İstanbul’da İlk Kez Düzenlenecek Swiss Days 2019 Etkinliği Başlıyor

19 Eylül 2019

 

Swiss Business Hub Turkey (İstanbul’daki İsviçre’nin İhracat ve Yatırım Ofisi) ve Swiss Chamber of Commerce in Turkey (Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği) tarafından, İsviçre Başkonsolosluğu’nun desteği ile İsviçre ve Türkiye arasındaki ekonomik ve sosyal ilişkilerin artırılmasına yönelik büyük çaplı ve çok katmanlı bir etkinlik olan Swiss Days 2019, 20-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da, Yapı Kredi Bomontiada’da gerçekleştirilecek.

İstanbul’daki İsviçre’nin İhracat ve Yatırım Ofisi Direktörü Mehmet Yıldırımlı, Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği Başkanı Arpat Şenocak ve İsviçre İstanbul Başkonsolos Vekili Beat Schmid ev sahipliğinde ve Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in katılımları ile etkinlik mekanı Yapı Kredi Bomontia’da bir tanıtım toplantısı meydana geldi. Ayrıca, Swiss Days 2019’a destek veren şirketler arasında yer alan ABB’nin Robotik ve İmalat Otomasyonu Grup Başkanı Emre Tural da toplantıda sürpriz bir karşılama yapan yeni geliştirdikleri YuMi robotuyla ilgi katılımcılara bilgi verdi.

Toplantıda, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek etkinlikle ilgili detaylı bilgiler verilirken, İsviçre sanatının, kültürünün, gastronomisinin, teknolojisinin, eğitiminin ve daha fazlasının İstanbul’da Türk ziyaretçilere detaylı olarak tanıtılacağı benzersiz platform hakkında açıklamalar yapıldı.

İsviçre Alplerinin muhteşem doğası ile beslenen kültür, sanat ve lezzetlerinin olduğu, beklentilerin ötesinde olacak mini festivalin yanı sıra İsviçre’nin geleceğini şekillendiren dünyaca ünlü ekonomist, iş ve siyaset dünyasından da saygın isimlerin “İsviçre Türkiye Ekonomik Forumun da ayrıca yerini alması bekleniyor. Ekonomik Forum devamında düzenlenecek “Swiss Career Hours” ile genç ziyaretçiler seçkin İsviçre şirketleri ile buluşup kariyer planlamalarına katkı sağlama imkanı elde edecek.

İstanbul’daki İsviçre’nin İhracat ve Yatırım Ofisi Direktörü Mehmet Yıldırımlı: “Birçok İsviçre şirketinin temsil edileceği üç gün boyunca İsviçre ve Türkiye’den farklı sektörlerde hizmet veren kurum ve kişileri buluşturarak, yaratıcı iş ortaklıklarının kurulabileceği sıra dışı bir organizasyon planladık. Sadece etkinlik süresince değil, bu etkinliğe hazırlandığımız süre boyunca da beraberlik duygusunu teşvik edebilmeyi umuyoruz. Swiss Days’e 20’nin üzerinde firma katıldı ve rekor bir katılımla da 40’dan fazla firma sponsor oldu. İlk defa düzenlediğimiz etkinliğimizde uluslararası ve THY gibi Türkiye’nin en değerli markalarının da bize güvenip destek vermelerinden dolayı da büyük gurur duyduk. İsviçre şirketlerinin Türkiye pazarına ilgisi oldukça fazla. 2018’de İsviçre ile Türkiye arasındaki ikili ticaret hacmi 3.4 Milyar CHF’a ulaşmıştır. İsviçre ihracatı yüzde 1,7 oranında artarak 1.875 milyon CHF’a ulaştı. Türkiye’den İsviçre’ye yapılan ihracat ise aynı dönemde 1.733 Milyar CHF seviyesinde gerçekleşti. Çeşitli İsviçreli şirketlerin Türkiye´de ticari faaliyetlerini ve yatırımlarını artırma planları bulunuyor. 2019’da Türkiye’ye yapılan ilk yabancı yatırım İsviçre’den geldi ve lojistik sektöründe faaliyet gösteren Frachtbox, yurtdışındaki ilk ofisini Türkiye’de açtı.’’ şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği Başkanı Arpat Şenocak: “Swiss Days 2019 ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz ve mutlaka bunun devamı gelecektir. Bu etkinliği geleneksel hale getirmek ve her iki ülke insanın, kurumlarının birbirini daha iyi tanıyacağı sürdürülebilir bir platform hedefledik. Uzun vadede, İsviçre Günleri’ni Türkiye’nin başka şehirlerine de taşıyacağımız prestijli bir etkinlik olarak planlıyoruz. İsviçre’nin geleceğini şekillendiren dünyaca ünlü ekonomist, iş ve siyaset dünyasından da saygın isimlerin yerini alacağı ‘İsviçre Türkiye Ekonomik Forumu’ da çok önemli bir köprü işlevi görecektir. İsviçre Türkiye ihracatı açısından artık 23’üncü sırada yer aldı ve şunun altını çizmekte fayda görüyorum ki bu güzel tablo ABB, Clariant, Mövenpick, Nestlé, Novartis, Roche, Schindler gibi bilinen uluslararası şirketlerin yanı sıra adı daha az bilinen diğer şirketlerin de katkısıyla gerçekleşti.” dedi.

İsviçre İstanbul Başkonsolos Vekili Beat Schmid: “İstanbul’da üç gün boyunca benzersiz bir şölen yaşanacak. Katılımcılarımız bilim, teknoloji, eğitim, kültür alanlarında faaliyet gösteren şirketlerle bir araya gelebilecek, İsviçre’yi ve İsviçre firmalarını tanıyabilecek. İsviçre şirketlerinin Türkiye pazarına ilgisi oldukça yüksek. Bu organizasyonun Türkiye ile İsviçre arasındaki memnuniyet verici bağları daha da sıkılaştıracağına inanıyorum.” diyerek düşüncelerini ifade etti.