Graco Ekipmanları: LEGOLAND

03 Ekim 2019


Mr. Brijesh Mulik

İş Geliştirme Uzmanı- AFT Bölümü
Graco

 

 

Dubai’deki yeni tema parkında yüzeyi hazırlamak ve ardından 22.000 metrekarelik betona çok sayıda farklı kaplama püskürtmek için Graco ekipmanı kullanılmıştır.

Dubai Parks and Resorts’ta bulunan LEGOLAND® Dubai ve LEGOLAND® Water Park, kırktan fazla interaktif salıncağın ve su kaydırağının yanı sıra, gerçek gibi görünen15.000 adet model oluşturmak için 20 milyondan fazla LEGO® parçasının kullanıldığı mini araziler sağlamaktadır. Tesis, 31 Ekim 2016 tarihinde açılmış olup, dünyadaki yedinci ve Orta Doğu’daki ilk LEGOLAND’tir. Dört yıldır ziyaretçiler, hala su kaydıraklarından kayıyor, dalga havuzunda serinliyor ve kendi LEGO binalarını inşa ediyorlar. Bu nedenle, tesisin açılışından sadece altı ay önce bile bu yerin nasıl göründüğünü hayal etmek zordur. O zamanlar, 22.000 metrekarelik betona 50.000 kg dayanıklı, sızdırmaz ve uzun ömürlü su geçirmezlik çözümü püskürtüldüğü için tesisin bulunduğu tüm alanda yoğun bir faaliyet söz konusuydu.

Çöldeki Zorluklar
Bu, sıradan bir püskürtme uygulaması değil. Çevresel koşullar, benzersiz zorluklar ortaya çıkarıyor. Gündüz sıcaklıkları genellikle 52oC ile zirveye ulaşıyor. Bazı yüzey sıcaklıkları da 68oC’ye ulaşıyor. Nem seviyeleri %85’e kadar çıkıyor. Gece boyunca esen meşhur sıcak ve kuru şamal rüzgarı, çalışma sahasında çok miktarda kum biriktiriyor. Bazı sabahlar, çalışanlar işe başlamadan önce yaklaşık 200 kg kum süpürmek ve vakumlamak zorunda kalıyorlar.

Tesisin devasa boyutu ve karmaşıklığı bazı alanlara erişmenin çok zor olması anlamına geliyordu.Püskürtme ekipmanı,her zaman kaplama gereken alanların yakınına yerleştirilemiyordu. Sızdırmazlık astarı ve poliürea kaplama uygulamak için ekstra uzun akışkan hortumu uzunlukları(94-120 metre)sağlayabilecek kadar güçlü olan bu ekipman, yükleniciler için vazgeçilmez bir çözüm haline gelmişti.Görevlerini vaktinde tamamlamaya çalışan alt yükleniciler nedeniyle çalışma sahası oldukça kalabalıktı;bu da sahanın sık sık kirlenmesine yol açıyordu. Kaplanması gereken betonun büyük bir kısmı,yeterli şekilde (veya hiç) hazırlanmamıştı.

Yeterli şekilde hazırlanmadığı takdirde su geçirmez kaplamalar, tuzlu sudan tuzdan arındırılmış suya veya içme suyuna kadar birçok farklı çalışma ortamına maruz kalıyordu. Bazı ortamlar doğrudan güneş ışığına maruz kalırken, diğerleri sürekli suyun altındaydı ve bazıları hidrolik kuvvetlere ve aşınmaya maruz kalıyordu. Bir alanda hassas deniz yaşamı sürdürülmekteydi. Bu zorluklara ek olarak zaman da daralıyordu. Yalnızca altı ay kalmıştı. Ve bu süre gittikçe azalıyordu.

Püskürtme ve kaplama uzmanlığını ve ürünlerini sunmak üzere davet edildikten sonra bu işe el atan, yerel Graco distribütörü Deltachem oldu. Neyse ki Deltachem, çeşitli hazırlama ve püskürtme işlerinin zamanında ve mükemmel bir kalite standardına göre yapılması için doğru Graco ekipmanını sunabilmişti.

Betonun Graco Ecoquip Buharlı Aşındırıcı Püskürtme ile Hazırlanması
Belirtildiği gibi, 22.000 metrekarelik betonun büyük bir kısmı kaplanmak üzere iyi hazırlanmamıştı. Deltachem projeye katıldığında bu alan hazırlanıyordu ancak yoğun iş gücü gerektiren, yavaş bir proses olan manuel taşlama, çevredeki diğer çalışanlarda memnuniyetsizlik oluşturan toz bulutları oluşturuyordu.

Son tarih yaklaşırken ve yüzey hazırlama çalışması programın gerisinde kalırken Deltachem, beraberinde Graco’nun EcoQuip buharlı püskürtme ünitesini getirdi. Buharlı aşındırıcı püskürtme, kuru püskürtmeye kıyasla yüzde 92 daha az toz üretmesinin yanı sıra, sulu veya diğer ıslak püskürtme yöntemlerine kıyasla önemli ölçüde daha az su kullanılır. Ayrıca EcoQuip, daha az madde kullanır; bu da daha az muhafaza ve temizlik anlamına gelmektedir.

Yavaş, manuel bir proses hızlı buharlı püskürtme ile değiştirilerek beton, kaplama için hızlı ve etkili bir şekilde hazırlanmıştır. EcoQuip’in taşınabilirliği, sahadan sahaya kolay bir şekilde manevra yaptırılabilmesine olanak sağlayan bir başka avantajıdır.

Graco Xp70 Çok Komponentli Havasız Püskürtme Makinesi ile Astar Kaplama
Betona astar püskürtmek için Graco’nun XP70 püskürtme ünitesi kullanılmıştır. Bunun temel avantajı, 94 metreye kadar olan hortum uzunluklarının kullanabilmesidir. Bu operatörlerin bir çalışma sahasındaki uzak veya erişilmesi zor alanlara kolay bir şekilde püskürtme yapmalarına olanak sağlarken, karıştırma ünitesi uzakta kalabiliyor. Aynı zamanda bu, büyük malzeme varillerinin sürekli olarak operatöre yakın bir pozisyona taşınmasına gerek olmadığı anlamına da geliyordu. Graco XP70, 10 dakikalık kap ömrüne sahip astarın her seferinde orantılı olarak uygulanmasını garanti altına almıştır. Bu, boya varillerinin içindeki malzemenin kürlenmesi nedeniyle maddi kayıplara uğramamış olan mal sahibi için önemli bir maliyet tasarrufu olmuştur.

Graco’nun Reaktörleri ile Uygulanan Poliürea
Su geçirmez hale getirilmesi gereken 22.000 metrekarelik alan için belirtilen kaplama, Voelkel Industrial Products (VIP) tarafından üretilen poliüreaydı. Graco’nun ekibi tarafından sahada yapılan sıkı istişarelerin ardından Deltachem’e bir Graco XP-70 ve bir Graco Reactor E10HP olmak üzere Graco’nun Reactor2 E-EXP2 ünitelerini devreye almaları tavsiye edilmiştir. E10HP’nin taşınabilirliği, operatörlerin küçük miktarlarda poliüreayı hareket ettirmelerini ve erişilmesi zor alanlara püskürtme yapmalarını sağlamıştır. Yeni Graco Reactor2, Graco’nun en son yeniliği ile donatılmıştır; kullanıcılara doğrudan akıllı telefonlarından gerçek zamanlı ayarlamalar yapma özgürlüğü sunan bir Uygulama (ücretsiz olarak indirilebilir). Böylece 120 metrelik püskürtme hortumunun ucundaki operatörler, makineye geri dönmek zorunda kalmadan makineyi ve pompaları açıp kapatabilir, sıcaklık ve basınç gibi pompa ayarlarını yapabilir.

Reactor uygulaması, LEGOLAND Dubai’de çalışan operatörler için oldukça değerli bir hale gelmiştir. Reactor ünitesine gidip gelerek veya ünite parametrelerini ayarlaması için püskürtme hattının altındaki birine talimat vermekle zaman kaybetmediler. Her şey, operatörlerin avuçlarının içindeki akıllı telefonları aracılığıyla ayarlanıp kontrol edilebildi. Reactor uygulamasının malzeme tedarikçisi tarafından takdir edilen bir diğer özelliği, ünitelerdeki malzeme varil seviyelerinin Almanya’daki ve Dubai’deki ofislerden gerçek zamanlı olarak görüntülenebilmesiydi. Malzeme tüketiminin ve seviyelerinin izlenmesi, sahadaki operatörlere sürekli bir tedarik akışı sağlamıştır.

Teknik Özellikler
LEGOLAND Dubai’deki farklı yüzeylerin ve çalışma ortamlarının değişen gerekliliklerini en iyi şekilde karşılamak için kaplama malzemesi tedarikçisi olan Voelkel Industrial Products (VIP Coatings), dört bağlantı sızdırmazlık ürünü, iki beton onarımı ve hazırlama ürünü, iki astar, üç koruyucu astar sistemi ve iki son kat uygulamıştır. Bunlar:

Yüzey Hazırlama: Quick Prime S, Quick Prime SF, Quick Fill ME&NS,
Astar Sistemleri: Quick Seal MP 250 & PP350, Quick Spray Industrial&Industrial W,
Zemin Kaplama Sistemleri: Quick Coat PU ve Quick Floor 500.


Ekipman tedarikçisi Deltachem, aşağıdaki uygulama ekipmanlarını sağlamıştır:

• Graco Reactor2 E-XP2,
• Graco Reactor E10HP,
• 4242 karıştırma haznesine ve dairesel bir uca sahip Graco Fusion Hava Boşaltma Tabancası,
• Graco XP70 çok komponentli havasız püskürtme ünitesi,
• Yüzey hazırlama için Graco EcoQuip2 buharlı aşındırıcı püskürtme ünitesi.

Büyük zorluklara ve çok sıkı bir programa rağmen, tüm alt projeler zamanında tamamlanmış ve müşterinin tam anlamıyla memnun kalması sağlanmıştır. LEGOLAND Dubai, aslında Orta Doğu’da poliürea kullanımına yönelik bir referans proje haline gelmiştir. Bu proje tamamlandıktan hemen sonra, yükleniciler poliürea ile astarlanan 40.000 metrekarelik büyük bir lagün olan Dubai’deki Meydan Crystal Lagoon üzerinde çalışmaya başlamışlardır.