ITM Kaplı Pigment ve Tozların Renkli Kozmetik Formülasyonlarındaki Avantajları

11 Şubat 2020

Kozmetiklerde kullanılan yüzey işleminin tozları veya renkleri çoğunlukla hidrofilik ince parçacıklardan oluşur, kozmetiklere uygulandığında, kötü doku ile stabilite azalır. Böylece toz yüzey üzerinde silikon, yağ asidi, doğal veya reçineler ile yüzey işlemi, kozmetiklere kolayca uygulanır ve tozun bulunmadığı yeni fonksiyon eklenir. Bu toz yüzey işleme teknolojisidir.

Bu teknoloji ile kozmetik formüllerindeki uygulamalarda;
• Yüzey işleme teknolojisi ile ana hammaddede dağılım çok zayıf olmakla
birlikte, yüzey işlemede dağılım kabiliyeti artar, dokunma hissini ve
yayılabilirliği geliştirir,
• Bitmiş ürünlerin stabilite güvenliği sağlanır,
• Cilt iritasyonu düşürülür,
• En önemli özelliğinden biri ise yüzey işleme teknelojileri ile bitmiş
üründeki renk ve koku değişikliği önlenebilir.

Bu uygulamalardan biri de ITM yüzey işlemidir. ITM kaplama, silikon ve alüminyum içermeyen, yüksek saflıktaki rutil tip titanyum dioksit, Talc, Serisit, Mika ve demir oksitin, Isopropil Titanyum Triizostearat ve Miristik Asit ile çift kaplanan yüzey işlem maddesidir. Ana distribitörü olduğumuz Kore’li tedarikçimiz EASTHILL’in ham maddesidir.

ITM'in yapısı

ITM kaplı pigmentler mükemmel beyazlık, yüksek gizleme gücü, Ester Yağı ve Hidrokarbon Yağında mükemmel dağıla bilirlik sağlar. Aynı zamanda çift yüzey işleminde kullanılan yağ asidi pürüzsüz doku verir.

kitenik sürtünme sayısı

Yüksek su itici özelliği sayesinde uzun süreli makyaj etkisi sağlar.

Silikon içermeyen formülasyonlar içinde uygundur ve bu iddiayı destekler. Ayrıca, sıkı ağır metal yönetimi ile yüksek saflıkta demir oksitler
kullanılır.

ITM kaplı Talk, Mica Serisit, yumuşak dokuyu, beyazlığı, ipeksi dokuyu, mükemmel dağılabilirlik özelliğini, cilt toksisitesi olmadan, yüksek kalite ile cilt iritasyonu olmaksızın, uzun süreli makyaj kalıcılığını sağlar. Özellikle Talc V- ITM için Aspest Yoktur sertifikası mevcuttur.

 

Miray Mekikoğlu
Kimyager
Bölüm Satış Müdürü
HD Uluslararası Tic. ve Amb. San. Ltd. Şti.