Katodik Elektro Kaplama Sisteminin SIMONA® PP AlphaPlus® İle Kaplanması

09 Aralık 2016

Selin Çimlikaya
Kimya Mühendisi /
Filiz Plastik

Adam Opel AG firması otomobil parçalarında standart çelik malzemelerin sürekli akış sistemi katodik elektro kaplaması için G&H Kunststofftechnik GmbH & Co. KG firmasını görevlendirmiştir. Bu plastik uygulaması Opel’de ilk defa kullanılmıştır. Kimyasal dayanım özelliklerinin gelişmişliği nedeni ile üstlenici firma kaplama malzemesi olarak SIMONA®PP AlphaPlus® Levha ve borularını tercih etmiştir.

Elektrik İzolasyonunda Maksimum Güvenlik için SIMONA® PP AlphaPlus® Levha ve Borular Başlangıç Durumu Katodik elektro kaplama, araba gövdesinin korozyondan korunması için kilit öneme sahip bir proses aşamasıdır. Kaplanacak olan metal parçalar doğru akım (DC) elektrik alanının mevcut olduğu bir elektrolit banyosu içerisine yerleştirilmiş olan katoda bağlanır ve kaplama sonucunda korozyon önleyici malzeme metalin yüzeyinde birkaç μm kalınlıkta bir tabaka oluşturur. Otomobil sektöründe sürekli akış katodik elektro kaplama sistemlerinin banyoları, dayanım özellikleri nedeniyle çelikten yapılmıştır.Görev Elektrik izolasyonunu sağlamak amacıyla çelik banyolar genellikle cam elyaflı (GRP) laminat ile kaplanmaktadır. Bu uygulamada ise izolasyon amacıyla otomotiv sektöründe ilk defa çelik banyonun (U x G x Y : 29.8 x 3.4 x 2.2 m) yerine polipropilen banyo kullanılmıştır. Uygun kaplama malzemesi seçimi yapabilmek için iki önemli ihtiyacın daha karşılanması gerekmektedir. Malzeme boya ıslatmaya engel olacak maddeler içermemeli ve malzemenin 30oC sıcaklıkta kimyasal dayanımı iyi olmalıdır.


Çözüm Bu uygulamada SIMONA® PP AlphaPlus®, istenen bütün bu özellikleri karşılayan ideal bir malzeme olduğu için Opel firması tarafından seçilmiştir. SIMONA® AlphaPlus® ayrıca G&H firması tarafından da benzer uygulamalarda kaplama malzemesi olarak kullanılmıştır. Bütün bu uygulamalar SIMONA malzemelerinin avantajlarını göstermektedir. Bu uygulamalar ile malzemenin etkin işlenebilirliği, yüksek rijitlik, mekanik dayanımı ve uzun kullanım ömrü ile kaplama uygulamaları için birebir bir malzeme olduğu kanıtlanmıştır. SIMONA®PP AlphaPlus®, cam elyaflı kaplama malzemesine karşı çok iyi bir alternatif oluşturmaktadır.