Kimya Sektörü Ekim Ayında İhracatta Yükselişini Sürdürüyor

07 Ocak 2020

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre kimya sektörünün, 2019 yılı Ekim ayı ihracatı 1,93 milyar Dolar olarak gerçekleşti. İhracatta yükselişini sürdüren sektörün on aylık ihracatı ise 17 milyar Dolara ulaştı.

Kimya sektörü ihracatta yaptığı Doğu Asya açılımı ile on ayda yüzde 18 büyüdü. Sektörlerin ihracat yaptıkları ülke sayılarına göre kimya sektörü, 205 ülke ve bölgeye gerçekleştirdiği ihracatla birinci oldu.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Kimya sektörümüz ihracatını artırmaya devam ediyor. Doğu Asya, ABD gibi hedef ülkelerimize yönelik yaptığımız çalışmaların katkısını görüyoruz. Ekim ayı kimya sektörü ihracatımız 1,93 milyar Dolar olarak gerçekleşti.

On aylık süreçte sektörümüzün ihracatı 17 milyar Dolara ulaştı. Aynı zamanda on aydır üst üste en çok ihracat yapan ikinci sektör olmayı sürdürüyoruz. Yıl sonu hedefimiz olan 20 milyar Dolara ulaşmak için yoğun bir tempo ile çalışıyoruz.

Bir yandan alt sektörlerimizin yol haritalarını belirlemek üzere sektörel çalıştaylarımızı yaparken bir yandan ticaret heyeti organizasyonlarımızı gerçekleştiriyoruz.

Avrupa’nın en büyük sivil Ar-Ge programı olan Horizon 2020 kapsamında desteklenen polynSPIRE Projesi’nin “Yaygınlaştırma Etkinliği”ni İstanbul’da gerçekleştirdik.

Projeyle, plastik geri dönüşümü için inovatif teknolojiler geliştirilmesi hedefleniyor. Bununla birlikte yine Ekim ayında boya sektörü ve kauçuk sektörü çalıştaylarımızı gerçekleştirdik. Madeni Yağlar Sektörü’nde ilk kez Sektörel Ticaret Heyeti’mizi Kazakistan’da yaptık.

Aynı zamanda birliğimiz bünyesinde ilk TTG projesi olma özelliğini taşıyan Türkiye Tanıtım Grubu Madeni Yağlar Tanıtım Projemizi de Kazakistan’da gerçekleştirdik. 27-30 Kasım 2019 tarihlerinde ise Putech Eurasia 2019 Fuarı’nda Alım Heyeti organizasyonumuzu yapacağız.

Ülkemizin kalkınması, sürdürülebilir ekonomi için gerekli tüm güce sahibiz, yeter ki birlik ve beraberlik içinde hareket edelim. Çalışmaya, üretmeye ve ihracatımızı artırmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Irak, Ekim ayında en çok ihracat yapılan ülke oldu. Ekim ayında Irak’ı takip eden ilk onda yer alan diğer ülkeler ise İtalya, ABD, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda, Mısır, Almanya, Belçika ve Lübnan oldu.

Irak’a yapılan kimya ihracatı 2019 yılı Ekim ayında 119 milyon 595 bin Dolar olarak gerçekleşti. Ekim ayında Irak’a en çok “plastikler ve mamulleri”, “gübreler”, “uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun”, “boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları”, “yıkama müstahzarları”, “eczacılık ürünleri”, “muhtelif kimyasal maddeler”, “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler”, “yapıştırıcılar, tutkallar, enzimler”, “anorganik kimyasallar”, “kauçuk, kauçuk eşya” ihraç edildi. Irak’a bu yıl yapılan on aylık kimya ihracatı ise 820 milyon 59 bin Dolara ulaştı

2019 yılı Ocak-Ekim döneminde en çok kimya ihracatı yapılan ülkeler arasında ise Hollanda, İtalya, Irak, İspanya, Almanya, Mısır, ABD, Malta, Yunanistan ve İngiltere ilk onda yer aldı.

Ekim ayında alt sektörlerde ise mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler ihracatı, 612 milyon 280 bin 141 Dolarla kimya ihracatında ilk sırada yer aldı. İkinci sırada 543 milyon 259 bin 286 Dolarlık ihracatla plastikler ve mamulleri yer alırken, anorganik kimyasallar ihracatı 170 milyon 135 bin 231 dolarla üçüncü sırada yer aldı.

Anorganik kimyasalları takiben ilk onda yer alan diğer sektörler ise; ‘kauçuk, kauçuk eşya’, ‘uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun’, ‘eczacılık ürünleri’, ‘boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları’, ‘muhtelif kimyasal maddeler’, ‘gübreler’ ve ‘organik kimyasallar’ oldu.

kimya ihracat ekim ayı kimya ihracat plastik ihracat