İzocam’ın Mottosu “Güvenlik Seninle Başlar”

04 Temmuz 2019

 

İzocam, 2019 yılında Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) performansını daha ileri seviyelere taşımak amacıyla Çevre ve İSG konusunda bir dönüşüm sürecine start verdi.  “Güvenlik Seninle Başlar” mottosunun kullanıldığı Çevre ve İSG Vizyon ve İlkeler Lansman Toplantıları, sonsuzluk işareti ve kum saatinden oluşan özel bir logoya sahip. İş sağlığı ve güvenliğinin hiç bitmeyen bir konu olduğuna dikkat çekmek amacıyla sonsuzluk işareti yer aalırken, her an tetikte olmayı, zamansızlığı vurgulamak için de kum saati yer alıyor. Logoda kullanılan ve değişimin rengi olan turkuvaz ise İzocam’ın İSG kültürünün devamlı bir değişim içinde olduğunu simgeliyor.

Bu süreci tüm tesislerindeki çalışanlarına aktarmak amacıyla İzocam,   12 – 21 Haziran tarihleri arasında Çevre ve İSG Vizyon ve İlkeler Lansman Toplantıları gerçekleştirdi. İzocam’ın Tarsus, Eskişehir Gebkim, Dilovası ve Maltepe tesislerinde gerçekleştirilen Çevre ve İSG Vizyon ve İlkeler Lansman Toplantıları’nda yeni vizyonu, misyonu ve ilkeler ile Çevre ve İSG konusundaki hedefleri paylaşıldı.

İzocam İnsan Kaynakları Direktörü Gözdehan Çaycı, İzocam’ın yeni Çevre ve İSG vizyonunda tüm çalışanların sürece katılımının önemli çok olduğunu vurguladı. Gözdehan Çaycı “Çalışan katılımı başarı ölçümümüzde de çok belirleyici bir role sahip. Yeni vizyonumuz çerçevesinde 3 yıl sonunda İzocam bünyesindeki her çalışanımızın en az 1 Çevre ve İSG projesine dahil olmasını ve Çevre İSG’nin günlük iş süreçlerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmesi hedefliyoruz. Kişisel taahhüdüt ve bu konuya olan inancın motivasyondaki olumlu etkisini çok önemsiyoruz. Çalışanlarımızın birbirlerine örnek olmalarının bir sorumluluk olduğuna da dikkat çekiyoruz” şeklinde konuştu.

İzocam Çevre ve İSG Vizyon ve İlkeler Lansman Toplantılarında ayrıca tesislerdeki risk azaltma çalışmaları, davranışlardaki değişimleri izleyen SMAT denetimleri, yüksek kaza riski içeren durumların (SIP) tespit edilmesi, kök neden analizleri ile sebeplerinin incelenmesi, kazaların oluşmaması için önleyici tedbirler konuları da irdelendi.

İzocam bu çalışmaların yanında  yüksek riskli faaliyetlerini yönetmek ve çalışanları şiddeti yüksek kazalardan korumak için oluşturulmuş 8 temel ilkeyi vizyon yaklaşımı ile beraber ele alarak sıfır iş kazasına, çevre kazasına ve meslek hastalığına ulaşmayı amaçlıyor.

Tüm çalışanların katılımyla gerçekleştirilen Çevre ve İSG Vizyon ve İlkeler Lansman Toplantılarının ardından destekleyici olması amacıyla hazırlanan cep kitapçığı ile vizyon ve ilkeler broşürü de çalışanlarla verildi.