İTÜ ARI Teknokent’in İnovasyon ve Girişimcilik Faaliyetlerine Dair Söyleşi

27 Temmuz 2020

İTÜ ARI Teknokent Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Sayın Arzu Eryılmaz’dan, İTÜ ARI Teknokent’teki Ar-Ge, İnovasyon ve Girişimcilik faaliyetlerine dair bilgi alırken aynı zamanda bu oluşumun Türkiye için önemine değindiğimiz keyifli bir röportajı sizler için gerçekleştirdik.

Arzu Eryılmaz

Arzu Eryılmaz

Okurlarımıza kendinizden, profesyonel geçmişinizden bahseder misiniz?

Bugün bulunduğum noktaya gelişim Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yaptığım Halkla İlişkiler Yüksek Lisansım kapsamında marka kimliği, kurum kimliği ve imaj yönetimi gibi konulara olan ilgimle başladı. Kurumsal İletişim alanında teknoparklarda başlayan kariyer yolculuğum süresince, girişimcilik programlarının Üniversite ve Teknoparkların kuruluş misyonlarının bir parçası olduğunu düşündüm.

Gerek bir kurumsal iletişimci gözlüğü ile gerekse ülkesine değer yaratacak işler yapmaya gayret eden bir vatandaş gözlüğü ile (15 yılı aşkın süredir) önde gelen Teknoparklarda teknoloji tabanlı girişimciliği destekleyecek programlar/merkezler kuruyor, yönetiyor ve büyütüyorum. İTÜ Çekirdek, İTÜ Magnet ve Innogate gibi programların kurulması ve yönetilmesinden sorumlu yönetici olmanın yanı sıra hem bu markaların hem de bu markaların sahibi olan İTÜ ARI Teknokent ana markasının Pazarlama ve İş Geliştirme süreçlerinden sorumlu Direktör olarak görev yapmaktayım.

Kuruluş amacınız ve ‘’Birlikte İleriye’’ mottosuyla hareket eden İTÜ ARI Teknokent’in bu vizyonu hakkında bilgi verebilir misiniz?

İTÜ ARI Teknokent olarak teknoloji firmalarına ve girişimcilere teknoloji geliştirmeleri ve bu teknolojileri ticarileştirmeleri için en uygun ortam ve olanakları sunarak Türkiye’nin teknoloji gelişimine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Yürüttüğümüz faaliyetler ve geliştirdiğimiz programlar ile başarının “kültür ekmek” ve “değer üretmek” olduğuna inanıyoruz.

Bu vizyon ışığında, bölgemizdeki 300’den fazla teknoloji firmamız, 1.000’lerce girişimcimiz, 100’lerce mentorumuz, 10’larca paydaşımız ve 100’den fazla çözüm ortağımızla bir ekosistem olarak büyümeye ve beraber üreterek tek başımıza yapabileceğimizden çok daha fazlasını başarmaya gayret ediyoruz. Kurum kültürümüz gereği hiçbir zaman sadece kendimiz için çalışmıyoruz; İTÜ ARI Teknokent, İTÜ Çekirdek, İTÜ Magnet ve Innogate markalarımızı geliştirmeye çalıştığımız kadar, ekosistemimizdeki tüm kurumlara, kişilere, markalara değer ve destek vererek; her zaman ‘Birlikte İleriye’ gitmeyi amaçlıyoruz.

Ulusal teknolojik alt yapıyı güçlendirmek adına yürütmüş olduğunuz Ar-Ge ve İnovasyon faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

2002 yılında kurduğumuz ve İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde faaliyetlerini yürüttüğümüz İTÜ ARI Teknokent bünyesinde yer alan 300’den fazla teknoloji firması, 7.800’ü aşkın kişiye Ar-Ge ortamında istihdam sağlayarak, yılda 600’ün üzerinde proje geliştiriyor. İTÜ ARI Teknokent olarak, 1.655.000 m2 büyüklüğünde bir arazide 10 binamızla bugüne kadar toplamda 3 bin başarılı Ar-Ge projesine imza atılmasına vesile olduk ve ülke ekonomisine katkı sağladık. Kuruluşumuzdan bu yana bölgemizde 350 milyon Dolarlık Ar-Ge ihracatı gerçekleştirildi.

Diğer yandan İTÜ ARI Teknokent olarak farklı profillerdeki girişimci ve firmaların ihtiyaçlarına göre farklı programlar geliştirerek üzerimize düşenden fazlasını yapmak için her zaman elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz.

İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi; dünyanın en iyi beş üniversite kuluçka merkezi arasında gösterilen İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi’nde fikirlerini ticarileşebilir ürün ya da hizmete dönüştürmek isteyen girişimciler için hizmet veriyoruz. İTÜ Çekirdek’te girişimcilere açık ofis, mini MBA/girişimcilik eğitimi, teknik altyapı desteği, laboratuvar kullanım imkânı gibi bir girişimcinin ihtiyaç duyduğu tüm imkanları bir arada sunuyoruz. (www. itucekirdek.com)

İTÜ Çekirdek TÜBİTAK BİGG Programı; İTÜ Çekirdek olarak TÜBİTAK BİGG programının yürütücü kuruluşlarından biriyiz. 2017 yılında TÜBİTAK BİGG programındaen fazla desteği BİGG İTÜ Çekirdek girişimcilerinin almasıyla, önemli bir başarı elde ettik. (bigg.itucekirdek. com)

İTÜ Çekirdek BIG BANG Girişimcilik Yarışması; her yıl İTÜ Çekirdek’teki yeni girişimlerimizin en iyilerini belirlediğimiz Big Bang Start-up Challenge ile girişimleri iş ve yatırım dünyası ile buluşturuyoruz. Bu sayede girişimciler yatırımcı ve fonların odağı haline geliyor ve ilk sermayeleri ile buluşarak potansiyel müşteriyle tanışıyorlar. Bu kapsamda yalnızca geçtiğimiz yıl girişimcilerimize 52 milyon TL‘lik ödül, yatırım ve nakit kaynağı sağladık. (bigbang.itucekirdek.com)

İTÜ MAGNET İleri Aşama Girişimcilik Merkezi; teknoloji tabanlı ürünü hazır olan ve bu ürününü en azından bir müşteriye satabilmiş firmalara olanaklar sunduğumuz İTÜ MAGNET İleri Aşama Girişimcilik Merkezi ile firmalarımıza, ofis alanının yanı sıra ölçeklenebilirlik, çok sayıda müşteri edinme ve yatırımcıyla buluşma gibi konularda hizmet sunuyoruz. (www.itumagnet.com)

İTÜ MAGNET FAB | TRİDİ; Türkiye’nin fikirden ürüne dijital süreçlerle yürütülen en kapsamlı dijital üretim merkezi olan İTÜ MAGNET FAB | TRİDİ’de; büyük, orta ve küçük ölçekli sanayiden endüstriye, öğrencilerden bireysel kullanıcılara kadar geniş bir kitleye prototipleme ve ön seri üretim süreçlerinde, geniş makine parkurumuzla değer katmaya çalışıyoruz. (www.itumagnetfab.com)

Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı; teknoloji firmalarının yereldeki başarısını global pazarlarda da sürdürmesini sağlamak amacıyla yürüttüğümüz Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı ile firmalarımıza, uluslararası bağlantılara erişim, iş modeli ve strateji geliştirme fırsatlarını; eğitim, mentorluk, danışmanlık ve doğru kişi/kurumlara erişim desteklerini içeren 360 derece bir süreçle sunuyoruz. (www.innogate.org)

Bildiğiniz gibi kimya sektörü devamlı gelişen bir arena. Sizler de birçok teknolojiye ev sahipliği yapıyorsunuz. İTÜ Çekirdek’te kimya teknolojilerine yönelik ürün/hizmet geliştiren girişimler var mı?

İTÜ Çekirdek’te yapay zeka teknolojilerinden oyun teknolojilerine, çevre teknolojilerinden sigorta teknolojilerine kadar her alanda teknoloji geliştiren girişimimiz bulunuyor. Kimya teknolojileri alanı da girişimcilerimizin birçok ürün/hizmet geliştirdiği bir alan. Bu girişimlerin birkaçından örnek vermem gerekirse; yumurta kabuğu tozunun kalsinasyonu ile maliyet açısından daha düşük ve daha etkili bir tür doğal antibakteriyel üretimi gerçekleştiren girişimimiz Arkim, geliştirdiği teknoloji ile dünyada adından söz ettirir hale geldi.

Aralarında Singapur, Vietnam, Endonezya gibi ülkelerin bulunduğu Uzak Doğu, Orta Doğu ve Avrupa ülkelerine ihracat yapıyor. Bir diğer girişimimiz Hyggefood tamamen bitkisel kaynaklı, sürdürülebilir ve besin değeri yüksek yeni nesil gıdalar geliştiriyor. Hyggefood’un ilk ürünü olan ve oldukça ilgi gören yeni nesil havyarlarına çeşitli online platformlar üzerinden ulaşmak mümkün. Gıda ve tarım ürünlerini bozulmadan ilk günkü tazeliğinde tutan doğal koruyucular geliştiren Nanomik‘in hali hazırda 36’dan fazla müşterisi ve 4 ürünü bulunuyor. Sağlık alanında çağımızın hastalıklarına çözüm sunmak için çalışan girişimimiz Meinox ise, geliştirdiği ilaç yapılı ürünler ile kanser, kök hücre, metabolizma ve rejeneratif tıp Ar-Ge pazarında yer almak için hızla çalışmalarını yürütüyor.

Yukarıda sizinle paylaştığım girişimler, bu alanda ürün/ hizmet geliştiren girişimlerimizden sadece birkaçı. Bu vesile ile burada sizlerin aracılığıyla bir çağrıda bulunmak isterim: Hem ülkemizde hem de İTÜ Çekirdek’te kimya teknolojileri alanında birçok girişim bulunuyor. Önemli olan bu girişimlerin yola koyulabilmeleri için ihtiyaç duydukları maddi kaynağa ulaşabilmeleri. Girişimler buna ulaşamadığı taktirde birer “fikir” olmanın ötesine ne yazık ki geçemiyorlar. Bu röportajın ulaştığı değerli okuyucular arasından İTÜ Çekirdek’e gelip, bu alandaki girişimler hakkında detaylı bilgi almak, onlara destek olmak isteyen olursa kapımız ardına kadar açık. İTÜ ARI Teknokent olarak her zaman “birlikte ileriye” diyerek hareket ediyoruz ve Kimya sektörünün öncülerini de ekosistemimize katarak, ülkemizden daha çok teknolojinin çıkmasına, hayata dokunmasına beraber katkı sunabiliriz.

İTÜ ARI Teknokent olarak Covid-19 sürecinde firmalarınıza ve girişimcilerinize destek sağlamak amacıyla gerçekleştirdiğiniz çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele için pek çok yeni ihtiyaç ve yapılması gereken pek çok inovasyon bulunuyor. Bu nedenle teknoloji girişimcileri bu yolda önemli role sahipler. Ucuz maliyetli solunum destek cihazlarından, enfekte hasta nakline yönelik sedyelere kadar pek çok yeni veya büyük hacimli ihtiyaçlar var. Biz de İTÜ ARI Teknokent olarak; programlarımız, firmalarımız ve girişimcileri mizle Koronavirüs mücadelesi için seferber durumdayız. 5 ana başlık altında çalışmalarımızı toplayabiliriz: İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezimizde Petrol Ofisi’nin desteğiyle #FightCOVID19 dikeyini açtık. Korona ile mücadelede ürün veya hizmeti olan tüm girişimcileri bekliyoruz.

Tespit yöntemleri, respiratör teknolojileri, sterilizasyon çözümleri gibi birçok boyutu olan bu problemin çözümüne benim de katkı sağlayacak bir ürünüm var diyorsan ‘İTÜ Çekirdek’te Geliştir, Dünyayı İyileştir’ diyoruz. Kısa bir sürede 150’den fazla başvuru aldık. #FightCOVID19 çağrısına başvurup, kabul edilen girişimler İTÜ Çekirdek’in 7 haftalık girişimcilik eğitiminden ve mentorluk ağından yararlanıyorlar. Süreci başarıyla tamamlayan girişimciler İTÜ Çekirdek’in girişimcilik etkinliği Big Bang Start-up Challenge’da kurumsal şirket ve yatırımcılarla tanışarak, 52 milyon TL’lik ödül ve nakit havuzundan pay alabiliyorlar.

İTÜ Çekirdek’in mentorluk ağına, Petrol Ofisi’nin çalışanları da dahil olarak, bilgi ve deneyimleriyle girişimcilere yol gösteriyor. Ayrıca pandemide girişimcilerin ürünlerini hızla geliştirmeleri ve sürece katkı sunabilmeleri gerektiği için Petrol Ofisi, uygun gördüğü girişimlere maddi destekte bulunuyor; iş birliği görüşmeleri yapıyor. Çağrımız Eylül ayına kadar devam edecek. Detaylı bilgi almak isteyen girişimler www.itucekirdek.com/fightcovid adresinden bizimle iletişime geçebilirler.

İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezimizde yürüttüğümüz bir diğer çalışmayı ise pandemi sürecinin girişimcilerimizin kaynak erişimini olumsuz etkilemesini önlemek amacıyla hayata geçirdik. ‘Geleceğin Teknolojilerine Bugünden Destek Olun’ diyerek; bireysel destekçi, finansal destekçi, yatırımcı ve kurumsal paydaşlara bir çağrıda bulunduk. Şu ana kadar 100’e yakın çok güzel geri dönüşler aldık.

Kimi maddi destek kimi mentorluk desteği sağlamak isteyen ülkemizin geleceğine dair elini taşın altına koymak isteyen çok kişi var. Teknoloji girişimcilerimizin başarı hikayelerini yazmaları için özellikle maddi can suyu anlamında daha fazla desteğe ihtiyaçları var. Yakın gelecekte ‘neden bu teknolojiyi biz üretmiyoruz?’ dememek için bu projelere bugünden destek olmak lazım. Her kurumsal firmayı en azından bir girişimcinin elinden tutması ve can suyu vermesi için davet ediyoruz. ‘Bugünleri güçlerimizi birleştirerek daha kolay aşarız’ diyenleri İTÜ Çekirdek’e davet ediyoruz. İlgilenenler bizimle www.itucekirdek. com/destekcilerecagri adresinden iletişime geçebilirler.

Mart ayının ortasından itibaren; dijital üretim merkezimiz İTÜ MAGNET FAB | TRİDİ’de sağlık çalışanlarımızın ihtiyaç duydukları ekipmanları üretip; destekbizden. com web sitemiz üzerinden taleplerini aldık. Bugüne kadar toplamda 81 ilimizde 550’den fazla sağlık kurumumuza entübasyon kutusu, siperlik, N95 maske, koruyucu maske ve UV dezenfeksiyon ünitesi gibi 30 binden fazla ekipmanı üç boyutlu yazıcılarımızda üreterek sağlık çalışanlarımıza ulaştırdık; ulaştırmaya devam ediyoruz. Bu noktada da yine Petrol Ofisi’nin desteğiyle, ihtiyaca yönelik olarak farklı ürün geliştirme çalışmalarımız da sürüyor. Talepte bulunmak isteyen değerli sağlık çalışanlarımız bizimle destekbizden.com adresi üzerinden iletişime geçebilirler.

Teknokent firmalarımızı tarayarak halihazırda bu mücadelede kullanılabilecek ürünleri etkin bir şekilde tanıtmaya başladık. Ürünlerin bilgilerini ilgili bakanlıklarımıza bildirdik. İTÜ ARI Teknokent’in ana sayfasında ana menüde görünür bir bölüm yaratarak ayrıca listeledik ve yeni gelen ürünlerle bu listeyi güncel tutmaya devam ediyoruz. Ayrıca bu ürünlerimizi Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği TGBD ve Dünya Teknokentler Birliği IASP üzerinden iş birliği ve ticarileşme amaçlı olarak diğer teknokentlere duyurduk.

itü magnet

İTÜ Çekirdek’in yıllardır mezun verdiği ve halen faaliyetteki girişimci firmaları tarayarak ilgili olanları takip ve destekleme sürecini başlattık. Yukarıda bahsettiğim, koronavirüs kapsamında ürün veya hizmeti olan firma ve girişimlerimizin detaylarına linkten ulaşabilirsiniz: https://www.ariteknokent.com.tr/tr/cagrilar/fightcovid19

Gelecek yıllarda yürütmeyi planladığınız faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Bu faaliyetler hem üniversitenize hem de girişimcilerinize ne gibi faydalar sağlayacaktır?

İTÜ ARI Teknokent olarak ülkemizin teknoloji tabanlı kalkınması adına, fikir aşamasından globalleşmeye, prototipleme hizmetlerinden müşteri ile tanıştırmaya kadar çok yönlü bir programlar/hizmetler serimiz var. Önümüzdeki yıllarda öncelikle bu var olan desteklerimizi sürdürülebilir şekilde ve hatta güçlendirerek devam ettirme hedefimiz bulunuyor. Bünyemizdeki programlar bütününe eklenebilecek bir mekanizma daha kaldı: O da Yatırım Fonu! Aslında ülkemizdeki lider tüm fon şirketlerinin arka plandaki fon sağlayıcısı ortakları arasındayız ancak sıra kendi erken aşama fonumuzu kurup kendi girişimcilerimize doğrudan kendi elimizde finansal destek sağlamaya geldi. Özetle önümüzdeki yıllarda programlarımıza eklenmesi planlanan modül ‘Yatırım Fonu’ modülü olacak.

Diğer yandan aslında her teknoloji dikeyine açık olan programlarımızı sektörel paydaşlarla güç birliği yaparak çok daha verimli ve ilgili sektör odağında çok daha etkili yapmayı amaçlıyoruz. Örneğin bugüne kadar Otomotiv İhracatçıları Birliği ile ‘otomotiv teknolojileri’ dikeyinde, sektörün öncü Sigorta Kuruluşları ile ‘sigorta teknolojileri’ dikeyinde büyük fark yarattık, bu sektörlerde yeni teknoloji girişimlerinin doğmasına, büyümesine, kendi sektörlerine katma değer sağlamasına imkan verdik. Aklımızda ‘enerji teknolojileri’, ‘gıda/ tarım teknolojileri’ ve ‘oyun teknolojileri’ dikeyleri de var ve bu alanlarda paydaşlarla görüşme sürecindeyiz.

Bir dikeye odaklanmak ve o alanda teknoloji girişimlerini daha büyük eforla desteklemek öncü bir sektörel paydaşımız olması ile mümkün olabiliyor. Bu nedenle buradan bir kere daha lider kimya firmalarımıza sesleniyorum: Gelin beraber sektörel inovasyonu eksponansiyel büyütecek, açık inovasyon ile binlerce yeni fikri kimya sektörüne getirecek ve rekabette üstünlük sağlamaya katkı sunacak İTÜ Çekirdek Kimya Kategorisini beraber açalım!