“Kalp Yetersizliğinde Kalbini Erken Tanı” Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleşti

11 Haziran 2019

 

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde “Kalp yetmezliğinde kalbini erken tanı” konulu bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Kalp yetersizliğine dair bilinci artırmak ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi vermek amacıyla, Gaziantep Üniversite Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Suat Zengin ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Sucu önderliğinde düzenlenen toplantıya doktor, hastane çalışanları, hasta ve hasta yakınları katıldı.

Oldukça yaygın bir hastalık olan kalp yetersizliği, kalp performansının azalması sonucu, kalbin doku ve organlara gereken yeterli kanı iletememesiyle ortaya çıkıyor. Hastalığın başlıca belirtileri arasında yatarken ve egzersiz sırasında nefes darlığı, bacaklarda ödem veya çabuk yorulma gibi semptomlar yer alıyor. Öksürük, iştahsızlık, çarpıntı, gece sık idrara çıkma ve yorgunluk gibi diğer belirtiler de kalp yetersizliğinin habercisi olabilir.

Kalp yetersizliğinin hayat kalitesinde bozulmaya ve tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Murat Sucu, erken tanı, sıkı takip ve doğru tedaviyle hastalığın kontrol altına alınmasının mümkün olduğunu ifade etti.

Kalp yetersizliği tedavisinde önemli adımlar atıldığını vurgulayan Prof. Dr. Murat Sucu, “Her türlü tedaviyi Gaziantep Üniversite Hastanesi’nde yapabiliyoruz. Tedavide hedefimiz, kalp yetersizliğine bağlı ölüm ve hastane yatışlarını engelleyerek hastaların egzersiz kapasitesini ve hayat kalitesini yükseltmeye çalışmak.” dedi. Ardından hastaların sorularını yanıtlayan Sucu, kalp yetersizliğine dair farkındalık oluşturmak için bilgilendirme toplantıları düzenlemeye devam edeceklerini bildirdi.

Gaziantep Üniversite Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Suat Zengin ise, “Son dönemlerde hastanemiz bünyesinde kalp yetmezliği, diyabet, çölyak gibi kronik hastalıklara dikkat çekmek ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz. Bu toplantılarla amacımız kronik hastalıklar ve tedavi yöntemleriyle ilgili güncel gelişmeleri hasta ve hasta yakınlarıyla paylaşmak ve hastaların yaşam kalitelerini artırmaları için onlara her zaman destek olmak” şeklinde konuştu.

Kalp yetersizliğinde yeni tedaviler geliştirilmeye devam ediyor ve bu tedavilerle hastaların daha uzun ve kaliteli yaşam sürmeleri hedefleniyor.