Karex’ in Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Cemil Çakar ile Röportaj Gerçekleştirdik

03 Ekim 2019

Karex ’in Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Cemil Çakar ile firmalarının yeni projelerine değindiğimiz keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Çakar, Karex’in 30 yıllık başarı öyküsünü bizlerle paylaştı. 

 

Cemil Çakar

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel öz geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunuyum, 30 yıllık uluslararası ticaret tecrübemin son 20 yılı petrokimya ve plastik hammaddeler ticaret ve distribütörlüğü alanında devam etti.

Hali hazırda Tayland Hükümeti Fahri Ticaret Müşavirliği, DEIK Kore ve Tayland İş Konseyleri Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmaktayım.

Karex ’in kuruluşundan bugüne gelişim sürecinizden bahsedebilir misiniz?

Firmamız pazardaki gelişmeleri yakinen takip ederek müşterilerimizin ihtiyaçlarını önceden öngörüp tedarik alternatiflerini oluşturabilmesi sayesinde 20 yıldır kesintisiz olarak hizmet verebiliyor. Firmamız pazardaki gelişmelere paralel olarak ürün portföyünü sürekli güncellemiş ve temel hammaddelerden daha gelişmiş yüksek performanslı hammaddelere doğru yönelmiştir.

Şu an 20’ye yakın farklı sektöre hammadde tedarik hizmeti vermekteyiz.

Karex ’in ürün ve ürün grupları nelerdir? Hangi sektörlere hizmet vermektedir?

Karex olarak 3 ana başlık altında faaliyet göstermekteyiz; plastik hammaddeler, temel plastik hammaddeler (PP, PE, PVC, PET gibi), mühendislik plastikleri (PC, ABS, PA, SAN, PMMA, POM, PBT gibi), bio bazlı doğaya dönüşebilir compostable polimerler, kimyasal hammaddeler, polyol, adipik asit, maleik anhidrid, fitalik anhidrid, pastifiyan grupları, BPA, IPA, pentane, ham naftalin.

Satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere satış gerçekleştiriyorsunuz?

Ağırlıkla Türkiye piyasasına satış yapmaktayız, son yıllarda Rusya, Ukrayna, Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerine de satışlar yapmaya başladık, bu pazarlardaki satışlarımızı artırmayı hedefliyoruz.

poliüretan teknolojisi

Endüstri 4.0 sizin için ne ifade ediyor? Poliüretan sektörü, Endüstri 4.0’ı ne ölçüde gerçekleştiriyor?

Bugüne kadar poliüretan sektörünün değer zincirinde hammadde tedarikçisi olarak yer aldık, şu an dökme poliüretan özel ürünler üretimine dönük olarak bazı fizibilite çalışmalarımız devam etmekte olup 2020 yılı başında başlamayı planlıyoruz.

Bu yatırımda hedefimiz müşteri ihtiyaçlarına çözüm olarak özel projeler için üretim yapmaktır. Özel ürünler üretme konusunda know how sahibi bir firma ile birlikte ortaklık yapmayı planlıyoruz.

Distribütörlüğünü yaptığınız firmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Karex firmamız uzun yıllardır Tayland merkezli PTT GLOBAL CHEMICAL, SCG, Kore merkezli LOTTE, DAELIM, HANWHA, SK, LG, Hindistan merkezli SUPREME, IGPCL, Almanya merkezli BASF, LANXESS gibi saygın global firmaların ürünlerinin satışını yapmaktadır.

sürdürülebilirlik

Son yıllarda Rusya, Ukrayna, Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerine de satışlar yapmaya başladık, bu pazarlardaki satışlarımızı artırmayı hedefliyoruz.

Ar-Ge ve sürdürülebilirlik çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Sürdürebilirlik konusu firmamızın öncelikli gündemi olup ürün portföyümüzde çevre dostu, karbon salınımı azaltma etkileri olan ve doğada tam olarak dönüşebilen ürünlerin oranlarını olabildiğince artırmak için çalışıyoruz. Bu alanda dünyadaki tüm gelişmeleri takip ediyor ve bu alanda yeni distribütörlükler almaktayız.

Eklemek istedikleriniz…

2020 yılında, şu an gizlilik anlaşmamız nedeni ile ismini açıklayamayacağım global bir üreticimizin poliüretan sektörüne dönük olarak üretmeye başlayacağı önemli bir hammadde ile pazarda daha aktif bir rolümüz olacağını belirtmek isterim.

Poliüretan Diş Fırçası