Kompozitlerin Parlak Geleceği

26 Mart 2019


Dost Akyıldız
Petrokimya İş Birimi Müdürü
Akpa Kimya

 

Modern dünyamızda kompozit malzemeler, geniş bir yelpazede, alt yapıdan uzay ve havacılık endüstrilerine kadar kullanılıyor. Diğer malzemeler ile karşılaştırıldığında, kompozit malzeme uygulamalarında hafif, dayanıklı, uzun ömürlü ve uygun maliyetli olmaları avantajları  nedeniyle stratejik öneme sahiptirler.

Geçmişe baktığımızda, yıllar içerisinde artan kompozit malzeme patentlerinin sayısını açıkça görebiliyoruz. Örneğin 1950’ler ile 1970’lerin patentleri arasındaki ortalama sayı yılda 1.000 civarındaydı. Ancak bugün, yılda 3000’den fazla patent alındığı tahmin edilmektedir. (şekil 1A)

Şekil 1A. Yıllara göre kompozit patent sayısı

Bu örnek bize yakın gelecekte dünyanın nasıl şekilleneceği konusunda iyi bir fikir vermektedir. Uçakların, arabaların ve araçların çoğunun kompozit malzemelerden üretildiğini göreceğiz.

Değişim çoktan başlamıştır, ancak 3D yazıcıların gelişmesi ve yazıcılara erişimin kolaylaşmasıyla, daha fazla insan kompozit malzemeleri ve katkı maddelerini kullanarak yakın gelecekte kendi araçlarını, nakliye araçlarını, özelleştirilmiş yardımcı robotlarını, evlerini ve çok daha fazlasını üretebilecektir.


Şekil 2A. 3D Baskılı kompozit ev, bisiklet ve robot

Kompozit malzemeler günlük hayatımızda bu kadar stratejik bir yer edinirken, termoset reçineleri grubunda; katalizörler (Organik Peroksitler) ve hızlandırıcılar da üretim için aynı öneme sahiptir.

Akpa Kimya olarak; 20 yılı aşkın süredir yüksek teknolojili organik peroksit ve hızlandırıcılar üretmekteyiz. Organik Peroksitlerimiz (Katalistler) tüm dünyada El yatırması/ püskürtme, pultrüzyon, reçine transfer kalıplama (RTM), laminasyon, elyaf sarma, sıcak pres kalıplama (SMC-BMC) gibi birçok uygulamada kullanılmaktadır.

Dinamik ve deneyimli Ar-Ge kadromuzla üzerimize düşen görevin bilinciyle daha yeşil ve sürdürülebilir bir gelecek adına fitalatsız organik peroksitler (Akperox A50PF, Akperox A60PF) , kurşun içermeyen boya kurutucular ( Akdry mix2, Akdry HP39) gibi çevreci teknolojiler üretmeye devam ediyoruz.

Şekil 3A. Ticari bir 3D yazıcı ve 3D baskılı termoplastik alet

Yorumunuz

  • (görüntülenmeyecektir)