Her Zaman En Güncel ve En Verimli Makinelerle Üretim Yapmanın Farkı

22 Mayıs 2020

Bühler kuruluş yılı olan 1860 yılından bugüne kadar, 160 yıldır aralıksız olarak dünya standartlarında yüksek kalite makine ve teknoloji üretimi yapan ve profesyoneller tarafından yönetilen bir şirkettir. 1. Sanayi Devrim’i ile birlikte, konvansiyonel öğütme yöntemlerini endüstriyel bir boyuta taşıyan ilk firma olan Bühler, bugün dünya çapında 140’tan fazla ülkede, yaklaşık 11 bin çalışanı ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bühler, 1903 yılında ülkemizde ilk olarak Edirne’de makine satışı ve kurulumu ile birlikte, bu tarihten itibaren hem satış hem de servis kapsamında hizmet vermektedir.

Bühler Türkiye olarak günden güne gelişen personel kadromuz ile şu an 30 kişilik satış ve servis ekibine sahibiz. İstanbul’da teknik satış ve satın alma ofisimiz, İzmir’de 1400m² kapalı alana sahip olan servis merkezimiz mevcuttur. Servis merkezimiz sayesinde müşterilerimizin yedek parça ve ekipman tamir hizmetlerini hızlı bir şekilde karşılayabilmekteyiz.

Satış sonrası hizmetler Bühler için yüksek önem taşımaktadır. Satış sonrasında müşterilerinin onlarla iletişim kurmasını hızlı ve kolay hale getiren şirketler, müşteri hizmetlerinin bu önemli olan kısmını ihmal eden şirketlere göre yüksek avantaja sahiptir. Bu sebeple müşterilerin ihtiyaçlarına ürün kalitesinin yanı sıra, satış sonrası hizmet ve yedek parça tedariği ile ilgili avantaj sağlayan firmalar, müşterilerin satın alma süreçlerinde büyük rol oynamaktadır. Tüketiciler sadece ürünlerimizi satın almakla kalmayıp, aldıkları ürüne ait hizmetin de her açıdan beklentilerini karşılayacak düzeyde olmasını talep etmektedir. Müşterilerimiz için bu hizmetleri sağlayabilmemiz, Bühler’in yıllardır pazar lideri olabilmesinin nedenlerinden birisi haline gelmiştir. Bu kapsamda makalemiz Bühler’in yeni servis hizmeti olan ürün yaşam döngüsü yaklaşımını ele alacaktır.

Ürün-Yaşam Döngüsü Yaklaşımı

Bühler ürün-yaşam döngüsü yaklaşımı ile makinenin sadece satışı veya yedek parça sağlanması gibi yaşam döngüsünde belirli bölümlere dokunan yaklaşımı bir kenara bırakmıştır. Araştırma ve geliştirme ile planlamadan ürünün ömrünü tamamlayarak yenilenmesi gereken sürece kadar ve bu döngü boyunca hizmet eden yeni bir yaklaşım getirmiştir. Bu yaklaşım sayesinde müşterilerimiz ürünlerini her daim en güncel teknolojide tutabilecek ve en verimli şekilde çalıştırabileceklerdir. Aşağıdaki tabloda belirtilen ürün-yaşam döngüsü Bühler’in satış öncesi ve sonrasında müşterilerine sunduğu avantajların başında gelmektedir.

Ürün Yaşam Döngüsü

Laboratuvar Hizmetleri

İsviçre, Çin, Japonya ve Amerika’da bulunan yüksek teknoloji laboratuvarlarımız sayesinde, müşterilerimize kendi ürünlerinde ıslak öğütme performansının nasıl arttırabileceklerinin fikirlerini paylaşıp, kimyasal formül geliştirmede yardımcı olabilecek sunumlar yapıyoruz.

Danışmanlık

Müşterilerimiz ile beraber projenin başında ihtiyaçlarını belirliyor ve mevcut proseslerini analiz ediyoruz. Analizler sonrası kendilerine detaylı rapor sunuyoruz.

Eğitim

Bühler müşterilerine, sahada profesyoneller tarafından hizmet verildiğini benimsetmek amacı ile, her personeli için yılın belli aralıklarında İsviçre ve Almanya merkezinde düzenli olarak eğitimler gerçekleştirmektedir. Edindiğimiz bu bilgi ve gelişmeleri müşterilerimize aktarmak amacı ile, aktif olarak seminerler düzenliyoruz. Müşterilerimizin taleplerine istinaden kendi sahalarında teknik ve teorik eğitimler gerçekleştiriyoruz. Özellikle Covid-19 pandemi sürecinde belli aralıklarda online eğitimler gerçekleştirdik ve bu eğitimleri takvimlerimize işleyerek müşterilerimiz ile online olarak bir araya gelmeye devam etmekteyiz.

Bakım

Her döner ekipmanın ihtiyacı olduğu gibi öğütme makinelerinin de belli aralıklarla bakıma ihtiyacı vardır. Makinelerin optimum sürelerde hizmet verebilmesi için, müşterilerimize bakım anlaşmaları ile ilgili alternatifli paketler sunuyoruz. Bakım sonrası detaylı raporlar hazırlayıp, müşterilerimize iletiyoruz.

Yedek ve Aşınma Parçaları

Hızlı ve dünya çapında yedek parça temini ile bütün müşterilerimize yedek parça sağlıyoruz. Bühler Türkiye olarak sirkülasyonu fazla olan yedek parçaları, İzmir servis merkezi stoğumuzda tutarak müşterilerimizin yedek parça nedenli üretim duruşlarını en aza indirgiyoruz. Aynı zamanda MyBühler sistemi üzerinden online olarak yedek parça tedarik imkanı da mevcuttur.

Tamir

Uzman teknisyen ve mühendisler ile gerek sahada, gerekse servis merkezinde tamir hizmetlerimiz gerçekleşmektedir. Aşağıdaki örnekte görüleceği gibi silindirler için soğutma suyunun kalitesine bağlı olarak silindir iç çeperinde zamanla oluşan kireç, yosun gibi katmanlar soğutma performansının düşmesine neden olmaktadır. Bu problem doğrudan üretim kalitesini etkilediği için tamir işlemi uygulanmaktadır.

Revizyonlar

Üretkenliğin yenilenmesi ve makine kalitesinin ilk günkü haline gelmesi için, geniş çaplı revizyon paketleri mevcuttur. Müşteri sahasından revizyon için sevk edilen makineler, Almanya Alzenau servis merkezimizde sunulan pakete göre revizyona tabi tutulup, üretkenliği artmış bir şekilde tekrar müşteri sahasında devreye alınmaktadır.

Retrofit

Sahada bulunan makinelerin retrofit kapsamında eski otomasyon veya mekanik sistemlerini son teknolojiye göre uyarlıyoruz. Böylece retrofit gerçekleşen makinelerin yenilenen teknoloji ile üretkenliğinin artması, yedek parça tedarik imkanı kolay ve hızlı hale gelmektedir. Bu sayede yeni makine tedariği yerine, daha uygun bir şekilde güncel Bühler teknolojilerinden yaralanılabiliniyor.

Ürün-Yaşam Döngüsünün Müşterilerimize
Sunduğu Faydalar • Doğru makinenin seçilmesi, • Makinenin her zaman en güncel teknoloji ile donatılmış olması,
• Makinenin en yüksek verimlilik ile çalıştırılması,
• Personel eğitimleri ile güncel teknoloji ve üretim parametreleriyle tesis personelinin bilgi seviyesinin en yukarıda tutulması,
• Ömrünü tamamlayan makinelerin en son teknolojiye sahip özelliklerle güncellenecek şekilde yenilenmesidir.

 

Bühler Ersin Cantürk

Ersin Cantürk
Yedek Parça Satış ve Servis Uzmanı (Türkiye)
Öğütme ve Dispersiyon Birimi
Bühler Satış ve Servis Hizmetleri Tic. Ltd. Şti.
(Bühler Türkiye)