ICIS En Büyük 100 Kimya Şirketi Sıralamasını Açıkladı

04 Eylül 2019

ICIS, küresel üreticilerin 2018 satış hasılatı sıralamasına göre belirlediği ICIS En Büyük 100 Kimya Şirketi (ICIS Top 100 Chemical Companies) listesini açıkladı. Bir önceki yıla göre %25 artışıyla 2018’de 79.5 milyar dolarlık satış hasılatına ulaşan Çin’den Sinopec, birinci sırada yer aldı. Ancak, geçtiğimiz yılın listesine en üst sırada olan ABD merkezli DowDuPont’un üç ayrılmasının, liderlik koltuğunun bu şekilde değişmesinde etkili olduğunu belirtmek gerekir.

En Büyük Kimya Şirketleri

Almanya merkezli BASF, 2018 yılında 71,8 milyar dolar satış hasılatıyla ikinci sırada yer aldı. Ardından ABD merkezli Dow, 60,3 milyar dolar ile üçüncü sırada bulunuyor. 42.2 milyar dolar hasılatıyla Suudi Arabistan merkezli SABIC dördüncü sırada, ABD merkezli LyondellBasell 39.0 milyar dolar ile beşinci sırada yer aldı.

ICIS Chemical Business Küresel Editörü Joseph Chang, “ICIS Top 100 Kimya Şirketleri sıralamasında kapasite eklemeleri, birleşmeler ve satın alımlar (M&A), devirler ve kurlar gibi dinamik değişiklikler büyük rol oynadı” dedi.

2018’de satışlarda büyüme görüldü, ancak yılın ikinci yarısında ortaya çıkan ABD-Çin ticaret savaşı rüzgarlarının yılın dördüncü çeyreğinde büyük stoklamaya katkıda bulunması, bu büyümenin kara dönüşmesini zorlaştırdı.

ICIS Insight Editor, Nigel Davis, “Satışların büyümesi kesinlikle sağlıklıydı, ancak işletme karındaki %8’lik ortalama düşüş, senenin zorlu geçen ikinci yarısında birçok firmanın karşılaştığı marj baskısını gösteriyor” dedi.

ICIS En Büyük 100 Kimya Şirketi listesindeki şirketler, bir önceki yıla göre %10 artış göstererek 2018’de 1.2 trilyon dolarlık birleşik satış hasılatı üretti. Tüm liste, ICIS web sitesine yer alıyor.

“ICIS TOP 100 CHEMICAL DISTRIBUTORS 2019”