Krohne ve Samson “FOCUS-ON”u Tanıttı

05 Kasım 2019

Krohne ve Samson ortak girişimleri olan “FOCUS-ON”u tanıttı. “FOCUS-ON”; proses endüstrisi 4.0’a uygun olarak özel aktuatörlerin geliştirilmesi, üretimi ve pazarlanması için kurulan yeni bir şirket. Ortaklığın duyurulmasının beraberinde yeni şirket; vana ve ölçüm teknolojilerini benzersiz diagnostik ve kontrol fonksiyonlarıyla tek bir cihazda birleştiren çok önemli bir inovasyonu ortaya koymaktadır. Her iki firma yetkilileri bu önemli yeniliğin “Proses enstrümantasyonu ve kontrol cihazları kombinasyonun, proses endüstrisi için özel olarak geliştirilen dünyanın ilk akıllı proses nodu” olduğunu ifade etmektedirler.

Hollanda’nın Dordrecht kentinde kurulmuş olan “FOCUS-ON” şirketinde eşit paylara sahip oldukları bildirilen Krohne ve Samson; “FOCUS-ON” yatırımının temellerini; her iki firmanın dünya çapındaki projelerde 25 yılı aşkın süredir gerçekleştirdikleri iş birliği sonucunda atıldığını belirtmekteler. Enstrümantasyondaki bu stratejik ortaklığın ve yeni kurulan ortak girişimin tanıtımı Samson Ceo’su Dr.Andreas Widl ve Krohne CEO’su Stephan Neuburger tarafından gerçekleştirdi. Tanıtımda “Dijitalleşme çağında öncü yeniliklere ancak iş birlikleriyle ulaşılabileceğini” söyleyen WIDL, “Burada tam bir güvenle gerçeklesen bir iş birliğinin gözler önünde olduğunu” belirtti. Daha sonrasında Neuburger “İlk ürün olarak; merkezi olmayan kontrol ve kestirimci bakım konusundaki yenilikçi yaklaşımlarımızı birleştirerek fikirlerimizi bir araya getirdik ve böylece “FOCUS-ON“ ortaya çıktı.” dedi.

Modülün geliştirilmesine ilişkin teknolojik motivasyon ise SAMSon CTO’su Dr.Thomas Steckenreiter tarafından söyle açıklandı: “FOCUS-ON ile, otonom bir şekilde kendini optimize ederek otonom üretim yapabilen otonom fabrikalara doğru kararlı bir adım atıyoruz.”dedi.

Krohne CTO’su Dr.Atilla Bilgiç ise “Uyarlanabilir kontrol fonksiyonunu geliştirmek yalnızca ilk adımdı. Daha önemli olan diagnostik fonksiyonlarla yapay zekanın entegrasyonudur. Otonom aktüatörümüz mevcut durumunu biliyor, gelecekteki koşulları öngörebiliyor ve sahip olduğu öğrenme yeteneğiyle uygulamalara uyum sağlayabiliyor.” sözleriyle düşüncelerini ifade etti.

Akıllı proses nodu; su üç işlevi bir araya getirmektedir: Sensör, aktüatör ve kontrol. Modül, bir boru hattındaki akısı ölçmekte ve belirtilen ayar (set) noktalarına ulaşmak için vana işlevini bağımsız olarak düzenlemektedir. Konuyu özetleyen Neuburger sözlerini söyle sürdürdü: “Bu ürünün, bir tesisin karışıklığını önemli ölçüde azaltacağından eminiz. Ürünün diğer bir avantajı ise, kaynakların daha iyi ve daha verimli kontrol edilmesini sağlayacak şekilde, bir prosesi kapsamlı diagnostikler yoluyla optimize etme yeteneğine sahip oluşudur. Böylece tesis verimliliği önemli ölçüde artırılabilecektir.” dedi.

Akış, sıcaklık ve basınç için entegre ölçüm sensörleri sayesinde kavitasyon gibi sorunlar tanımlanabilir ya da öngörülebilir. Vana ve boruların aşınması önlenebilir ya da önemli ölçüde azaltılabilir. Bu sayede tesisler daha uzun sürelerde kesintisiz olarak durmaksızın çalışabilecektir. Akıllı proses nodu satışlarının 2020 yılının ilk çeyreğinde başlaması bekleniyor.