Laboratuvar Mikserleri Üniversal Pilot Üretim Üniteleri


Özdemir Karanfil

Makine Mühendisi
KPM Mühendislik

 

 

KPM Mühendislik, uzun yıllar edinilen tecrübelerin sonrasında kimya ve proses makinalarının imalatı ve endüstriyel tesis kurulumu konularında hizmet vermek amacıyla, 2011 yılında kurulmuştur. Başta boya ve boya hammaddeleri sektörü olmak üzere, kimya, ilaç, gıda, madeni yağ ve yapı kimyasalları gibi sektörlere hizmet veren firmamız; reaktörler, mikserler, blenderler, distilasyon kolonları, borulu eşanjörler, dissolverler, disperserler, sütunlu mikserler, laboratuvar mikserleri, üniversal pilot üretim üniteleri, silolar, depolama tankları, mobil kazanlar, torba filtreler, otoklavlar, dolum makineleri vb. gibi daha birçok ürünün imalatını yapmakta ve sonrasında yerinde montaj yapıp devreye almaktadır.

Hemen hemen her üretim tesisinin, olmazsa olmazı olan küçük hacimli laboratuvar mikserleri ve normal bir üretim tesisinin adeta minyatürü olan düşük kapasiteli pilot üretim üniteleri birçok bakımdan işletmelere kolaylıklar sağlamaktadır. Bu minyatür tesisin reaktörleri 50 L. ile 500 L. arasında istenilen hacimlerde dizayn edilebilmektedir. Seçilen reaktör hacmine göre diğer ekipmanların (blender, kolon, kondenser, dekantör, ısıtma ve soğutma sistemi, vakum sistemi vs.) kapasiteleri hesaplanır ve projelendirilir.

Pilot üniteler, Ar-Ge çalışmalarında reçetelerin oluşturulması sürecinde minimum hammadde miktarları ile çalışma olanakları sunarken, buna paralel minimum enerji sarfiyatı ve operasyonel açıdan çalışma kolaylıkları sağlamaktadır. Hatalı üretimlerde ya da yanlış reçete uygulamalarında çok düşük miktarlarda hammadde kaybı ile hem ekonomik hem de problemsiz sonuçlara ulaşmak mümkün olmaktadır.

Pilot Üretim Ünitelerini, müşterilerimizin direkt kullanım amaçlarına yönelik olarak üretebildiğimiz gibi çok amaçlı üretimlere imkan tanıyan üniversal tipte de üretebilmekteyiz. Üniversal Pilot Üretim Ünitelerini, özel dizayn ettiğimiz 2 veya 3 katlı olan platformumuz üzerine monte ederek kompakt halde teslim etmekteyiz. Ölçüler uluslararası nakliyeye dahi imkan verecek şekilde belirlenmektedir. Sökülebilir tasarım olduğundan dolayı demonte vaziyette TIR’a yüklenip, nakliye sonrasında civatalı birleştirme ile çok rahat montajı yapılabilmektedir. Bir kimya tesisinde bulunan, reaktör, distilasyon kolonu, kondenser, dekantör, blender, filtreler, pompalar, ısıtma sistemi, soğutma sistemi, vakum sistemi, dahili borulamalar, PLC sistemli kontrol panosu ve dahili kablolamaları da yapılmış vaziyette üretime hazır halde teslim edilmektedir. Bu üniversal pilot üretim ünitesini işletmesinde bulunduran müşterilerimiz başka hiçbir unsura ihtiyaç duymadan ana enerji beslemelerini yaparak hemen üretime başlayabilmektedir.

Pilot Üretim Üniteleri, talebe bağlı olarak Ex-proof veya non Ex-proof olarak üretilmektedir. Kimya sektöründe genellikle yanıcı ve parlayıcı kimyasallar çokça kullanıldığından dolayı müşterilerimizin talepleri Ex-proof bir ünite olması yönündedir. Bu durumda, ünite dahilinde Atex belgeli Ex-proof ekipmanlar kullanılmaktadır.

Ünitelerimizde ısıtma sistemi olarak kızgın yağ kullanmaktayız. Kızgın yağ, kompakt olarak dizayn ettiğimiz rezistans ile çalışan kızgın yağ jeneratöründe üretilmekte ve yine sistem dahilinde yer alan kızgın yağ pompaları ile sistemde sirküle etmektedir.

Soğutma sistemi olarak ünitenin ihtiyacına göre müşterilerimizin fabrikasında bulunan soğutma kulesi veya chiller tesisatından branşman alıp bağlantılar yapmaktayız. Hiç soğutma sistemi olmayan tesisler için ünitemize kompakt chiller ünitesi akuple etmekteyiz.

Otomasyon sistemimizde PLC olarak Siemens S7-1200, touchpad panellerde Siemens, sürücülerde ABB ve diğer tüm şalt malzemelerinde Siemens veya Schneider markalı ürünleri tercih etmekteyiz.

KPM Mühendislik olarak kaliteden ödün vermeden siz değerli müşterilerimize hizmet vermeye devam edeceğiz.

Yorumunuz

  • (görüntülenmeyecektir)