İşbir Yatak’ın CEO’su Sayın Metin Gültepe ile Söyleşi

26 Mart 2019

İşbir Yatak’ın CEO’su Sayın Metin Gültepe ile firmalarının başarı öyküsü ve sektöre sundukları yeni ürünler hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Metin Gültepe

Okurlarımıza kısaca kendinizden ve eğitim durumunuzdan bahsedebilir misiniz?

1966’da Ankara’da doğdum. Eğitim hayatımı ve yaşamımı geçirdiğim Ankara’yı her zaman çok sevdim. Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum.

1991 yılında İşbir Sünger Sanayi A.Ş.’de İşletme Mühendisi olarak başladığım kariyerime 1996 yılında Genel Müdür unvanıyla devam ettim. 2004’ten bugüne ise, pek çok farklı dalda faaliyetlerini yürüten İşbir Holding’in CEO’luk görevine atandım.

İşime ve görevime olan bağlılığımın yanı sıra geri kalan zamanlarda tam bir aile tutkunuyum. Evli ve iki evlat babasıyım.

İşbir Yatak’ın kuruluşundan bugüne dek uzanan marka olma sürecindeki başarı öyküsünden bahseder misiniz?
1997 yılında kurulan İşbir Yatak, Ar-Ge ve inovasyona dayalı üretim sistemiyle sektörün gözde oyuncularından biri haline gelen İşbir Sünger Sanayi A.Ş.’nin bünyesinde kurulmuştur. İşbir Yatak genç bir marka olmasının yanı sıra yaklaşık yarım asırlık bir bilgi birikimine sahip İşbir Holding’in “Son tüketici ile buluşan tek markası” unvanına sahiptir.

İşbir Yatak tabiri caizse Türkiye’deki yatak sektörünü oluşturan, sektöre anlam katan ve faaliyetleriyle sektörü etkileyen bir markadır. Kurulduğu günden bugüne; yatakların, mobilyanın yanında hediye olarak verilen bir ürün olma özelliği ve algısının değişiminde rol oynamış; her fırsatta uyku kalitesinin altını çizmiştir.

Ürettiği yüksek kalitedeki yatakların yanı sıra ileri uyku teknolojilerinden biri olan vücut ısısı ve ağırlığına duyarlı,basınç azaltıcı özellikli viskoelastik yataklarla yurt içi pazarda olduğu gibi yurt dışı pazarda da isminden sıkça söz ettirmiştir.

Bugün ise; sektörün nabzını tutan, dünyadaki teknolojik gelişmeleri sektöre adapte eden ve çağdaş ürünleriyle bugünün olduğu kadar yarının dilini konuşan ürünler tasarlamakta ve müşterileriyle buluşturmaktadır.

Metin Gültepe

 

İşbir Yatak’ın sünger ürün grupları hakkında bilgi verir misiniz?

Süngerden oluşan uyku ürünleri koleksiyonumuzun ilk sırasını yataklar alıyor. Burada yatağın ara katmanı olarak kullanılan kalıplanmış destek süngerlerden kullanıcı deneyimini maksimize eden açık hücreli viskoelastik malzemeli süngerlere kadar geniş ölçekte üretimden bahsedebiliriz. Gruplayacak olursak; standart sünger, yüksek elastikiyete sahip (HR) sünger, viskoelastik sünger, yanmaz sünger (FR) gibi farklı üretim prensiplerine sahip pek çok tarzda sünger kullanımımız mevcut. Ayrıca İşbir’in özel olarak geliştirdiği lavanta mikro kapsüllerine sahip süngerler de inovatif süngerlerimizden.

Yatakların yanı sıra; uyku kalitesini artıran yastıklar ve farklı kullanım amaçlarına uygun biçimde tasarlanan destek ürünlerimiz de sünger ürün gruplarımız arasında yer alıyor.

Yüksek elastikiyetin verdiği keyfi, dinlence anlarına taşımayı hedefleyen süngerlerimiz de mobilya grubumuzu oluşturuyor.

Ürünlerinizin güvenilirliği ve şirketinizin devamlılığı için uyguladığınız kalite ilkelerinden bahsedebilir misiniz?
Yatak, hayatımızın en az 1/3’ünü üstünde geçirdiğimiz ve belki de en fazla kullandığımız eşyalarımızdan biri. Bu yüzden gerek sünger gerekse de tekstil ürünlerinde yüksek standartlar belirlemek insan sağlığına duyulan saygının da bir göstergesi.

Bu bağlamda İşbir Yatak ürünleri; uluslararası otoritelerce kabul görmüş ve bağımsız laboratuvarlarca test edilip onaylanmış bir dizi sertifikasyon programlarından geçmiştir. Bunların başında, dünyadaki sünger sektörünün kabul ettiği CertiPur belgesi gelmektedir. Bununla birlikte İşbir Yatak, TSE’nin ISO 9000, ISO 10002 gibi Türk Standartları Enstitüsü’nün belirlemiş olduğu kalite belgeleri başta olma üzere, 10’u aşkın sertifika ve belgeye sahiptir.

Metin Gültepe
İhracat aktiviteleriniz ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

İşbir Yatak’ın ürettiği uyku teknolojileri bugün Avrupa’daki pek çok üründen çok daha fazla konfor deneyimi sunuyor.

Fiyat-performans oranını göz önünde bulundurunca fark oldukça büyük. Özellikle, viskoelastik malzeme ile üretilen ürünler Avrupa’daki muadillerinin üçte bir fiyatına ve çok daha üstün kalitede.

Bu gibi pek çok unsuru göz önünde bulundurduğumuzda İşbir Yatak’ın, geçtiğimiz yıllarda Avrupa’da çok iyi pazar hacmi yakaladığından söz edebiliriz. Norveç, Belçika, Macaristan, İsveç, İsviçre, Danimarka, Yunanistan, Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, İrlanda, Rusya, İspanya, Bulgaristan, İran, Irak, Ürdün, B.A.E., Suudi Arabistan, Afganistan, Mısır, Kuveyt, Mozambik, Sudan, Yemen, Azerbaycan, KKTC ihracat yaptığımız başlıca ülkeler.

Sizce global bir marka olmanın koşulları nelerdir?
Lokal ya da global bir marka olmanın altın kuralları çok da farklı değil aslında. İyi ürün, iyi hizmet, doğru hedef kitle, net konumlama, daha çok memnun müşteri, trendlere göre belirlenen stratejiler, daha heyecan verici deneyimler…

Elbette dijitalleşme günümüzün en başta gelen gerekliliklerinden. Dijitalleşemeyen markaların sınırları aşması mümkün değil.

Bunun yanı sıra global bir marka olabilmenin en önemli unsurlarından biri tedarik zincirinin doğru oluşması ve iş modelinin oturmuş olması. Bu kuralı görmezden gelerek yurt dışına açılan pek çok firma günümüzde hızlı büyümenin getirdiği zorluklarla baş etmeye çalışıyor. İşte tam bu noktada da çalışma modelleri oturmuş olan köklü markalar ön plana çıkıyor.

Üretim tesislerinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?

İşbir Holding olarak, aileye bağlı tüm şirketler ile toplam 350.000 m2’lik üretim tesislerinde üretim faaliyetlerini sürdürüyoruz. Sünger ve yatak fabrikalarında toplam 500’ü aşkın personelle sahada görev alıyoruz.

Fabrikalarımız çağdaş üretim teknolojileriyle donatılmış, günün gereklilikleriyle modernize edilmiş durumda. Ancak bugünün değil geleceğin dilini konuşabilmek adına üretim bandımızda bir dizi güncelleme ve Endüstri 4.0 için hazırlık çalışmaları planlanmış durumda. Bu bağlamda yapmış olduğumuz Ar-Ge çalışmalarıyla yazılım, özelleştirilmiş otomasyon ve robotik üretim konularında çalışmalarımız devam ediyor.

Poliüretan sünger üretim teknolojilerinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?
İşbir Ailesi olarak, her ürünümüzle piyasanın taleplerini karşılayan, sektör standartlarını ve müşteri beklentilerini yükselten üretim kalitesine ve çeşitliliğine sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Özellikle farklı proseslere sahip döküm ve kesim deneyimlerimiz İşbir’i farklı kılan noktalardan. Ayrıca kalıp süngerlerin yanı sıra elastikiyeti yüksek süngerlerin üretimlerinde de istenilen yoğunluk, büyüklük, renk ve belirleyici pek çok özellikte poliüretan üretim kabiliyetine sahibiz. Süngerin sıkça kullanıldığı yatak, mobilya sektörleri başta olmak üzere pek çok sektördeki üreticiye poliüretan madde sağlıyoruz.

Metin Gültepe

Günümüzde tüm markalar dijital dönüşüme ayak uyduruyor. Üretim ve pazarlama alanında kullandığınız dijital teknolojiler neler?
Dijital dönüşüm dünyayı yeniden şekillendiriyor. Bu dönüşümün dışında kalan markaların gelecekte var olma şansı git gide azalıyor. Ancak dijital dönüşüm sürecini çok iyi kurgulamak ve dikkatli uygulamak gerekiyor. Sabırla ve mutlak bir disiplinle… İşbir Ailesi olarak bizler, bu süreci planlı bir şekilde yapmaya özen gösteriyoruz.

Dijital teknolojilerin pazarlama alanında kullanılıyor olması dünyanın küçük bir köy haline geldiğinin başka bir kanıtı. Nerede olurlarsa olsunlar hedef kitlemize, onların cep telefonları kadar yakın olmak dijital dünyanın nimetlerinden.

Şüphesiz ki İşbir Yatak’ın pazarlama bütçesi içinde dijital mecralara ayrılan dilim her yıl git gide artıyor.