Her Yıl 200 Bin Kişi Kalp Krizinden Hayatını Kaybediyor

01 Ekim 2020

Kalp rahatsızlıklarından kaynaklı hastalıklar dünya çapındaki ölüm sebepleri arasında başta geliyor.   Her yıl dünyada 17 milyon kişinin kalp damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybettiğini DSÖ verilerinden görebiliyoruz. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı DSÖ verilerinden tahmin ediliyor. Türkiye’de her sene yaklaşık 200 bin kişinin kalp krizi nedeniyle yaşamını kaybediyor. Toplam ölümlerin %40’ı dolaşım sistemi hastalıklarına bağlı gelişiyor, bu oranın trafik kazası nedeniyle yaşanan ölümlerin 30 katı olduğu dikkat çekiyor

29 Eylül Dünya Kalp Günü’nde konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Özel Ankara Umut Hastanesi CEO’su Dr. Fedakar Günsili, Türkiye’de kalp hastalıkları ve Kovid-19 salgını sürecinde kalp rahatsızlığı olan hastalara önerilerde bulundu.

Basit Önlemlerle Riski Azaltmak Mümkün

Fedakar Günsili, sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivite ve tütün ürünlerinin kullanılmaması ile kalp krizi ve felçlerin %80’inin önlenebildiğinin altının çizdi. Kalp damar hastalıklarının büyük oranda önlenebilir hastalıkların başında geldiğine dikkat çeken Günsili yaşamlarımızda yapacağımız küçük değişikliklerle kalp krizi geçirme, felç olma ve ölüm riskimizi azaltabileceğimizi söyledi.

Günsili sigara içmeyerek, düzenli egzersiz yaparak, sağlıklı beslenerek, aşırı kilo almayarak, sağlığımızı olumsuz etkileyecek düzeyde kilolu isek kilo vererek, hipertansiyon hastası isek kan basıncımızı ve şekerimizi iyi kontrol ederek kalp damar hastalığı gelişimini önleyebileceğimizi, yalnızca daha sağlıklı değil aynı zamanda daha keyifli bir yaşam sürebileceğimizi belirtti.

Kovid-19 Kalp Damar Hastalıkları Olanlarda Daha da Tehlikeli

Fedakar Günsili, Kovid-19 vakalarında ölüm riski en yüksek grubun yaşlılar ve kalp damar hastalığı bulunanlar olduğunu vurgalayarak, “Araştırma sonuçlarına göre, daha önceden herhangi bir hastalığı olmayanlarda ölüm oranı yüzde 0,9 iken, kalp damar hastası bireylerde ölüm oranının yüzde 10’un üzerinde olduğu görülüyor. Bu sebeple kalp rahatsızlığı olanların Kovid-19’a karşı 3 kat daha fazla dikkatli olmaları gerekiyor. Virüsün ana hedefi akciğerler olduğundan kalp dokusununa da saldırıda bulunduğunu ve miyokardit olarak tanımladığımız kalp kası iltihabına neden olabildiğini görüyoruz.

Bu durumda akciğerler kanın yetersiz oksijen içermesini kompanse etmek için, kalp dolaşım hızını arttırmak zorunda kalıyor. Dokulara oksijen ulaştırmak için daha çok çalışması gereken hastalıklı bir kalbin ise bu durumdan olumsuz etkilenmesi kaçınılmaz. Kalbin etkin bir şekilde pompalama problemleri yaşadığı kalp yetmezliği olan biri için sorunları daha da kötüleştirebilir. Kalp rahatsızlığınız varsa, hastalığa yakalanma ihtimaliniz tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Kalp rahatsızlığı olan bir kişinin bağışıklık sistemi daha az olabilir. İnsanların yaşlandıkça bağışıklık sistemlerinin zayıfladığı bilinmektedir. Ve kronik tıbbi rahatsızlığı olanlarda, virüslere maruz kaldığında vücudun bağışıklık tepkisi güçlü olmayacaktır” dedi.

Türkiye’de %35 Potansiyel Kalp Hastası Bulunuyor

Dr Fedakar Günsili, geçmiş yıllarda yapılan bir araştırma Türkiye’de sigara içenlerin sayısının 20 milyonu aştığını belitiyor. Günsili bu tablonun başta kalp damar hastalıkları olmak üzere pek çok rahatsızlığı artırdığını belirtti. Günsili, “Obezite, sigara kullanımı ve fiziksel aktivite eksikliği, kalbi kritik düzeyde etkiliyor.

Ama maalesef Türkiye’de her 3 erişkinden biri obez sınıfına girerken tütün ürünleri kullanımı konusunda da Avrupa’da ilk sırada geliyoruz. Son verilere göre, Türkiye’de sigara içen kişi sayısı 20 milyonu aşmış durumda. Ayrıca, toplumun 44’ü hayatında hiç spor yapmadığını belirtiyor. Bu tabloya bakıldığında Türk halkının kalp sağlığını korumak için gerekli adımları atmadığını ve toplumun yaklaşık %35’inin potansiyel kalp hastası olduğunu söylemek mümkün” şeklinde konuştu.

Sağlıklı bir kalp için dikkat edilmesi gereken öneriler

Dr. Fedakar Günsili kalp sağlığını korumanın aslında oldukça kolay olduğunu hatırlattı. Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek için yapmamız gerekenleri sıraladı.

Sağlıklı beslenme

Dengeli bir diyet, sağlıklı bir kalp ve dolaşım sistemi için oldukça önemli. Bu diyet, bol miktarda meyve ve sebze, tam tahıllar, yağsız et, balık ve sınırlı tuz, şeker ve yağ alımına sahip bakliyatları içermeli.

Düzenli fiziksel aktivite

Her gün yapılacak en az 20-30 dakikalık düzenli fiziksel aktivite, kardiyovasküler formu  korumaya,  haftanın birkaç günü yapılacak en az 60 dakika fiziksel aktivite de formda kalmaya yardımcı olur.

Tütün kullanmamalı

Sigaralar, purolar, pipolar veya çiğnenebilir olarak tütün, her şekliyle sağlığa çok zararlıdır. Aynı zamanda tütün dumanına maruz kalmak da tehlikelidir. Bir kişi tütün ürünlerini kullanmayı bıraktıktan hemen sonra kalp krizi ve felç riski düşmeye başlar. 1 yıl sonra bu risk yarı yarıya azalabilir.

Genel kardiyovasküler riski kontrol edilemli

Yüksek risk altındaki bireylere (10 yıllık kardiyovasküler riski %30’a eşit veya daha fazla olanlar) tedavi ve danışmanlık sağlamak ve kardiyovasküler risklerini azaltmak, kalp krizi ve felçleri önlemenin önemli bir yoludur. Basit risk tablolarını kullanarak bir sağlık çalışanı,  kardiyovasküler riski tahmin edebilir ve risk faktörlerini yönetmek için uygun tavsiyeler verebilir.