlayabilir ve önceden monte edilmiş ve hazır şekilde teslim edilir. Modüler yapısıyla taze boya transferi için standart konisinden, harici 100lt toz boya deposuna veya BigBag sistemine kadar farklı besleme olanakları sunar. OptiCenter All-in-One toz boya yönetim merkezi Gema tarafından geliştirilmiş besleme sistemlerinden çok daha fazlasıdır. Zamanımızda, düşük gayretle, en uygun ekonomik çözümlerle, kalıcı yüksek kalitede kaplama yapmak isteyen kullanıcıların aradığı tüm cevapları kapsamaktadır.
OptiFlex® Pro Güç – Kalite – Kontrol
Gema, yüksek güç ve performansı yeni OptiFlex pro manuel toz boyama uygulama ekipmanlarıyla sunmaktadır. Yeni OptiFlex Pro serisinde bulunan PowerBoost fonksiyonu, tek tuşla, 110 kV yüksek voltaj ve 110 μA şarj akımı sağlamaktadır. Güçteki bu önemli artış, herhangi bir kaplamayı, hatta en zor uygulanan toz boyayı bile hızlı ve güvenli bir şekilde uygulamaya imkân sağlamaktadır. OptiFlex Pro, endüstriye en uygun şekilde, ergonomiye önem verilerek tasarlanmıştır. OptiFlex Pro serisinde bulunan, yeni geliştirilmiş PowerBoost teknolojisi, toz boya endüstrisinde bulunan en yüksek toz boya yükleme kapasitesini, güvenlik şartlarını da yerine getirerek 110 kV ile sağlamaktadır. PowerBoost, Opti- Select tabanca, OptiStar 4.0 kontrol ünitesi ve düz sprey nozulun tamamen etkileşimde olduğu bir sistemdir. Tüm parçalar Gema tarafından geliştirilmiş olup, PowerBoost için geliştirilen bu teknoloji, toz boya bulutunun akıllı püskürtme kabiliyeti sayesinde daha geniş alanlara uygulanmasını sağlamaktadır. Yüksek kaplama performansı, DVC ve PCC kesin kontrol fonksiyonları ve modern nozul aralıkları ile yeni OptiFlex Pro her uygulama için en ideal çözüm olarak sunulmaktadır. Tüm OptiFlex Pro ekipmanları, standart olarak OptiStar 4.0 kontrol ünitesi ile donatılmıştır ve Gema E-App ile uyumludur. Teknisyen ve üretim müdürleri, verimlilik, bakım bilgisi, yapılandırma ve sistem bilgilerini akıllı telefonları ile kontrol edebilirler.

 

Yeni OptiSelect Pro tabancası için konsept ve malzeme seçimleri, yüksek performanslı PowerBoost teknolojisi için yenilendi. PowerBoost’un etkinleştirilmesiyle, kullanıcı ekstra toz boyayı istediği zaman istediği yerde uygulamaya alabilir. 110 kV’a kadar yüksek voltaj üretmeyi sağlayan güç kaynağına rağmen; tabanca hafif ve dengelidir, aynı zamanda dayanıklı ve uzun ömürlüdür. OptiSelect Pro ve nozulları tamamen ATEX sertifikalıdır. Standart olarak, yeni OptiFlow IG07 enjektör manuel ekipman üzerinde bulunmaktadır. Yeni enjektör tek bir sarf malzemeden oluşmakta, her kartuş değişiminde tamamen yeniymiş gibi kullanılabilmektedir. OptiFlow IG07 enjektör Gema’nın transfer verimliliğini ve kanıtlanmış enjektör teknolojisini bir üst seviyeye çıkarmıştır. Bazı OptiFlex Pro modelleri, OptiSpray AP01.1 uygulama pompasıyla birlikte kullanılabilmektedir. Bu sayede, daima sabit toz boya transferi beklentisini karşılayabilmektedir.

 

Sonraki İçerik

Teknotherm