Mehmet Tarakçı Hanex’in Başarı Öyküsünü Bizlerle Paylaştı

25 Ocak 2019

Sayın Mehmet Tarakçı ile Hanex’in başarı hikayesini oluşturan şirket politikasına, hizmet verdiği sektörlere ve firmanın gelecek yıllara dair hedeflerine değindiğimiz, keyifle okuyacağınızı düşündüğümüz bir röportaj çalışması gerçekleştirdik.

Mehmet Tarakçı

Sayın Mehmet Tarakçı, Bize kısaca kendinizden, profesyonel geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1975 doğumluyum, eğitim hayatımı Ankara’da tamamladım. ODTÜ Kimya Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Polisan Boya firmasında kısa süreli bir çalışma sonrası Hanex firmasında işe başladım. Askerlik hizmeti sonrası tekrar Hanex’te çalışmaya devam ettim. 16 yıldır firma bünyesinde çalışmaktayım ve şu anda firmanın ortağıyım.

Hanex’in 1987 yılından günümüze ulaşan başarı hikayesini ve bu hikâyeyi oluşturan şirket politikanızdan bahseder misiniz?

Hanex bünyesinde bulunan 20’den fazla firmanın temsilciliğini başarı ile yürütmektedir. 2000’li yılların başlarına kadar çalışılan ana sektör Ağaç Bazlı Levha Sektörüdür. Ancak, çelik bant üreticisi Berndorf Band firması ile birlikte gıda ve kimya sektörlerine yönelik çelik bant çalışmalarımız başladı. Firmamızın bu alandaki başarıları ve fuarlarda yaptığımız bağlantılar sonrasında, bu sektörlere yönelik başka firmalar bizimle çalışmak istediklerini belirttiler. Müşterilerimiz ile kurulan güvene dayalı ilişkiler, sürekli yeni pazar arayışlarımız ve elde edilen başarılar nedeni ile Hanex firması sürekli gelişmektedir. Temsilciliklerimiz ile detaylı bilgilere web sitemiz üzerinden ulaşılabilir.

Hanex
Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?

Hanex olarak temsilcisi olduğumuz Berndorf Band, SBS-Steel Belts Systems, IFA Technologies ve Airprotech firmaları ile gıda sektöründe özelikle bisküvi ve çikolata üreticilerine hizmet vermekteyiz. Kimya sektöründeise katılaştırma prosesi ile çalışılan tüm üretim proseslerine (Toz Boya, Kükürt, Hot Melt, Parafin Wax, Epoxy Reçine, Akrilik Levha Üretim Tesisi vb.) üretim tesisi, soğutma hattı, değirmen, kazan konularında hizmet verebiliyoruz. Airprotech firması ile baca çıkış gazları emisyon değerlerini düşürme (boya tesisleri, otomotiv sektörü boyama hatları, ilaç endüstrisi, fenol formaldehit tutkal kullanılan üretim sistemleri vb.) konularında hizmet verebiliyoruz. IFA firması ile gravimetrik yöntemle hassas tartı ve dozajlama sistemleri, anahtar teslimi tutkal tesisi ve proses ekipmanları konularında hizmet vermekteyiz.

Ürün çeşitleriniz nelerdir? Ürün çeşitliliğinizi belirlerken hangi kriterleri dikkate almaktasınız?

Temsil ettiğimiz firmalar çok farklı endüstrilere yönelik, farklı çözümler üretebilmektedir. Özellikle kimya endüstrisine yönelik çok geniş bir firma ve ürünümüz mevcuttur. Firmalar ile görüşmelerimiz esnasında, özellikle firmaların, ürünlerinin birbirini tamamlayacak şekilde olmasına önem veriyoruz. Örneğin; toz boya tesislerine gittiğimizde sadece çelik bant değil, komple üretim tesisi hakkında görüşebiliyoruz. Boya tesislerine gittiğimizde hem çıkış hava emisyon değerlerini hem de komple tutkal üretim tesisi hakkında görüşebiliyoruz. Bu özellik bize ortak bir sinerji üretme şansını yaratmaktadır.

Mehmet Tarakçı: “Firmalar ile görüşmelerimiz esnasında, özellikle firmaların ürünlerinin birbirini  tamamlayacak şekilde olmasına önem veriyoruz”.

Hanex

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Hanex olarak yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılarak yeni müşteriler ve pazar araştırmaları yapıyoruz. Yurt dışı fuarlarda temsilcisi olduğumuz firmaların stantlarında bulunarak, Türkiye’den gelen potansiyel müşterilerimize firma ve ürünleri hakkında detaylı bilgi veriyoruz. Sadece 2018 yılı içinde IBATECH – ve ACHEMA fuarlarına katılarak potansiyel müşterilerimize firma ve ürünlerini tanıtma fırsatımız oldu.

Yurt içi fuarlara ise Hanex çatısı altında ortak stant ile katılıyoruz. Bu amaçla, Artkim’in düzenlediği Paint Expo (07 – 09 Kasım 2019), paintistanbul&Turkcoat 2020 (19 – 21 Mart 2020) ve TURKCHEM 05 – 07 Kasım 2020) fuarları için stant sözleşmelerini imzalamış bulunmaktayız. Söz konusu fuarlara temsilcisi olduğumuz 4 firma ile beraber katılmayı planlamaktayız.

Sektöre en son sunduğunuz ürün hakkında okurlarımıza bilgi verebilir misiniz? Bu ürün hangi teknolojik özelliklere sahiptir?

Hanex olarak en yeni temsilciliğimiz İtalya’da yerleşik Airprotech firmasıdır. Bu firma, baca çıkış gazlarının emisyon değerlerini azaltan termal oksidasyon sistemleri üretmektedir. Çıkış gazında bulunan organik komponentleri yakarak ortamdan uzaklaştırmaktadır. Reaksiyon sebebi ile oluşan sıcaklık yükselişini de kullanarak, aynı sistem ile hem emisyon değeri düşürülmekte hem de elde edilen fazla ısı tesislerin ısıtılmasında veya proses tekrar geri verilerek enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Türkiye’nin Avrupa Birliği mevzuatına uyum çalışmaları nedeni ile yakın gelecekte emisyon değerlerinde ciddi oranda azaltma istenmeye başlanacağı bilinmektedir. Bu amaçla, tesisler incelenmeye başlanmış ve bazı sektörlerde bakanlık tarafından uyarılar gönderilmeye başlanmıştır. Yakın gelecekte, emisyon değerlerinin ayarlanabilmesi için bu tür tesislere yatırım yapılacağını görmekteyiz.

Hanex

Gelecek yıllara dair hedefleriniz nelerdir? Bu hedefler sektöre ve müşterilerinize ne gibi faydalar sağlayacaktır?

Gıda sektörüne yönelik olarak; çelik bant kullanılarak yapılan bisküvi üretiminde yaşanan en büyük problem olan çelik bant temizliği ile ilgili çözümler sunacağız. Çelik bant kullanılan üretim hatları ile değişik ürünlerin çelik bant ile sürekli üretim prosesi hakkında çalışmalar yürütülmektedir. Şu anda düşük kapasite ile üretilen bazı ürünler, çelik bantlı sürekli hatlar ile yakın gelecekte yüksek kapasite ve kalitede üretilebilecektir.

Gıda sektörüne yönelik olarak; çelik bant kullanılarak yapılan bisküvi üretiminde yaşanan en büyük problem olan çelik bant temizliği ile ilgili çözümler sunacağız.