Krohne, Boru Hattı Yönetiminde Yeni Çözümler Sunuyor

08 Ağustos 2019

 

Can Merter
Pazarlama ve İletişim Müdürü
Krohne Otomasyon San. ve Tic. Ltd. Şti.

 

 

Krohne, boru hattı yönetiminde artan operasyonel, çevresel ve yasal gerekliliklere uygun olarak boru hattı operatörleri için yeni çözümler sunmaktadır. Bu kapsamda PipePatrol; petrol, gaz, su ya da kimyasal akışkanları taşıyan kısa ya da uzun mesafeli boru hatlarının her türlü çalışma koşulunda izlenmesini ve korunmasını sağlayan modüler bir yazılım paketidir. PipePatrol farklı konfigürasyonlarda seçilebilir: Sekiz modül; kaçak tespiti, hırsızlık tespiti, gerilim izlemesi, hat kırılmalarının tespiti, sızdırmazlık izlemesi, batch takibi ve tahmine dayalı modelleme modüllerini kapsamaktadır. Modüller tek başına ya da birleştirilerek kullanılabilir. İsteğe bağlı olarak çok çeşitli enstrümantasyon, siber güvenlik ve saha veri toplama sistemleri ile kombine edilebilir.

Boru hattı uygulamalarındaki 30 yılı aşkın deneyimiyle Krohne; sertifikalandırma ya da hırsızlık analizleri süresince boru hattı yönetimine destek niteliğinde mühendislik, işletme ve bakım hizmetleri sunmaktadır. Bu modülerlik; boru hattı operatörlerine uygun bir bütçe ile yasal gerekliliklere uygun ve güvenli bir şekilde en iyi sonuçlara ulaşma imkanı sunmaktadır.

PipePatrol E-RTTM (Uzatılmış Gerçek Zamanlı Geçiş Modeli) tabanlı kaçak tespit sistemi; dünya genelinde 350’den fazla boru hattında kullanılarak sıvı ve gaz akışlarında kaçak tespiti ve lokalizasyonu sağlamaktadır. Yetkisiz ve yasa dışı akışkan deşarjlarının hızlı ve güvenilir bir şekilde tanımlanması ve lokalizasyonu konusunda geliştirilmiş olan hırsızlık tespit modülü; küçük sızıntıları tespit etmek için geliştirilen sızdırmazlık izleme modülü ile tamamlanmaktadır. Bunlara ilaveten boru hattı yarılmalarının anında tespitinin sağlanması için hat sonu algılama modülü ile de kullanılabilir. Bu modülde hattın kopması durumunda hattın otomatik ve acil olarak kapatılması için bir tanımlama dizisi kullanılmaktadır.

Bir diğer yandan; batch takip modülü ile çok akışkanlı boru hatlarında batch ve ara yüz takibi, gerilim izleme modülü ile hattın çalışma süresi boyunca gerilimlerin değerlendirilmesi ve belgelendirilmesi, operasyonel modüller ile de hat servis süreçlerinin takibi de sağlanmaktadır. Ayrıca; tahmine dayalı modelleme modülü ile düşük akış ya da basınç düşmesi gibi olası sorunlar belli bir öngörülme süresi için (Örneğin 24 saat) belirlenebilmektedir. Bu modüldeki çevirim dışı simülasyon özelliği, alınması gereken düzeltici önlemlerin belirlenmesinde ve gelecek için optimize edilmiş operasyon planlamasında kullanılabilmektedir. Tüm bunlara ilaveten; pompa izleme modülü ile temel mekanik, elektrik ve hidrodinamik ölçüm sonuçları izlenebilmekte ve bu nedenle bakım planlaması ve daha yüksek sistem kullanılabilirliği sağlanmaktadır.

PipePatrol; API RP 1130/ 1149/ 1175, TRFL, 49 CFR 195, CSA Z662 ve SS 512 gibi uluslararası standartlara uygundur. Ayrıca Shell DEP 31.40.60.11-Gen., Kuveyt Petrol Şirketi KOC-MP-039, DOW Küresel LDS Standartları ve Suudi Aramco SAES-Z003 gibi özel firma standartlarına da uygundur.