Kaneka MS Polymer™’in Satış ve Pazarlama Temsilcisi Viki Wouters ile Söyleşi

20 Mart 2020

Kaneka MS Polymer™’in Satış ve Pazarlama Temsilcisi Sayın Viki Wouters ile gerçekleştirdiğimiz röportajda Kaneka MS Polymer™’in gelişim süreçlerine ve inovatif çalışmalarına değindik.

Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Adım Viki Wouters. Kaneka MS Polymer™’in Satış ve Pazarlama Temsilcisi olarak çalışıyorum. Kaneka’ya yaklaşık 5 yıl önce insanları Kaneka MS Polymer™ hakkında bilgilendirmek ve pazardaki farkındalığı artırmak için katıldım.

Şirketinizin kuruluşundan bu yana geçirdiği gelişim sürecini anlatabilir misiniz?

Kaneka MS Polymer™’in hikâyesi 1970’lerde Japonya’da başladı. Deprem riski bulunan bölgelerdeki yüksek binalarda silikonlara ve poliüretanlara alternatif olarak silan sonlu polieterler (STPE’ler) geliştirildi. Kullanılan yapıştırıcının veya sızdırmazlık malzemesinin her şeyi bir arada tutacak kadar güçlü olması ancak depremler nedeniyle biraz harekete de olanak tanıması gerekiyordu. Ürünün başarısının ardından daha geniş uygulama alanları geliştirildi ve Kaneka bu teknolojiyi diğer bölgelerde de piyasaya sürdü. Belçika’daki fabrikamız Kaneka MS Polymer™’in yurt dışındaki ilk üretim tesisiydi. Daha sonra tüm dünyada erişilebilir olmak için ABD ve Malezya’da da fabrikalar kurduk.

Ürünlerinizden, hedef kitlenizden ve hizmet verdiğiniz sektörlerden bahseder misiniz?

Kaneka MS Polymer™; yapıştırıcı, sızdırmazlık malzemesi ve kaplama üretiminde kullanılan bir baz reçinedir. Bu nedenle müşterilerimiz yapıştırıcı ve sızdırmazlık malzemesi üreticilerinden oluşuyor. Ürünün eşsiz özellikleri sayesinde Kaneka MS Polymer™ tabanlı ürünler inşaat, sanayi, ulaşım, döşeme, kendin yap (DIY) gibi çok çeşitli hedef pazarlarda olağanüstü performans sunuyor. Ürünün en önemli özellikleri; çok çeşitli yüzeylerde iyi yapışma sağlaması, kalıcı elastikiyeti, iyi mekanik performansı ve herhangi bir çözücü ya da izosiyanata ihtiyaç duymayan, uçucu organik bileşik miktarı çok düşük olan çevre dostu bir ürün olmasıdır.

Satış faaliyetlerinizden, özellikle de hangi bölgelere odaklandığınızdan biraz bahseder misiniz?

Belçika’daki ofisimiz ve üretim tesisimizle tüm EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bölgesine hizmet veriyoruz. Ürünümüz Batı Avrupa’da köklü ve tanınmış bir üründür ancak keşfedilmesi gereken diğer bölgelerde hâlâ pek çok fırsat olduğunu düşünüyoruz. Şu anda Doğu Avrupa ve Orta Doğu’daki faaliyetlerimizi de genişletiyoruz. Afrika pazarıyla ilk görüşmeler yapılıyor ancak bunun için biraz daha zamana ihtiyacımız olacak.

Yakın zamanda boya sektöründe fark yaratacak herhangi bir yenilikçi faaliyette bulundunuz mu?

Kısa bir süre önce MS Polymer™’in su bazlı bir versiyonunu geliştirdik ve şu anda piyasaya sürüyoruz. Bu ürün, kaplama sektöründe de kullanılabiliyor. Ürünümüzün viskozitesi daha önce, ince kaplamalar için çok yüksekti. Şimdi ise bu ürün kullanılarak püskürtülebilir kaplamalar ve yapıştırıcılar üretilebilecek. MS Polymer™’i ekleyerek boyalar daha esnek hâle getirilebilir ve böylece boya endüstrisine fayda sağlanabilir.

Teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme, pek çok sektör için yenilikçi fırsatlar sunuyor. Dijital dönüşüm alanındaki faaliyetleriniz nelerdir?

Yeni teknolojilerden bazıları aslında çözüm yaratmak istediğimiz yeni olasılıklar sunuyor. Örneğin pilleri ele alalım. Pillerin aşırı ısınmaması gerekir. Bunu önlemek için MS Polymer™ ile ısıyı yayan bir macun üretilebilir. Bu yalnızca elektrikli otomobillerde değil, bisikletlerde, akıllı telefonlarda ve diğer cihazlarda da kullanılabilir.

Dünya çapında başarı yakalamak için nasıl bir fark yaratmak gerekir?

Pazar tartışmasız bir şekilde büyüyor. Bununla birlikte ürün açısından bir fark yaratmanız gerekiyor. Şu anda uyguladığımız çözüm izosiyanat ve silikon yağı içermiyor ve kalıcı bir elastikiyete sahip. Döngüsel ekonomi de giderek önem kazanıyor: Macun yüzeye fazla yapışmadığı için daha sonra gerektiğinde kolayca çıkarılabiliyor, belirli parçaların geri dönüşümünü kolaylaştırıyor. Ürünlerimizin küresel olarak mevcut olması gerçeği, küresel bir başarıya ulaşmasına da yardımcı oluyor.

 

“Ürünlerimizin küresel olarak mevcut
olması gerçeği, küresel bir başarıya
ulaşmasına da yardımcı oluyor.”

 

 

Teknolojik eğilimler doğrultusunda geliştirdiğiniz projelerden biraz bahseder misiniz?

Ürünümüz için yeni uygulama alanları geliştirmeyi sürdürüyoruz. Hiç durmadan değişen bir ortamda sürekli yeni fikirler geliştirmek ve düzenli olarak takip ettiğimiz pazara yeni çözümler sunmak zorundayız.

Hobileriniz nelerdir?

Seyahat etmeyi ve dünyanın en güzel yerlerini görmeyi seviyorum. Bu güzel yerlerin bir kısmını gördüm ancak listemde daha çok yer var! Bunun dışında mümkün olduğunca açık havada zaman geçirmeyi ve arada sırada güzel bir kitap okuyup rahatlamayı seviyorum.