Biyoplastik Uygulamaları için Yenilenebilir Capa™ Molekülü

07 Nisan 2016

Biyoplastik Uygulamaları için Yenilenebilir Capa™ Molekülü

Perstorp biyoplastik için biyobozunur Capa™ ürününü görücüye çıkarıyor. Bu konsept, yenilenebilir içerikle birlikte, farklı biyoplastik uygulamaları için optimize edilmiş yüksek performanslı ürünler geliştirmeyi sağlayan Capa™ Laktit teknolojisi üzerine kurulmuştur.

Dünya genelinde sürdürülebilirlik ve yenilenebilir malzeme kullanımına yönelik güçlü bir eğilim var. Senede, her bir dakikada 1 milyon plastik poşet kullanılıyor. Bunların çoğu kullanımları sonrası doğaya atılıyor ve işlem görmeden doğada kalıyor.

Perstorp’un biyoplastikler için geliştirdiği yenilenebilir Capa™ ürünü kullanılarak, bu poşetler biyolojik olarak doğada çözünebilecektir. “Pazarın zorlandığı konu, yüksek performans ve biyobozunurluğu bir üründe birleştirmek oldu.

Yenilenebilir Capa™ konseptimiz ile sürdürülebilirlikten ödün vermeden yüksek performanslı ürünler sağlayarak yeni bir yol haritası çiziyoruz. ” diye belirtiyor Perstorp Biyoplastik Proje Müdürü Linda Zellner.

Alman endüstriyel gaz ve mühendislik şirketi Linde ve Türk çelik üreticisi Erdemir Grubu, İskenderun’da yeni bir hava ayrıştırma tesisi (ASU) kurmak için iyi niyet mektubu imzaladı.

20 aydan kısa bir sürede faaliyete geçmesi planlanan tesis, Türkiye’de gaz üreticisi tarafından işletilen en yüksek kapasiteye sahip Hava Ayrıştırma Tesisi olacak. Aynı zamanda, Erdemir Grubu’nun 50 yıllık tarihindeki ilk uluslararası iş ortaklığı olacak bu tesisle İsdemir’e 1700 ton/gün oksijen ve azot tedariği sağlanacak.

Linde Grubu CEO’su Dr. Wolfgang Büchele bu anlaşmayla ilgili, “Türkiye çelik sektörü lideri Erdemir Grubu ile yapacağımız bu ortaklıktan dolayı çok memnunuz. Bu yatırımı hayata geçirerek büyüyen Türkiye’ye yatırım yapmaya devam ediyor ve müşterilerimiz için nasıl katma değer yarattığımızı ortaya

koyuyoruz” dedi. Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır: “Dünya klasında şirket olma vizyonumuz, bizi yaptığımız her işte mükemmeli aramaya sevk etmektedir. Bu mükemmellik kavramının içinde minimum maliyetin yanında maksimum güvenilirlik ve verimlilik de yer almaktadır.

Linde gibi sektördeki öncü şirketlerle birlikte çalışarak bu vizyona daha da yaklaşacağımıza inanıyoruz” dedi. Son teknolojiyle üretilecek olan Hava Ayrıştırma Tesisi, Linde’nin Mühendislik Birimi tarafından tasarlanıp inşa edilecek.

Ayrıca Linde bu anlaşmayla İsdemir’in mevcut endüstriyel gaz üretim tesislerinin işletim ve bakımından da sorumlu olacak.

BASF 2017 Renk Trendleri koleksiyonu, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri üreticilerine, tüketicilerin işlevsel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak üzere çeşitli renk ve efekt pigmentleri, aktif maddeler ve formülasyonlar sunuyor.

Kapsamlı pazar araştırmasını takiben şirket, bir sonraki yılın trendlerini belirledi ve bunları yansıtmak üzere renkleri dikkatli bir şekilde gruplandırdı.

BASF Kişisel Bakım Pazarlama Müdürü Valérie Pian-Parison, “BASF’nin 2017 Renk Trendleri, her biri küresel pazardaki kültürel faktörlere dayanan dört farklı güzellik profilinden oluşuyor.

Müşterilerimize, tüketicilerde gerçek anlamda yankı uyandıracak ürünler ve marka deneyimleri oluşturmaları konusunda yardımcı olabilmek için bölgesel ve dünya çapındaki gelişmeler ile gerçekleştirilen defileleri yakından takip ediyoruz” dedi.

Harika Bir Görünüm – Smart and Seamless (Zeki ve Kusursuz)

Smart and Seamless renk koleksiyonu, günlük yaşamlarına teknolojiyi entegre eden ve şık güzellik ürünleri arayan insanlara hitap ediyor.

Düzgün çizgileri, kusursuz bitişleri ve sezgisel detayları tercih edenlere yönelik hazırlanan Smart and Seamless, pudralı renk paleti, laboratuvar yeşili, metalik tonlar ve zarif beyazlar ve ayrıca çıplak ve doğal ten rengi tonları içeriyor.

Formülasyonlarda, yumuşak şekiller, tebeşir yoğunluğu ve köpükler, asil ve sertlik hissiyle karşıtlık oluşturuyor. Smart and Seamless renk koleksiyonunda yer alan (Çelik Mavi Gölge) Steel Blue Shadow, gözlere çarpıcı bir görünüm sağlıyor ve yüzde 100 uçucu, doğal bazlı bir yumuşatıcı olan Cetiol® Ultimate sayesinde kolay uygulanıyor.

Timica® Terra White, (Pürüzsüz Beyaz Tırnak Cilası) Sleek White Nail Polish’te hemen fark edilmeyen, ancak ince bir güzelliğe sahip inci beyazlığı sağlarken, Reflecks ™ (Çok boyutlu Değişen Safir) MultiDimensions Shifting Sapphire ise mavi tonlarından menekşe rengine kadar modern bir renk efekti oluşturuyor.

İnsan Kaynaklarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Henkel Sürdürülebilirlik Kurulu Başkanı Kathrin Menges konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı “2015, Henkel için önemli bir yıl oldu. 2030 yılına yönelik uzun vadeli sürdürülebilirlik stratejimizin ilk beş yılına ilişkin ara hedefleri gerçekleştirdik.

Ancak burada durmayacağız; şimdiden bir sonraki adımı düşünmeye başladık. Sürdürülebilirliği devam ettirmek üzere, 2020 yılı için yeni hedefler belirledik ve değer zincirinin tamamına yönelik eylemler için ek alanlar tanımladık.”

Gerçekleştirilen Ara Hedefler:

Şirket, ilerleme kaydederek, 2011-2015 dönemine ilişkin ara hedeflerinin de üstüne çıkmayı başardı: enerji verimliliği %18, su kullanımı %23, atık hacmi %17, iş güvenliği %33, satışlar %11 oranında iyileştirildi. Toplamda Henkel, yaratılan değer ile çevre ayak izi arasındaki ilişkiyi %38 oranında iyileştirdi.