Hot Melt Tutkal Paketlemede Innofix® Teknolojisi

16 Temmuz 2020

Endüstriyel tutkal uygulamaları için özel olarak geliştirilmiş, geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Organik Kimya, çevresel sürdürülebilirliğe verdiği önem çerçevesinde, hot melt tutkallar için inovatif bir teknoloji geliştirdi.

Hız, verimlilik ve performansın öne çıktığı hot melt tutkal uygulamalarında, Innofix® teknolojisi sayesinde üretim hatlarında yapıştırıcı kaynaklı karbonlaşma ve kirliliğin neden olduğu üretim duruşlarının önüne geçilebilmektedir. Bunun yanı sıra, kolay erime ve düşük sıcaklıkta uygulanabilme özellikleri ile enerji tasarrufu ve sürdürülebilirliğe katkı sağlamaktadır. Başta bebek bezi, hijyenik ped, bant ve etiketler gibi uygulamalarda kullanılan basınca hassas özellikte hot melt tutkallar bu yenilikçi paketleme teknolojisi sayesinde çok sayıda kullanım avantajına sahip olmaktadır. Innofix®, patentli bir üretim teknolojisi olup yalnızca Organik Kimya tarafından üretilmektedir ve bu alanda 24 yıldır geliştirilen tek yenilikçi teknolojidir.

Innofix® teknolojisinde; granül haline getirilmiş yaklaşık 2-5 mm büyüklüğünde küresel basınca hassas tutkallar, bir kalıp yardımı ile bir araya getiriliyor. Sonrasında aynı özelliğe sahip ancak yapışkan özelliğe sahip olmayan bir başka tutkal (ağırlıkça %0,5’den az) ile kaplanıyor. Bu sayede, konvansiyonel üretim teknolojilerinde tutkal etrafında bulunan film elimine edilmiş; %100 hotmelt kullanılmış oluyor. Innofix® teknolojisi 20 ile üretilen ürünlerin sürdürülebilir üretime katkısının yanı sıra, hotmelt etrafındaki filmin neden olduğu karbonlaşma sebebiyle filtrelerin tıkanması gibi olumsuz etkenlerin de ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

Innofix®Avantajları

Innofix® Avantajları teknolojisi ile üretilen tutkallar filmle kaplı olmadığı için, tutkal tanklarında filmin sebep olduğu karbonlaşma gözlenmez. Böylelikle, yanma sonucu oluşan küçük film partikülleri filtrelerin ve nozzleların tıkanmasına sebep olmaz. Filtrenin bakım sıklığı %30 oranında azalır. Bakım sırasında ortaya çıkan filtre değişim, kazan temizliği veya kaplama değişimi gibi maliyetler azalır.

Patentli Innofix® Teknolojisi, 2017 yılında Amerika merkezli “Adhesive and Sealent Council” (ASC) tarafından tutkal teknolojileri alanında yılın inovasyonu ödülüne layık görülmüştür.