İKMİB Organizatörlüğünde Kenya Sektörel Ticaret Heyeti Gerçekleştirildi

04 Temmuz 2019

 

Kimya sektörünün global pazarlarda lider olması amacıyla çeşitli organizasyonlar düzenleyen İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) organizatörlüğünde ve T.C. Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde kozmetik sektörüne yönelik Kenya Sektörel Ticaret Heyeti gerçekleştirildi. 4 ülkeden yaklaşık 40 firmanın katılımıyla 200 ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Kenya’nın Nairobi kentinde 25-29 Haziran 2019 tarihleri arasında düzenlenen ticaret heyeti organizasyonuna kozmetik sektöründe faaliyet gösteren 13 Türk firması katıldı. Etkinliğin ilk günü sektöre yönelik Pazar araştırması yapılarak, ilgili firmalar ve kurumlar ziyaret edildi.

Etkinliğin ikinci günü ise gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerine Kenya, Tanzanya, Etiyopya ve Uganda’dan yaklaşık 40 firma katılım sağladı. Farklı ülkelerden gelen heyet katılımcılarına ürünlerini tanıtan Türk firmaları, karşılıklı ticaret imkanlarını değerlendirdikleri 200 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Yapılan görüşmelerde Türk kozmetik firmalarının temsilcileri olumlu sonuçlar alınacağına dair memnuniyetlerini ifade etti.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “İKMİB olarak hedef pazarlara yönelik düzenlediğimiz sektörel ticaret heyeti etkinlikleri, üye firmalarımızın ihracatını artırma ve yeni iş birliği fırsatları yakalama açısından büyük teşkil ediyor. Türkiye’nin Kenya’ya 2017 yılında gerçekleştirdiği toplam ihracatı 155,5 milyon Dolar oldu. Kozmetik sektöründe ise Kenya’ya 2017 yılında 2 milyon Dolara yakın ihracat gerçekleştirdik. Bu rakamı daha da yukarıları taşımayı amaçlıyoruz. Umuyoruz ki, bu etkinlik sonucunda firmalarımız yeni bağlantılar elde edecekler.’’ şeklinde konuştu.