Henkel, COVID-19 Sürecinde Güçlü İlk Çeyrek Satış Performansı Gerçekleştirdi

21 Mayıs 2020

Henkel iş performansında 2020 mali yılının ilk çeyreğinde COVID-19 salgını Etkili oldu. Grup genelinde satışlar nominal olarak yüzde -0,8 oranında azalarak 4,9 milyar Euro seviyesinde meydana geldi. COVID-19 salgınının etkilerine karşın satışlar, organik olarak geçen yılın aynı çeyreğine ait seviyenin sadece hafif bir oranda altında, yüzde -0,9 oranında bir azalma göstererek gerçekleşti.

”Temel amaç COVID-19 salgını sürecinde çalışanların sağlık ve güvenliğine odaklanmak”

Henkel CEO’su Carsten Knobel, “An itibariyle çok zorlu bir durumla karşı karşıyayız. COVID-19 salgını hayatın her alanında etkisini gösterdi ve aynı zamanda küresel ekonomiye ciddi bir darbe vurdu. Buna rağmen ilk çeyrekte güçlü bir satış performansı ortaya koyduk. Bu kriz döneminde çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın sağlığı ve güvenliği önceliklerimizin başında geliyor. Bu sürecin ilk dönemlerinde kapsamlı nitelikte koruyucu önlemlerimizi uygulamaya aldık. Aynı zamanda, bu zorlu şartlara karşın faaliyetlerimizi sürdürmek ve müşterilerimize hizmet vermeye devam etmek için mümkün olan her şeyi gerçekleştirdik. Buna ek olarak, ürün bağışları ve finansal desteği içeren küresel bir dayanışma programını hayata geçirdik. Son olarak ise, yeni stratejik çerçevemizin uygulanma sürecini ilk çeyrekte başlattık” ifadelerini kullandı.

“Yeni stratejik çerçevemiz amaca yönelik büyümeye odaklı”

Henkel ilk çeyrekte, zorlu bir piyasa ortamında güçlü bir satış performansı gerçekleştirdi. Yapıştırıcı Teknolojileri, büyük ölçüde otomotiv sektöründen gelen talebin kayda değer şekilde azalmasından etkilendi. Beauty Care satışları da bir yıllık dönemde azalma gösterdi. Kuaför salonlarının bir çok ülkede zorunlu olarak kapatılmış olmasından dolayı Profesyonel iş birimi önemli ölçüde zarara uğradı. Buna karşılık Markalı Tüketici Ürünleri alanındaki organik satış büyümesi geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla aynı seviyede gerçekleşti. Çamaşır deterjanları ve ev temizlik ürünlerine olan güçlü talep sayesinde ise Çamaşır ve Ev Bakım oldukça güçlü bir organik satış büyümesi ortaya koydu. Knobel konuşmasını, “Kriz değişim geçirdikçe, biz de uyum sağlamayı ve hızlı ve esnek bir şekilde piyasalardaki değişimlere cevap vermeyi sürdüreceğiz. Kendini adamış bir biçimde çalışan global ekibimiz, amaca yönelik büyümeye odaklanmış yeni stratejik çerçevemiz ve güçlü bilançomuzla bu zor durumla baş edecek şekilde konumlanmış durumda olduğumuza ve bu krizden daha güçlü bir şekilde çıkacağımıza
inanıyorum.” şeklinde sürdürdü.

Grup Genelinde Gerçekleşen Satış Performansı

Grup genelinde satışlar 2020’nin ilk çeyreğinde nominal olarak yüzde -0,8 oranında azaldı ve 2019’un ilk çeyreğindeki 4,969 milyar Euro’nun ardından, 4,927 milyar Euro olarak gerçekleşti. Organik olarak ise (döviz kurlarına ve satın alma ve elden çıkarmalara göre ayarlanmış) satışlar yüzde -0,9 oranında azalma gösterdi. Grup seviyesindeki düşüş fiyat odaklı gerçekleşti ve fiyat ve hacim değişiklikleri iş birimleri arasında farklılık gösterdi. Satın alma ve elden çıkarmaların satışlardaki artışa katkısı yüzde 0,4 oranında oldu. Döviz kurlarının etkileri ise satışları yüzde -0,4 oranında düşürdü.