“Green-Chemistry” ile Enkapsülasyon: Etkin ve Sürdürülebilir Kozmetiğe Giden Yol

12 Şubat 2020

Tüketicilerin bir ürünü seçmek için pek çok nedeni olsa da hepsinin zihnini meşgul eden tek bir soru vardır: “Bu ürün bana vaat ettiklerini yerine getirecek mi?” Etkinlik kozmetik tüketicilerinin en önem verdiği unsurların başında geliyor ve bu durum kozmetik endüstrisinde faaliyet gösteren firmaların pazarlama departmanları için ürünün konumlandırılmasının, Ar-Ge departmanları içinse formülasyon sürecinin zorlu geçmesi anlamına geliyor. Küresel etkinlik sorununa yenilikçi ve doğal bir çözüm sunma amacıyla yola çıkan Brezilya merkezli Nanovetores Group’un kozmetik markası IN Beauty, bu çözümü Türkiye pazarına sunmak üzere IMCD ile iş birliği yapıyor.

Enkapsülasyon teknolojisi kozmetikte etkinliği nasıl artırıyor?

1. Koruma: Doğal kapsüller (Şekil 1) aktif maddenin formüldeki diğer bileşenlerle ve fiziksel-kimyasal etkenlerle etkileşime geçmesini önler. Bu duruma örnek olarak orijinal C Vitamini molekülü olan askorbik asit verilebilir. Askorbik asit havayla temas ettiğinde oksitlenerek dehidroaskorbik asidi oluşturur. Bu durum, kahverengimsi bir kozmetik ürünü elde etmenin yanı sıra, aktif maddenin etkinliğinin düşmesine ve cildi tahriş edebilecek bir yan ürün oluşumuna sebep olabilir. Nanovetores enkapsülasyon teknolojisi sayeside, bu etkileşimleri önleyerek, aktif maddenin bozunmasını önler ve efektlerinden tam olarak yararlanılmasını sağlar.

Şekil 1: Biopolimerik Kapsül

2. Derinlemesine Nüfuz: Kapsüller küçültülmüş boyutlarıyla (200 nm’in üzerinde) üst deriyi geçerek cildin alt tabakasına ulaşır. Önceki örneğimizdeki gibi; askorbik asidin, yani C Vitamininin, Nanovetores tarafından kapsüllendikten sonra cilde nüfuz oranında %22’lik bir artış olduğu gözlenmiştir.

3. Aktif Madde Salınımının Kontrolü: Nanovetores kapsülleri belirli salınım tetikleyicileri ile kırılır; bu sayede kapsüllenmiş aktif maddelerin salınımı tamamen kontrollü şekilde gerçekleşir. Örneğin, enkapsüle cilt bakımı aktif maddeleri insan cildindeki enzimlerle harekete geçer. Kapsüller cilde nüfuz ettiğinde enzimler kapsülleri ayrıştırır ve aktif madde içeriğini ortaya çıkarır. Bu kapsüller matriks yapıdadır. Bu nedenle zamana yayılı ve sürekli şekilde ayrıştırılırlar. Yani aktif bileşen serbest haldeyken olduğu gibi, cilde bir anda nüfuz etmez ve böylece tahriş riski daha da azalır.

Sürekli ve kontrollü salınım, en etkili A Vitamini türevlerinden biri olan retinol gibi agresif aktif maddelerle çalışırken büyük avantaj sağlar. Enkapsülasyon; oksitlenmeye karşı koruma, derinlemesine nüfuz ve sürekli salınımın yanı sıra, aktif maddenin cilde bir anda nüfuz etmesini engelleyerek irritasyon riskini önler.

Özetle; enkapsülasyon teknolojisi, aktif bileşenin korunarak, derinlemesine nüfuz etmesini, kontrollü ve sürekli salınımını sağlar. Bu sayede kozmetik uygulamalarındaki etkinliğin artmasına yardımcı olur.

Tüketicilerin önceliklerinden biri de doğallıktır. Sürdürülebilir ve doğal ürünler, konsolide bir pazar olarak kozmetiğin geleceğini teşkil etmektedir. Nanovetores bu bilginin ışığında, “Green Chemistry” konseptini teknolojisine adapte etmiştir. Kapsüller tamamen doğal malzemelerden – lipitlerden ve biyopolimerlerden – üretildiği gibi organik solventlerden arındırılmış ve %100 su bazlıdır.

Nanovetores, ürünlerinin güvenilirliği ve sürdürülebilirliğine gösterdiği özenin yanı sıra, sinerjik faydalar sağlayan çok yönlü içerikler de geliştiriyor. Cilt sıkılığını artıran Nano Up Lift bu içeriklerden sadece biri. Nano Up Lift, Senegal Acacia Ekstresi ile kaplı hiyalüronik asit partiküllerinin biopolimerik kapsüllerinden oluşur. Etkinlik testi sonuçlarında da görüldüğü gibi (Şekil 2 ve 3), içerdiği güçlü yaşlanma karşıtı bileşenlerle 7 gün gibi kısa bir sürede göz çevresinde çarpıcı sonuçlar yaratmaktadır.

göz çevresi kırışıklıkları

Şekil 2: Klinik çalışmanın başlangıcında göz çevresindeki kırışıklıklar            Şekil 3: 7 gün sonra göz çevresi kırışıklıklarındaki azalma

Nanovetores teknolojisi, kozmetik formüllerine kolay adapte edilebilecek ve son tüketiciye vaadettiği sonuçları tamamı ile yerine getirebilecek aktifler yaratmaya devam ederek kozmetik sektöründe etkin bir döngü yaratmıştır. Tüm bunlar sürdürülebilir ve yenilikçi bir teknolojinin eseridir.

 

Betina Giehl Zanetti Ramos

Yazar:
Dr. Betina Giehl Zanetti Ramos
GMY ve Yetkili Teknik Şef
Nanovetores

 

 

 

 

 

Derleyen:
Merve Yörükoğlu
Teknik Satış Mühendisi
IMCD Türkiye