Latro Kimya’nın kurucusu ve Genel Müdürü Sayın Haluk Can Hür

24 Ocak 2019

Latro Kimya’nın kurucusu ve Genel Müdürü Sayın Haluk Can Hür ile firmanın faaliyetlerine, ürün çeşitlerine ve gelecek yıllarda gerçekleştirmeyi istedikleri hedeflere yönelik keyifli bir röportaj çalışması gerçekleştirdik.

Haluk Can Hür

Sayın Haluk Can Hür, Okurlarımıza kendinizden, profesyonel geçmişinizden bahseder misiniz?

2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Çalışma hayatıma büyük bir holdingin tekstil sektöründeki boyahanesinde İşletme Mühendisi olarak başladım ve 1,5 yıl işletmede görev aldım. Sonrasında askerlik görevimi de tamamlayıp tekstil yardımcı kimyasalları üreten bir başka firmanın satış pozisyonunda ikinci işime başlamış oldum. Söz konusu firmada 9 yıl boyunca satış pazarlama direktörü olarak görev aldım

Bu çalışma döneminde firmanın yurt içi ve yurt dışı yapılanması, ihracat ayakları, yurt dışındaki distribütör operasyonlarının yönetilmesi ve firmadaki satış pazarlama ile ilgili tüm konularda yönetici olarak rol aldım. Sonrasında 2010 yılında Latro Kimya’yı kurdum. İlk etapta Latro Kimya, tekstil sektörü odaklı olarak hammadde kimyasalları, ağırlıkta da Momentive firmasının silikonları özelinde çalışan bir firmaydı. Sonraki yıllarda birçok farklı sektör ve ürün gamımın katılmasıyla beraber firma faaliyet alanlarını çok daha genişletti.

Latro Kimya hakkında bilgi verebilir misiniz? Başarı politikanızı belirleyen unsurlar nelerdir?

Latro Kimya’yı kurduğumuz günden itibaren “Kimyanın keyifli adresi” mottosuna inanıyoruz. Öncelikle şunun altını çizmek isterim ki hem çalışanlarımızın keyifle çalıştığı hem de müşterilerimizin keyifle servis aldığı, tüm paydaşlarımızın bu işi mutlulukla, keyifle yaptığı bir ortam sağlamaya çalışıyoruz.

Bana göre başarı politikasını belirleyen unsurlarda başarılı olmanın ya da olmamanın terazisi kolay değil. Ancak bizi ne farklılaştırdı ve büyümemizi ne sağladı diye sorarsak, buna cevap olarak kimyasalları, sektörleri ve aplikasyonları teknik olarak çok iyi analiz etmek, anlamak ve doğru şekilde eşleştirmek diyebiliriz.

Haluk Can Hür: “Latro Kimya olarak müşterilerimizin proseslerini geliştirecek, ürünlerine katma değer sağlayacak çözümler sunmak, kimyasal olarak problemlerini çözmek veya maliyet düşürecek geliştirmeler yapmak gayretindeyiz. Ekibimizin DNA’sına da bu bilinci yerleştirmeye çalışıyoruz”.

Ekibimize katılan çalışma arkadaşlarımızın teknik olarak donanım sahibi olmalarına ve donanımlarını devamlı artırmalarını, aplikasyonları iyi anlamak için teoride iyi okuma yapmalarını, pratikte ise müşterilerin işletmelerine girerek onların proseslerini çok iyi analiz etmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Böylece işin aplikasyon ayağını çok iyi analiz eden, kimyasal ayağına teorik olarak hâkim olan bir kişi yarattığınızda sonuç gerçekten de çözüm odaklı oluyor.

Haluk Can Hür
Hizmet verdiğiniz sektörlerden ve ürün çeşitlerinizden bahseder misiniz?

Öncelikle üründen başlamak gerekirse, büyük oranda silikon bazlı kimyasallarda özelleşmiş bir firmayız. Henüz bütün sektörler tarafından yeterli oranda bilgi seviyesi olmasa da silikonun kimya dünyasında çok önemli bir yeri vardır. Latro Kimya olarak bizler de bu noktada uzman ve özelleşmiş olmak için gayret gösteriyoruz.

Çok farklı sektörlere dokunmaya başladıkça silikon kimyasının yanı sıra diğer ürünlerle ilgili çözümler içerisinde de bulunmaya başladık. Kozmetikten tarıma, pet levha ile plastikten, Masterbatch sektörüne, solar panelden, elektronik kimyasallarına, RTV sektörüne kadar birçok farklı sektöre ürünler veriyoruz. Dünyada elektronik sektörü oldukça hızlı bir şekilde büyüme gösteriyor. Bu kapsamda benim de önem verdiğim elektronik kimyasalları diye bir başlık var. Son yıllarda özellikle Latro Kimya olarak elektronik kimyasallarına eğilim göstermekteyiz. Bu başlık altında, savunma sanayisine, uzay ve havacılık endüstrisine elektronik kimyasalları adı altında koruyucu, yapıştırıcı ve izole edici özellikler istenen yerlerde ürünlerimizle çözüm sunuyoruz.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetleriniz nelerdir?

Yurt içinde birçok farklı sektöre hitap eden bir firmayız. Yurt içinde ekibimizin büyüklüğü itibariyle birçok bölgeye ulaşıyoruz. Kendi bünyemize yurt dışında çalışan yabancı uyruklu ekip arkadaşlarımızı da dahil ettik. Böylece firma içerisinde biraz daha multinasyonel bir kültür oluşturuyoruz. Kendi laboratuvarımız olan Wonderlab’in kuruluşundan sonra ise yurt dışı satış faaliyetlerine daha fazla ağırlık vermeye başladık. Kendi ürün gamımızı geliştirdikçe aynı oranda ihracatla ilgili ilerleme kaydeder olduk.

Haluk Can Hür

Araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlaşmış bir laboratuvar olan ’’Wonderlab’’in kuruluş amacı nedir? Wonderlab’’de gerçekleşen çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yaklaşık iki buçuk yıl önce kendi laboratuvarımız olan Wonderlab’i birkaç amaç çerçevesinde kurduk. Bu amaçlardan biri kendi ürünlerimizi Wonderlab’den çıkartmaktı. Amacımız müşterilerimizi iyi tanımak, aplikasyonları iyi anlayıp teknik olarak ihtiyaçlarını, problemlerini saptadıktan sonra tedarikçilerimizden bunların çözümünü bulmak. Tedarikçilerimizden çözüm bulamadığımızda, kendi laboratuvarımız olan Wonderlab devreye giriyor. Böylece kendimiz formülasyonlar, modifikasyonlar yapıyoruz. Wonderlab’in bir diğer önemli amacı ise müşterilerimizin talepleri doğrultusunda ürünleri karşılaştırmak ve raporlamak. Misyonumuz, Latro Kimya olarak tüm sunduğumuz çözüm ve ürünlerin müşterilerimize mutlaka değer katması.

Müşterilerinize daha iyi hizmet sunmak için satış öncesi ve sonrası teknik destek ekibinizden bahseder misiniz?

Satış ekibimiz kimyager, kimya mühendisleri ve çoğunlukla da yüksek lisans seviyesindeki kişilerden oluşmaktadır. Buradaki amaç teknik yönü güçlü olan kişilerin aplikasyonu, kimyasalları iyi anlaması ve ikisini doğru yerde birleştirmesidir. Teknik lojistiğimiz bizi biz yapan en büyük gücümüzdür ve iyi bir teknik lojistik vermek için elimizden geleni yapıyor hem laboratuvar hem satış ekibimizin alt yapısını geliştirmeye çalışıyoruz.

Önümüzdeki yıllarda kozmetik-kişisel bakım ve ev bakım sektörüne sunmayı amaçladığınız hizmetler nelerdir?

Biz, kozmetik, kişisel bakım ve ev bakım konusunda tüm fuarları ve yurt dışındaki gelişmeleri takip eden bir firmayız ve nihai ürünlerdeki tüm trendleri çok yakından takip ediyoruz. Latro olarak en büyük farkımız, uluslararası nihai ürün trendlerini takip etmek ve bu doğrultuda müşterilerimize çözümler sunmak. Bu trendleri takip ederken de hem bu trendlerle ilgili müşterilerimizi bilgilendiriyoruz hem de bütün konsantrasyonumuzu bu yönde kullanıyoruz. Genel olarak baktığımızda Avrupa, Uzak Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da birbirinden bağımsız trendler oluyor ve bizler bu trendleri yakından takip ettiğimiz için müşterilerimizin ihracat ürünlerine de ciddi katkı sağlayabiliyoruz. Önümüzdeki süreçte yeni tedarikçilerimizin devreye girmesiyle ürün gamımızı da daha fazla geliştirmiş olacağız.

Haluk Can Hür
Özellikle kozmetik-kişisel bakım ve ev bakım sektöründe üretim\tüketim hacmini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle genel tutumumuzun ihracata yönelik bir gelişim sergilemeye yönelik olması gerektiğini belirtmek isterim. Latro Kimya olarak tüm müşterilerimize uluslararası alanda meydana gelen trendleri anlatıyoruz. Buradaki amaç müşterilerimizin ürünlerini Uzak Doğu ya da Afrika gibi çeşitli kıtalara daha çok ihraç etmesidir. Böyle bir stratejiyle kozmetik-kişisel bakım ve ev bakım sektörü çok hızlı bir şekilde büyür ve ayakta kalır.

Haluk Can Hür: “Bugünlerde tüm firmalar için yurt dışına açılmak çok daha önemli hale geldi bu da bizim daha iyi işler yapabilmemizi sağlayacaktır”.

Gelecek yıllarda gerçekleştirmeyi istediğiniz yenilikler nelerdir? Bu yeniliklerin Latro Kimya’ya ve sektöre katacağı avantajlar nelerdir?

Hedefimiz, müşterilerimizin ürünlerine katma değer sağlayacak ve farklılaştırıcı hammaddeler sunmak, proses verimliliklerini artırmak ve her türlü problemlerine kimyasal olarak çözüm üretmektir. Böylece sektöre katma değer kazandırmış, fayda sağlamış oluruz. Aynı zamanda Latro Kimya’nın önümüzdeki dönemde uluslararası platformda daha fazla var olacağı kanaatindeyim.

Çalışanlarınızla birlikte gerçekleştirdiğiniz keyifli bir aktivite olan Latrosailing hakkında okurlarımıza bilgi verebilir misiniz?

Latro çalışanlarıyla birlikte kurmuş olduğumuz LatroSailing isimli bir yelken takımımız var. Yelken, takım çalışmasının önemini en iyi yansıtan sporlardan biri. Burada herkesin bir görevi var ve her bir görev teknenin süratinde kritik öneme sahip. Birlikte çalışmanın en güzel örneği olan yelken sporunu işte bu sebepten dolayı çok seviyorum. İstanbul’un bu aktivite için dünyanın en güzel lokasyonlarından biri olması ile birlikte, ekibimizle her yıl keyifli zaman geçirmiş oluyoruz.

Haluk Can Hür