Geride Kimseyi Bırakma – Dünya Down Sendromu Günü 2019

21 Mart 2019

Resim kaynak: www.edsa.eu

 

Down sendromlu tüm insanlar, toplumun tüm alanlarında, diğerleriyle tam ve eşit bir temelde yer alan, doyurucu yaşamlar yaşama fırsatlarına sahip olmalıdır. İnsanlar, gezegen ve refah için küresel bir eylem planı olan 2030 BM Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi, “hiç kimsenin geride kalmayacağına” söz veriyor.

Günümüzde maalesef olumsuz tutumlar, önyargılar, ayrımcılık ve dışlanma, Down sendromlu bireylerin geride kalmasına neden oluyor. Bu bireylerin yaşamları boyunca karşılaştıkları güçlükler ise anlaşılmıyor. Yaşamlarını gerçekleştirmede ihtiyaç duydukları fırsat ve araçlarla ulaşmalarına yardımcı olacak destekler ise yeterli değil. Bu yüzden Down sendromlu bireyler ve onların yanında olanlar, bu fırsatların savunuculuğunu yapmalı ve gerçek değişime yol açan bu mesajı yaymaya çalışmalıdır.

Avrupa Down Sendromu Derneği (EDSA), 21 Mart 2019 Perşembe, Dünya Down Sendromu Günü’nde tüm Down Sendromu bireylerden, “Kimseyi Geride Bırakma” sloganını söylemelerini istedi. 2019 Dünya Down Sendromu Günü için EDSA, üyelerinden Down sendromlu bireylerle birlikte okullarda, iş yerlerinde, sosyal, politik ve kamusal yaşamda, sporda, yani hayatın her alanında beraberce yer almaları için çağrıda bulundu.

EDSA, kimsenin dışlanmaması gerektiğini açıkça ortaya koymak için, Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa ülkelerinden 21 örneği web sitesinde göstermeye devam ediyor.

http://www.edsa.eu/category/world-down-syndrome-day/

http://www.edsa.eu/wdsd-2019-leave-no-one-behind-turkey/