İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) 16. “Türk Dış Yatırımları Paneli”nin Ev Sahipliğini Gerçekleştirdi

Aralık 05, 2018, 5:47 pm
3 dakika

 

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünü yaptığı “Türk Dış Yatırımları Paneli”, İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansı Almanya CEO’su Petra Wassner, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansı Türkiye Temsilcilik Direktörü Dr. Adem Akkaya, ChemCologne Müdürü Daniel Wauben, İKMİB’in iştiraki olan REACH Global Services (RGS) Genel Müdürü Ahmet Ecmel Yorgancı, NEDEX Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Beliğ Ünlüer ve MKS DEVO Kimya Yönetim Kurulu Başkanı M. Korgün Şengün’ün katılımıyla 29 Kasım 2018 tarihinde Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirildi.

Panelin açılış konuşmasında İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Almanya’nın günümüzde AB’nin en güçlü ekonomisi olduğunu belirterek, “Almanya, dünyanın da en güçlü 4 ekonomisinden biridir ve halen en büyük ticari ortağımızdır” dedi. Pelister, Almanya’ya olan kimya ihracatının yaklaşık 900 milyon Dolarlık tutar ile ikinci sırada yer aldığını ve kimya alt sektöründe plastik ve kauçuk sektörlerinin ilk iki sırada yer aldığını açıkladı. Almanya’dan kimya sektörü ithalatının ise 2017 yılı itibariyle 4 milyar 400 milyon Dolar civarında gerçekleştiğinden bahseden Pelister, “Denge bizden yana değil ne yazık ki. 2018 yılı sonu itibariyle kimya sektörümüzdeki ticaret hacmimizi yükseltmeyi amaçlıyoruz. 2019 yılında karşılıklı olarak hem ticaret hem de yatırım imkanlarımızı mutlaka geliştirmeliyiz. Biz İKMİB olarak bu noktada elimizden gelenin en iyisini yapmaya hazırız. Bu tür organizasyonlara her türlü desteği vereceğimizi bir kere daha vurgulamak isterim.” şeklinde konuştu.

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansı Almanya CEO’su Petra Wassner, Türkiye ile Kuzey Ren- Vestfalya Eyaleti arasındaki ekonomik iş birliğinden dolayı çok gurur duyduklarını belirtti. Eyaletin çevresinde 160 milyon kişiye ulaşılabileceğini, bölgenin gerekli ulaşım, altyapı ve dijital sanayileşmeye sahip olduğunu aktaran Wassner, “Kimya alanında Ar-Ge çalışmaları orta ölçekli şirketler tarafından da yönetiliyor. 12 kimya parkımız var. 400 Türk işletmecisinin yatırımı bulunuyor. 10 yıldır Türkiye’deyiz. Birlikte güzel gelecek oluşturmak için daha yolumuz var.” dedi.

  • (gizli tutulacaktır)