Hamam ve Sauna Tasarımlarında Geleneksel Motifler Modern Çizgiler İle Buluşuyor

15 Mart 2019


Eda Tahmaz

İç Mimar
EDDA Mimarlık

 

Kuzey ülkelerinden esen ‘Hygge’ rüzgarları, kişilere soğuk kış günlerinde sıcak ve samimi ortamlar yaratarak kendilerini mutlu edebilecekleri bir düşünce biçimi sunuyor. Yoğun geçen bir günün ardından hem arınma hem de rahatlama amacıyla kendimizi içerisine attığımız banyolar, zamanla birer spa işlevi de görmeye başladı. Çok eski zamanlardan bu yana kültürümüzde büyük bir yer edinen hamamlar ise artık evlerimize giriyor.

2019 yılı hamam ve sauna tasarımlarında sadelik ön plana çıkmakta olup, ince detaylar ve doğal dokular daha fazla kullanılacak. Formlar, hacimler ve malzemeler arasındaki uyum ince metal parçalar ve zarif mermer detaylar ile sade ve estetik bir görüntü kazandıracak. Ahşap renk ve dokular, sauna ve hamamlarda hakimiyet kuracak, ahşap ile beyaz geçişleri ise sıklıkla tercih edilecek. Hamamlarda gri, bej ve mavi tonlarındaki doğal mermer dokular birbirleri ile geçişli kullanılarak farklı dokular ve desenler elde edilerek aydınlatma ile beraber ortamın daha mistik ve ferah görünmesini sağlamakta. Ayrıca, bakır ve diğer pembe tonların kullanımını ve toprak tonlarının yükseldiğini söyleyebiliriz. Bakırın modaya uygun tasarım detayları sürse de dore altın tonları, siyah ve beyaz metallere karşı daha güçlü tercihler göreceğiz.

Sauna tasarımlarında kullanılacak malzemeler ısıya ve suya dayanıklı, çarpmadan etkilenmeyecek ve hijyenik koşullara uygun ürünlerden seçilmeli. Tavan ve duvar kaplamaları için Finlandiya çamı ve Amerikan sediri gibi malzemeleri tercih edebilirsiniz. Yer döşemeleri ve oturma grubunda ise, Afrika abachi ve ayous malzemeleri arasından birini seçebilirsiniz. Hamam tasarımlarında doğal mermer dokular dışına çıkmak nerede ise imkansız. Sauna ve hamamlarda kullanılan zemin ve duvar kaplamaları, kullanılan malzeme ve doğru seçilen ışık ve aksesuarlar, öne çıkan tasarım öğeleri arasında yer alır. Loş bir aydınlatma tercih edilirse daha pozitif ve daha dinlendirici bir etki yakalanabilir. Ancak saunaların içinde kullanılan en küçük parçaya kadar her şeyin yüksek neme ve sıcaklığa dayanıklı olarak seçilmesine çok dikkat etmelisiniz.

Hamam ve sauna tasarımlarında kullanılacak renk ve dokularla sıcak bir atmosfer oluşturulabilir. Doğal malzemeler kullanılarak bu atmosfer desteklenir. Geleneksel motiflerin modern tasarım ve ince detaylarla harmanlanarak hamam ve saunalara modern ve estetik dokular kazandırılabilir. Kullanılacak aksesuar ve mobilyalar ihtiyaca göre dekoratif öğelerle belirlenir.

Ahşap sauna kepçesi, bakır ya da ahşap sauna kovaları, ahşap sauna yastığı, sauna menfezi, saunalar için uygun bir aplik, ihtiyaca göre sauna saati, sauna taşı, termometre ve higrometre gibi aksesuarlar kullanılabilir.

Hamamlar kendine has bir karaktere sahip olan mekanlardır ve bu karakter, mekanın tamamını oluşturan sayısız detayda gizlidir. Her bir detayın özenle planlanması, yenilikçi ve farklı tasarımlara sahip ama bir o kadar da geleneksel Türk hamamı kültürünü yaşatan bu mekanlarda en önemli kriterlerin başında doğru uygulanmış havalandırma ve ısıtma sistemleri gelir. Günümüzde hamam ve saunaların ısıtma, havalandırma ve aydınlatma sistemlerinde kullanılan otomasyon sistemleri ile mekanların ısıtılması, havalandırılması ve aydınlatılması daha pratik ve mekanlar daha kullanışlı hale gelmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hamam ve sauna gibi sıcak ve nemli mekanlarda kullanılan ısıya ve suya dayanıklı, kolay temizlenebilen malzemelerin üretilmesiyle birlikte daha keyifli ve işlevsel tasarımlar gerçekleştiriliyor.