Kendisi de Krizdeyken Kimya Sektörünün Krize Verdiği Karşılık

22 Mayıs 2020

ICIS Başkanı ve CEO’su Dean Curtis kaleme aldığı yazısında, kimya endüstrisinin, kendisi de krizde olmasına rağmen, özellikle sağlık çalışanları ve kamu görevlileri için gösterdiği takdire değer çalışmalarına ve yardımlarına değiniyor. Dean Curtis’in bu yazısını aşağıda paylaşıyoruz:

“Kimya endüstrisinin refah, güvenlik ve günlük yaşamımız için ne kadar hayati olduğunu sık sık unutuyoruz. Plastik atık sorunu yüzünden üzerine yapıştırılan toplumsal damga, bu sektörün, endüstrinin kritik ürünlerin daha sürdürülebilir üreticilerinden biri olma yolunda kaydettiği ilerlemesini genellikle gölgede bırakıyor.

 

Son aylarda, küresel bir sağlık krizi ile karşı karşıya kaldığında bu endüstrinin ne kadar önemli ve duyarlı olduğu hiç bu kadar net olmamıştı. Dünya, koronavirüsün etkisiyle sersemlemişken, kimya endüstrisi, hayatlarımızı kurtarmak için ön cephede mücadele eden sağlık otoritelerinin virüsle savaşmakta ihtiyaç duydukları malzemelere ulaşabilmelerine yardımcı olabilmek için inanılmaz bir hız ve çeviklikle devreye girdi.

 

Antibakteriyel mendiller, el dezenfektanı, dezenfektanlar, sabunlar için sürfaktanlar ve maskeler, önlükler ve yüz kalkanları gibi kişisel koruyucu ekipmanların üretilmesi için, kimyasal tedarikçilerden hayati önem taşıyan malzemelerin temin edilmesi gerekir. Kimya endüstrisi, bu tür ürünlerin tedarikini güçlü bir şekilde destekleyerek virüsün yayılmasının kontrol edilmesine yardımcı oluyor.

 

El dezenfektanı üretiminde kullanılan izopropil alkol (IPA) ve etanole doğru büyük bir üretim salınımının yanı sıra, birçok kimya şirketi nihai el dezenfektanı ürününe olan talepteki büyük artışı doğrudan karşılamak için harekete geçti.

INEOS firması, İngiltere ve Almanya’da sadece 10 gün içinde, şu anda sağlık yetkililerine ücretsiz olarak dağıttığı el dezenfektanı üretmek için iki yeni tesis kurdu. ABD’de Arkansas ve Pennsylvania’da 10 günden kısa bir sürede bu tür iki tesis daha inşa edildi. İskoçya’da Grangemouth, Almanya’da Moers ve Herne ve Güney Fransa’daki Lavéra’daki INEOS tesisleri, yeni tesisleri desteklemek için gereken IPA ve etanolü üretme kapasitesine sahip.

 

Dow dezenfektan üretimi için beklenen üretimi 200 metrik tonun üzerine çıkaran, Almanya’daki mevcut tesisi de dahil olmak üzere dört ek küresel tesis açıkladı. Bu dezenfektan da sağlık yetkililerine ücretsiz olacaktır. Dow ayrıca hafif ve basitleştirilmiş yüz kalkanları tasarladı ve ABD Michigan’daki hastanelere bağış için bunlardan 100.000 adet üretiyor.

 

Tüm insanlık gibi, sektörümüzün bir araya geldiği, adım attığı ve Covid-19’a karşı mücadelemizi desteklediği birçok örnek var. Sanayi, bu krizde, önlenmesinde ve toparlanmasında önemli bir rol oynamıştır ve oynayacaktır. ExxonMobil, Oleon, MOL, Shell, Cropenergies, Huntsman, LyondellBasell, BASF, Arkema, Perstorp, Indorama, PTT Global Chemical, SABIC, Unica, VCI ve diğerleri, virüse karşı mücadeleyi desteklemek için büyük bir küresel çaba gösterdiler.

 

Bu küresel krize Kimya endüstrisinden verilen yanıt şaşırtıcı değildir. Endüstri uzun zamandır küresel GSYİH’ya büyük katkıda bulundu ve insanlık tarihinde çığır açtı. İnovasyon, yaşamları iyileştirmek ve kurtarmak ve kritik teknolojileri mümkün kılmak için gelişmeye devam ediyor. Kimyasallar düşük ve sıfır yağlı gıdaların üretimine yardımcı olmuştur, suyu güvenli hale getirmiş, daha yüksek mahsul verimi sağlamış, daha verimli uçaklara imkan tanımış, elektrikli araçlar için daha güçlü, daha hafif ve daha güvenli yeni malzemeler yaratmıştır.

 

Gerçekten de, hemen hemen her endüstri, üretim süreçlerinin bir kısmı için kimyasallara güvenmektedir. Sektörün bugünkü çalışmaları büyümeyi desteklemeye ve sürdürülebilirlik sorunlarına eğilmeye odaklanmıştır.

19 Mart’ta ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), kimya endüstrisini ve çalışanlarını, halk sağlığı ve güvenliği, ekonomik ve ulusal güvenlik için kritik bir sektör olan “Temel Kritik Altyapı” olarak tanımladı. DHS, CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri) işgücü ve müşteri koruma rehberliğini uygularken, kimya endüstrisine yönelik olarak “Çalışma programınızı sürdürmek özel bir sorumluluktur” notunu düştü.

 

Sanayi, Covid-19’a yanıt olarak üretim kapasitesini artırmaya devam ederken, virüs nedeniyle kimyasal fiyatların düştüğü bir pazar ortamında bunu yapıyor. Nisan ayında ICIS Petrokimya Endeksi (IPEX) küresel bazda, Mart ayına göre %18 ve yıllık %37 düşüş kaydetti. İkinci çeyreğin, kilitlenme dönemlerinde talep çöktüğü için sektördeki finansal performans açısından en kötüsünü göstermesi bekleniyor.

 

Temizlik ve sanitasyon ürünlerinin yanı sıra, gıda ambalajı için polietilen (PE) ve KKD için polipropilen (PP) hastalıkların önlenmesinde çok önemlidir. Covid-19 için kritik önemde olmasına rağmen, bu malzemeler için de talep ve fiyatlandırma, otomotiv, inşaat ve dayanıklı tüketim mallarındaki zayıflık yüzünden düştü.

 

Bununla birlikte, yenilikten doğan ve modern toplum için çok önemli olan kimya endüstrisi, güçlü kalacaktır. Koronavirus pandemisinin etkileri kesinlikle birçok endüstri ve tedarik zincirleri boyunca yankılanacak ve gelecekte çalışma biçimlerini öğrenme ve büyük olasılıkla değiştirme fırsatı sağlayacaktır.

 

Bir krizin getirdiği baskılar altında, kuruluşlar önceki işlerini yapmanın daha iyi ve yeni yollarını bulmak, getirdiği koşullar ve fırsatlarla yeni bir normale uyum sağlamak için de yaratıcılığı ortaya çıkarmak zorunda kalacaklardır.

 

Daha verimli ve sağlam olmak adına hali hazırda dijitalleşme ve analitiklere yönelen bir sektör olan kimya sektörü, tüm dünyaya gösterdiği bu müdahalesiyle ile esnekliğini, amacını, çevikliğini ve geleceği korumaya yardımcı olacağını artık kanıtlanmıştır.”