Henkel İlk Çeyrekte Pozitif Bir Satış Büyümesi Gösterdi

14 Mayıs 2019

 

Henkel CEO’su Hans Van Bylen, “Zorlukları artan piyasa ortamına karşın Henkel ilk çeyrekte hem organik hem de nominal olarak pozitif bir satış büyümesi ortaya koymuştur. Grup seviyesinde ise faiz ve vergi öncesi kar (EBIT) marjı ve hisse başına karlılıktaki (EPS) gelişme tüm mali yıl için olan öngörümüzün kapsamı içinde gerçekleşti.” dedi. Hans Van Bylen sözlerine, “Genel olarak, 2019’un ilk çeyreğinde iş geliştirme alanında pozitif ve negatif sonuçlar bir arada görüldü. Beklendiği üzere Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi’miz çeşitli sektörlerdeki endüstriyel üretimin yavaşlamasından etkilenirken, içinde bulunduğumuz yılın ikinci yarısında bu alanda iyileştirmeler de öngörülüyor.” şeklinde devam etti.

Hans Van Bylen: “İleriye doğru yol alırken iş performansımızı daha da güçlendirmeye, büyümeye ve dijitalleşmeye yatırım yapmaya odaklanırken tüm yıl için belirlediğimiz hedeflerimize ulaşmak için yapımızı adapte etmeye devam edeceğiz.” dedi.

2019’un ilk çeyreğindeki satışlar nominal olarak yüzde 2,8 oranında büyüyerek 4,969 milyar Euro seviyesine ulaştı. Kur değişimleri, satın alma ve elden çıkarmaların etkisinden arındırılmış organik satışlarda ise yüzde 0,7 oranında bir artış elde edildi. Satın alma ve elden çıkarmaların katkısı ise yüzde 0,6 seviyesinde gerçekleşti. Kur değişimlerinin satışlar üzerindeki pozitif etkisi yüzde 1,5 oranında oldu.

Batı Avrupa’daki satışlar organik olarak yüzde 1,3 oranında azalma gösterdi. Doğu Avrupa ise yüzde 6,5 oranında organik bir büyüme gösterdi. Afrika / Orta Doğu Bölgesi’nde satışlar organik olarak yüzde 13,5 oranında büyüdü. Kuzey Amerika bölgesindeki satışlar ise yüzde 1,1 oranında organik bir artış yakaladı. Latin Amerika’da bu oran yüzde 8,0 oldu. Asya-Pasifik Bölgesi’nde ise satışlar geçen yılın aynı çeyreğindeki seviyenin yüzde 8,8 altında gerçekleşti.