Letoon Mimarlık Genel Müdürü Sayın Müge Günel sorularımızı yanıtladı.

14 Ocak 2019

 

Gerçekleştirdiğimiz söyleşide, Letoon Mimarlık Genel Müdürü Sayın Müge Günel sorularımızı yanıtladı. Günel, Letoon Mimarlık’ın sunduğu ürün ve hizmetler hakkında bilgi verdi.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?
Sektörde 15 yılını doldurmuş restorasyon uzmanı bir mimarım. Lisansımı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde, restorasyon üzerine olan yüksek lisansımı ise Gazi Üniversitesi’nde tamamladım. Evliyim. 2 oğlum var.

Letoon Mimarlık’ın kuruluş süreci ve günümüzdeki yapısı hakkında bilgi verir misiniz?
Letoon Mimarlık 2007 yılında, ilk olarak, ihtisaslaştığımız ana konulardan biri olan restorasyon sektöründe hizmet vermeye başlamıştır. Uygulama kökenli bir firma olmamız nedeni ile çalışmış olduğumuz projeler esnasında eksik bulduğumuz ve mutlaka olması / kullanılması gerektiğini düşündüğümüz ürün ve konular üzerine araştırma yapmaya başladık. Şu anda restorasyondan endüstriyel sektöre kadar geniş bir yelpazede ‘Yüzey Koruma Teknolojileri ve Malzeme Danışmanlığı’ üzerine çalışmaktayız. Aynı zamanda yüzey koruma konusunda uzun ömürlü ve kullanıldığı/ kullanılacağı yere göre spesifik çözümler sunabilen özel ürün gruplarının ve firmaların Türkiye temsilciliğini yürütmekteyiz. Sahip olduğumuz uzman teknik kadromuz, iş disiplinimiz ve korumaya çalıştığımız amatör ruhumuzla, çalıştığımız firmalar için her zaman iyi bir çözüm ortağı olma konusunda gayret göstermekteyiz.

Birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan ülkemizde, çok fazla sayıda tarihi eser yer alıyor. Uzmanlık gerektiren bir konu olan Tarihi Eser Onarımı-Restorasyonu alanında ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz?
Restorasyon uzmanı bir mimar olarak kuşkusuz bu alanda firmamızın yaptığı ve yürüttüğü projelerin benim için ayrı bir önemi vardır. Hep söylerim, restorasyon yarı gönül işidir. Yapılması gereken her şey doğru şekilde, hassasiyetle, bu işin öneminin ve zorluğunun farkında olarak eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. Burada hataya yer yoktur ve prensip olarak firmamız bu konuda gerçekten hassastır. Unutulmamalıdır ki çalışılan her eser sizin de değindiğiniz gibi birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış, ülkemize ait bir değer ve gelecek nesillere bırakılacak bir mirastır. Firmamız 10 yıldan fazla süredir bu sektörde küçüklü-büyüklü şu an sayısını hatırlayamadığım birçok projede çalışma şansı yakalamıştır. Çalıştığımız, ürünlerimizin kullanıldığı veya danışmanlık hizmeti verdiğimiz aklıma ilk gelen projeler; Nusretiye Camii, Nur-u Osmaniye Camii, Dolmabahçe Saat Kulesi, Alanya Kalesi Tersanesi,Edirnakapı Mihrimah Sultan Camii, Kuleli Askeri Lisesi, Kılıç Ali Paşa Camii, Kılıç Ali Paşa Hamamı, Sivas Gök Medrese, Pera Palas Otel, İstanbul İsveç Konsolosluğu, vb. Bunun yanında firmamız, sektörde ileride hizmet verecek öğrencilere yönelik düzenli ve sürekli eğitim seminerleri de düzenlemektedir.

Letoon Mimarlık, birçok özel ürünün Türkiye temsilciliğini / distribütörlüğünü yapıyor, bu ürünler ve özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?
Firmamızın ağırlıklı olarak hizmet verdiği iki ana alan vardır; Restorasyon ve Endüstriyel sektör. Restorasyon ve inşaat sektörüne yönelik ürün gruplarımızla ilgili burada bilgi vermek isterim. Endüstriyel sektöre yönelik ürünlerimiz özellikle korozyon ve kimyasallara karşı dayanım gösteren özel ürün grupları olup ayrı bir başlık altında anlatmak daha iyi olacaktır.

Restorasyon sektöründe 10 yıldan fazla süredir çok sayıda anıtsal ve sivil mimari eserde çalışmalar yapmış olan firmamız bu konuda tecrübeli bir kadroya sahiptir. Özellikle tarihi eserlerde hassas ve kontrollü şekilde çalışmaya olanak sağlayan mikro kumlama ile yüzey temizliği üzerine başarılı uygulamalarıyla ve eğitim çalışmalarıyla tanınan firmamız, bu alanda İtalyan IBIX Mikro Kumlama Sistemlerinin üreticisi ile de Türkiye’de yaklaşık 10 yıldır ortak bir yapılanmaya sahiptir. Restorasyonda yüzey temizliği çalışmaları dışarıdan bakıldığında basit gibi algılansa da yanlış yapıldığı takdirde eserde ve malzemede geri dönülemez bir tahribat oluşturabilmektedir. Bu nedenle bu çalışmaların işinin ehli dediğimiz restoratör ve mimarların denetimi ve kontrolünde, konunun gerektirdiği titizlikle ve hassasiyetle, esere yönelik özel bir temizleme/onarım/koruma prosedürü oluşturularak yürütülmesi önemlidir. Yaklaşık 8 yıldır temsilciliğini yürüttüğümüz diğer bir ürün grubumuz ise yanmayan/yangın esnasında zararlı gaz salımı yapmayan, VOC içermeyen, nefes alan, geç kirlenen ve kolay temizlenebilen, kesite işlediği için dökülmeyen, kabarmayan, rengi solmayan, ekolojik ve sürdürülebilir özel bir ürün olan KEIM Potasyum Silikat boyalardır. 140 yıllık bir firma olan KEIM’in kalıcı, dayanıklı ve geniş ürün skalası restorasyonda, tarihi eserlerimizin değerlerinin korunmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına yardımcı oldu. Bunun yanı sıra, inşaat sektöründe de özellikle brüt beton yüzeylerin beton karakteri korunarak iyileştirilmesi konularında gerçekten özel projelerde çalışma şansımız oldu. İzninizle bu konuya kısaca değinmek isterim. Mimarların karşılaştığı ve yakındığı büyük sorunlardan biri olan brüt beton yüzeylerdeki sıkıntıların giderilmesi hususunda KEIM markasının “Beton Onarım ve Koruma” ürünleriyle kusursuz çözümler sunabiliyoruz. Brüt beton kalıptan çıkarıldığı zaman olduğu gibi kabul edilmek zorundadır ve kendine özgü özelliklerini kaybetmeden onarımının yapılması önceden zordu. Yapılan onarımlar sonrası beton, maalesef özgün görünümünü kaybediyordu. Hatta çoğu zaman beton onarılmıyor direkt olarak sıvanarak kusurların kapatılması yoluna başvuruluyordu. Yeni beton yüzeylerde ise renk farklılıkları, lekelenmeler gibi tipik kusurlar karşımıza çıkıyordu.

Artık tüm bunlar KEIM beton koruma ürünleri ile problem olmaktan çıktı. “Mineral esaslı bir malzeme için yine mineral esaslı koruma” sloganıyla hareket eden KEIM, mineral mimari koruma sistemleri konusunda 40 yılı aşkın tecrübesi ve uzmanlığı, güvenirliliği ve kalitesiyle brüt beton / fiber takviyeli beton yapıların renovasyonu, korunması ve tasarımında kendini kanıtlamış bir markadır. Son dönemlerde spor statlarından hava alanlarına, müzelerden idari ve endüstriyel binalara, konutlardan radyo ve televizyon kulelerine kadar çok sayıda farklı ölçeklerdeki brüt beton projeleri KEIM ürünleriyle korunmuş ve / veya tasarlanmıştır. Mineral yapı malzemeleri ve özellikle beton mineralleri konusunda KEIM uzmandır. Dalaman Havalimanı, Harbiye Ordu Evi, Truva Müzesi, ODTÜ Araştırma Merkezi, Lüleburgaz HEAŞ Termik Santral Soğutma Kuleleri, Gebze Center Otel, Gaziantep Primemall Alışveriş Merkezi bu ürün grubu ile çalıştığımız şu an aklıma gelen çok sayıda projeden sadece birkaçıdır.

2018 Ocak ayı itibarı ile temsilciliğini aldığımız yeni ürün grubumuz ise Evonik Protectosil’dir. 60 yılı aşkın bir süredir silan üretimi, araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürüten Evonik Protectosil ürün grubu ile yapı koruma konusunda ihtiyaç duyulan tüm gereksinimlere uygun çözümler sunmaktadır. Dünyanın birçok yerinde bilindik birçok yapı, Protectosil® yapı koruma ürünleriyle korunmaktadır. Protectosil ürün grupları ile tarihi ve modern yapılarda su iticilik, kirlenmeyi geciktirme ve kolay temizlenebilme, beton yapılarda korozyon kontrolü, anti-grafiti ürünleri ve konsolidasyon konularında her türlü uygulama ve malzeme için gerekli en uygun ürün ya da ürün bileşimlerini bulabilirsiniz.

Korozyon ve paslanma, özellikle metal yapıların en büyük düşmanı. Korozyon Önleme ve Anti-Korozyon çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Daha önce de belirttiğimiz gibi firmamızın hizmet verdiği diğer bir alan ise endüstriyel sektördür. Bu sektörde özellikle anti-korozyon teknolojileri üzerine uzmanlaşan firmamızın her biri kendi içinde özel, geniş bir ürün portföyü bulunmaktadır. Temsilciliklerini yürüttüğümüz ürün gruplarımız ile ilgili kısaca bilgi vermek isterim. Roval Soğuk Galvanizleme ürünü; sıcak galvanizlemeye eşdeğerde bir koruma sağlayan yüksek anti-korozyon performansına sahip, yerinde çalışmaya olanak sağlayan soğuk galvanizleme ürünüdür. Kuru film kalınlığında %96 saf çinko içerir.

Gladiator Termoplastik Kaplama Sistemleri, korozyon ve kimyasallara karşı dayanıklı, düşük sıcaklıklara ve UV’ye dayanıklı, astar gerektirmeyen, korozyona karşı uzun süreli koruma sağlayan bir sistemdir.

Rustbullet, direkt pas üzerine atılan, çok az ya da hiç yüzey hazırlığı gerektirmeyen ve böylece yüzey hazırlığı maliyetlerini tamamen ya da yarı yarıya düşüren bir boyadır. Amerikan savunma sanayisinde iki ayrı patente sahip olan bu ürün, tamamen çevre dostu bir üründür. Paslı ya da temiz metal yüzeye fırça, rulo ya da püskürtme yöntemi ile direk olarak uygulanır. Üstün yapışma gücüne sahiptir. İstenmediği sürece son kat gerekli değildir. Birçok son kaplama ürünü ile rekabet edebilir. İletken olmayıp üstün di-elektrik mukavemetine ve kimyasal dayanıma sahiptir. UV dayanımı yüksektir.

AKS-Polimer Silikat Kaplama Sistemleri; 2017 yılı sonlarına doğru temsilciliğini aldığımız bir başka ürün grubumuzdur. Korozyon önleme/uzun süreli koruma ve 0-14 aralığındaki kimyasallara dayanım gösterme özelliklerine sahiptir. Astar gerektirmez. Beton, çelik yüzeylere kolaylıkla ve hızlı bir şekilde uygulanabilir. Zorlu alanlar için uzun ömürlü bir çözüm olan bu ürün grubumuz Kırıkkale Barut Fabrikası Reaktör Zeminleri, Çorlu, Tuna Alüminyum arıtma kanalları ve otomasyon platformu, İzmir- Hugo Boss Chiller Ünitesi Renovasyonu gibi projelerde kullanılmıştır. Gerek inşaat/ restorasyon sektöründe gerekse endüstriyel sektörde temsilciliğini yürüttüğümüz tüm ürün gruplarımız ekonomik fayda sağlayan, uzun ömürlü, dayanıklı ürünlerdir. Kısacası, “bir kere yap ve unut” olarak nitelendirdiğimiz tekrar tekrar renovasyon gerektirmeyen ürünlerdir.