İlke Endüstriyel’den Başarılı Projeler


Aydın Merken
Satış Müdürü 
İlke Endüstriyel Boyama Sistemleri ve Otomasyon A.Ş.

 

 

İlke Endüstriyel Boyama Sistemleri ve Otomasyon A.Ş. 26 yılı aşkın bir süredir boyahane tesisleri alanında faaliyet göstermektedir. Faaliyetlerimiz boyunca yıllar içerisinde birçok bilgi birikimi edinilmiş ve bilgiler kurumsal hafıza çerçevesinde toparlanmıştır. Firmamızın son yıllar içerisindeki aday müşteri yaklaşımı, bu süzülmüş bilgileri kullanarak müşteri beklentilerine en uygun seçeneği sunmak olmuştur. Sektör genelinin, müşteriye özel taahhüt işlerinden oluşmasından kaynaklı yatırım yapacak firmalar çoğunlukla ne alacaklarını bilememekte, geç veya yanlış karar vermekte, tesis için alan-altyapı-enerji kaynağı sağlayamamaktadır. İlke Endüstriyel A.Ş. olarak bizlerin yaklaşımı özellikle son yıllarda yatırım yapacak firmaların enerji, ilk yatırım ve işletme maliyetlerini aşağı çekme, son teknoloji global boyahane trendlerine uygun ve çevreci yaklaşımlar olmuştur. Son yıllarda yaptığımız yenilikçi projelerin birkaçından bahsedecek olursak;

İlke Endüstriyel A.Ş. Yatay Boyahane Projesi
Bu proje ile birlikte, firmamızın ürettiği ve çoğunlukla düz yüzeylerden oluşan sacdan imal parçaların yatay olarak, rulolu konveyöre yüklenmesi, yıkanması, nanoseramik kaplanması, hava bıçağı ile yüzeydeki kaba suyun atılması, gazlı infra-red sistem kurutma fırını, robotlu otomatik boyama sistemi, gazlı infra-red pişirme işlemleri otomatik olarak gerçekleşmektedir. Bu projenin yenilikçi tarafı, düz ve geniş sac yüzeylerin yatay olarak toz boya kaplanması, tank ısıtmalarında lanemark tank içi tüp sistemin kullanılması, pişirme ve kurutma fırınlarında gazlı tip infra-red ısıtıcıların yatay olarak kullanılmasıdır. Geleneksel olarak yapılan tüm boyahane tasarımlarında ilk akla gelen bu parçaların konveyöre dik asılması olur. Projesi tamamlanan bu otomatik hatta düz yüzeyli parçalar yatay olarak başarılı bir şekilde toz boya ile kaplanıp kürlenmiştir ve 350-400 saat tuzlu su testinden başarı ile geçmiştir.

Ümit Bisiklet Turbo Disc Sistemli Sıvı Boya Otomatik Uygulama Tesisi
Bu proje yaklaşık 2,5 mt/dk hızla ilerleyen bir tesistir. Tesis süreçleri; nanoseramik yüzey hazırlama, kurutma fırını, astar boya otomatik uygulama kabini, astar flash-off, son kat boya otomatik uygulama kabini, son kat flash-off, toz vernik uygulama kabini, pişirme fırını. Tesis komple başarı ile devreye alınmıştır. Firma ilk yatırımının tarafımızca turbo disc boyamaya yönlendirilmesi sayesinde %50 boya ve filtre tasarrufu sağlamıştır, ayrıca yüzey kalitesi standardize edilmiştir.

Toyota Plastik Bölümü Göğüslük Boyama Kabini
Toyota fabrikasında, firmanın isteklerini artık karşılamayan manuel boya atım kabini yeni baştan projelendirilmiştir. Tasarlanan yeni kabin yüksek verimli, 100kg/m3 overspray (parça üzerine yapışmayan atık boya) tutma kabiliyetine sahiptir. Filtrelerin doluluk oranları yüksek hassasiyette fark basınç sensörleri ile okunmaktadır. Bu bilgiler plc grubunda işlenir ve bu bilgilerin ışığında filtrelerin doluluk oranlarına göre sistemin nasıl çalışacağına karar verilir. Enerji ve sarf malzemelerden tasarruf edilerek çevreci bir boya uygulama kabini devreye alınmıştır.

Firma kazanımlarını özetlersek, bu yatırım sonunda firmanın aylık bakım duruşları azalmıştır, su perdeli kabindeki sirkülasyon pompası enerji tüketimi sıfıra inmiştir, su perdeli kabinde kullanılan kimyasal tüketim ortadan kalkmıştır, fabrika içerisine yayılan solvent-VOC koku sorunu ortadan kalkmıştır, daha aydınlık ve ferah bir boyama ortamı yaratılmıştır, farklı şekillerdeki parçalar için firmamızın tasarladığı ayarlanabilir askı sabitleme aparatı sayesinde operatör için en ergonomik boyama pozisyonu sağlanmıştır.

 

 

Yorumunuz

  • (görüntülenmeyecektir)