Kimya Sanayisi Yeni Yıla 1 Milyar 509 Milyon Dolar İhracat Artışı ile Girecek

 

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), Kasım ayında kimya ihracatının 1 milyar 509 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi. Kimya sektörünün on bir aylık sürede, gerçekleştirdiği ihracat ise 15 milyar 935 milyon dolara ulaştı. Kasım ayında en çok ihracat gerçekleştirilen ülkeler sıralamasında Mısır 93 milyon 686 bin dolarlık ihracat rakamıyla zirvede yer alırken, Irak 91 milyon 724 bin dolarlık ihracatla ikinci, Almanya 80 milyon 477 bin dolarlık ihracatla üçüncü oldu.

 

Kasım ayı itibariyle kimya sektörünün ihracatı, 2017 yılı Kasım ayına göre yüzde 8,33 artarak 1 milyar 509 milyon dolara ulaştı. Kasım ayında kimya ihracatı gerçekleştirilen ülkeler sıralamasında ise Mısır, Irak, Almanya, ABD, Hollanda, İspanya, İtalya, İngiltere, İran ve Yunanistan ilk onda yer aldı.

 

Türkiye’de ihracatının önemli bir kalemi olan kimya sanayinin 2018 yılı on bir aylık ihracatı ise, 2017 yılı aynı dönemine göre yüzde 8,11 artarak 15 milyar 935 milyon dolara ulaştı. Bu sürede en çok ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasında Almanya, Mısır, Irak, İspanya, ABD, İtalya, İngiltere, Yunanistan, Hollanda ve İran yer alıyor.

 

“Türkiye’nin Verdiği Ekonomik Mücadeleden Hep Birlikte Çalışarak Çıkacağını Biliyor ve Bu Yönde İlerliyoruz”.

 

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, başarılı bir artış grafiği gösteren kimya sektörünün 2018 yılı hedefine yaklaştığının altını çizdi. Kasım ayında da 2017 yılı Kasım ayına göre yüzde 8,33 artışla 1 milyar 509 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini vurgulayan Pelister, “Sektör ihracatımız on bir aylık dönemde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8’lik bir artış gösterdi. Türkiye’nin verdiği ekonomik mücadeleden hep birlikte çalışarak çıkacağını biliyor ve bu misyonla hedeflediğimiz yolda başarıyla ilerlemeye devam ediyoruz.  İhracatımızın artması için çalışıyoruz. İKMİB olarak firmalarımızı, ihracatlarını artıracak her konuda destekliyoruz. Kimya sektöründeki firmalarımızın büyük gayretleriyle bu yılı 17 milyar doların üzerinde bir ihracatla kapatmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kimya Sanayisinde En Fazla İhracat Mısır ile Yapıldı

 

Kasım ayında en çok ihracat yapılan ülke Mısır oldu. Mısır’a yapılan kimya ihracatı 2018 Kasım ayında 93 milyon 686 bin dolar olarak gerçekleşti. Kasım ayında Mısır’a en çok “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler”, “muhtelif kimyasal maddeler”, “yıkama müstahzarları”, “anorganik kimyasallar”, “yapıştırıcılar, tutkallar, enzimler” ve “boya, vernik mürekkep ve müstahzarları” ihraç edildi. Mısır’a bu yıl yapılan on bir aylık kimya ihracatı ise 867 milyon 150 bin dolara ulaşırken, sektörün Kasım ihracatında Mısır’dan sonra ilk onda yer alan diğer ülkeler ise; Irak, Almanya, ABD, Hollanda, İspanya, İtalya, İngiltere, İran ve Yunanistan oldu.

 

 

Yorumunuz

  • (görüntülenmeyecektir)