Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası

04 Aralık 2019

Genç Yeteneklerden Müzik Ziyafeti

Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası, mümkün olduğu kadar fazla çocuğa karşılıksız müzik eğitimi imkanı sağlamak ve barışın sesini müzik ile duyurmak amacıyla kurulmuş bir model. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Büyük Konser Salonu’nda düzenlenen konserde, dünyaca ünlü Orkestra Şefi Howard Griffiths yönetiminde sahneye çıkan çocuklar büyük beğeni topladı. 2017-2018 Uluslararası Piyano Yarışması dünya birincisi Can Çakmur da, konserin solisti olarak müthiş bir performans gösterdi. Bini aşkın müziksever konseri büyük bir coşkuyla izledi.

Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası

Yorglass Barış Çocuk Orkestrası, 1975 ‘te Venezuela’da kurulan ‘El Sistema’ modeli örnek alınarak, Kadifekale, İkiçesmelik, Agora, Eşrefpasa bölgesindeki sosyo- ekonomik açıdan imkanları kısıtlı çocukların müzik eğitimi almasına imkan tanıyor.  Konser sonrası Yorglass CEO ’su Semavi Yorgancılar ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülfem Yorgancılar Perçin, orkestrayı, şef Griffiths’i ve piyanist Can Çakmur’u kutladılar.

Yorglass CEO’su Semavi Yorgancılar, çocuk ve eğitim konusuna büyük önem verdiklerini bildirerek, “Bugünün çocukları bizim geleceğimiz, yarınımız. Daha çok çocuğa karşılıksız müzik eğitimi vermek adına orkestramızın çalışmaları da konserleri de devam edecek. Bugün sahnede çocuklarımızın müzik ustalarının rehberliğinde sergiledikleri son derece başarılı performanslarını görünce tüm Yorglass Ailesi olarak büyük gurur duyduk’’ şeklinde konuştu. Yorgancılar “Barış Çocuk Senfoni Orkestrası ile dezavantajlı çocuklarımız, kendilerine sunulan fırsatı avantaja çevirip, yeteneklerini eğitimle buluşturdular. İlerleyen zamanda da çok iyi projelere imza atacaklarına olan inancımız tam. Böyle bir projeyi hayata geçirdiğimiz ve bu ailenin bir parçası olduğumuz için çok mutluyuz. Umarız bu projemiz diğer kurum ve şirketlere de ilham verir” diyerek sözlerini tamamladı.

İzmir’de Opera Sanatçısı Selmin Günöz tarafından gelir seviyesi düşük ailelerin çocuklarını müzikle buluşturmak için kurulan Barış Çocuk Orkestrası’nda 150 çocuk ve 5 eğitmen yer alıyor. Yorglass Barış Çocuk Orkestrası, cam sanayinin öncü şirketlerinden Yorglass’ın sponsorluğunda çalışmaların sürdürüyor. Yorglass Barış Çocuk Orkestrası projeye destek sunan Gülsin Onay, Ayla Caymaz, Borusan Kuartet, Gürer Aykal ve İdil Biret gibi uluslararası üne sahip değerli müzisyenlerle de aynı sahneyi paylaşmıştı.

Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası  semavi yorgancılar