Likit Taşımacılıkta Tank-Konteyner

26 Şubat 2020

Gün geçtikçe artan global ticaretin likit dökme ürünlerin taşımaları için kullanılan taşıma kabı tankkonteyner’dır. Türkiye’de terminolojisi Isotank olarak da kullanılır. ISO aslında bir uluslararası standart normudur ve bütün tank-konteynerlerin dış çerçeveleri bu normda üretilir. Bu ekipmanların her biri denizyolu, demiryolu ve karayolu taşıma modlarında sevk edilmeye uygundur. Bu norm tank-konteynerler ile likit ürünlerin tüm modlarda kolayca taşınmasını sağlar.

Taşınacak olan ürün bazında tank-konteyner çeşitliliği sınırsız bir yelpazeye sahiptir. Temel olarak; kimya, gıda ve sıvılaştırılmış gaz olarak ayrılsa da kendi içerisinde de taşınmak istenen ürünlerin gerekliliklerini karşılayacak şekilde farklı özelliklere sahip tank konteynerler vardır.

Taşınmak istenen her bir ürünün özelliklerine uygun olarak doğru tank-konteyner seçimi yapılmaktadır. Ürünün özgül ağırlığı bu kriterlerin en başında gelmektedir. 17m3’ten 36m3‘e kadar hacimde değişkenlik gösteren tank-konteynerler ile tek seferde maksimum ürün sevk edebilmek, müşterilerin lojistik maliyetlerini minimize edebilmek için her zaman birincil amaçtır.

Diğer bir yandan yine ürünün aşındırma oranı, parlama noktası ve buhar basıncı gibi özellikleri dolum ve sevkiyat öncesinde hesaplanarak taşınmak istenen ürün için doğru tank-konteyner seçimi yapılmaktadır. Burada ise amaç ADR kuralları çerçevesinde taşıma sırasında insan ve çevre güvenliğini maksimum seviyede sağlamaktır.

1946 yılından bu yana 74 yıldır likit taşımacılık alanında uzmanlaşmış ve likit taşımacılık sektöründe önde gelen firmamızın bilgi birikiminden ve tecrübelerinden oluşturulmuş olan veri tabanı sayesinde doğru tank-konteyner seçimi kolayca yapılabilmektedir.

Her geçen gün daha çok tercih edilen tank-konteyner taşıma kabı da günümüz teknolojisine ayak uydurmaktadır. Birçok teknolojik donanım ve ergonomik çözümler ile günümüz operasyonunu kolaylaştırdığı gibi, takibini kolaylaştırıyor ve hızlı müdahale imkanını artırmaktadır.

Şirketimizin bünyesinde tüm dünyada dolaşan 44 bin adedin üzerinde tank-konteyner bulunmaktadır ve her biri günlük işlemleri kolaylaştıracak ekipmanlar ve donanım ile güncellenmiş veya üretilmiştir. Bunların başlıca GPS ile konum belirleme ve akıllı termometre ile ısı takibi ve uzaktan seviye kontrolleri olarak ele alınabilir. Likit formda taşınmak istenen ürünlerin çevre sıcaklığına göre akışkanlığı azalabilmektedir ve bu yüzden de ürünlerin teslimat öncesinde kendi özellikleri doğrultusunda ısıtma işlemine tabi tutulması gerekebilir. Bunu uzaktan takip donanımı ile planlamak çok daha kolay olmaktadır.

Hoyer

Firmamızda “Smart Logistics” adı altında özel tasarlanmış bu ekipmanlar tüm sevkiyat sürecini yakından takip edebilmek ve anında bilgilendirmeler yapabilmek için kullanılmaktadır. Elbette bu ekipmanlar sadece GPS ve akıllı termometre ile sınırlı değiller. Talep edilmesi durumunda uzaktan basınç, dolum seviyesi gibi kriterlerin de takibini sağlayabiliyor.

Geliştirilmiş olan ara yüz sayesinde tankların belirlenen alt ve üst kriterleri doğrultusunda konumları veya talep edilen diğer tüm bilgileri için otomatik bilgilendirmeler de yapılabilmektedir.

Aslında bir aile şirketi olan ama profesyonel bir yönetime sahip Almanya Hamburg merkezli Hoyer-Group, Türkiye içerisinde olan iş hacminin artmasından dolayı 1996 yılında ülkemizde kendi ofisini kurmuş ve Türkiye operasyonlarını buradan yönetemeye başlamıştır. Yıllar içerisinde büyüyen iş hacmi ve iş olanakları doğrultusunda yurt içi karayolu sevkiyatlarını gerçekleştiren ana taşeronunun çoğunluk hissesini satın alıp yurt içi sevkiyatlarında da ciddi oranda hacim kazanmaya başlamıştır. Ülke sınırları ve Balkan Ülkelerine yapılan karayolu sevkiyatlarında yine taşınmak istenen ürünlere en uygun olan tank-konteyner seçimi yapılarak sürekli artan bir hacimle taşımalara devam edilmektedir.

Tank-konteynerin portatif olması ve ara depoya almak, liman depolarında yeni gelecek olan ürüne yer açmak gibi esnek çözümlere imkan tanımasından dolayı geçen her gün likit taşıma operasyonlarında daha çok tercih edilmektedir.

Likit dünyasında günümüzün portatif ve teknolojik çözümlerine sahip olan tank-konteynerler vazgeçilmez taşıma ünitesi olarak hayatımızda artık iyice yerleşmiş durumda ve her geçen gün karayolu-tankerlerinin yerini almaya büyük avantajları ile birlikte devam etmektedir.

Ercan Kurtuluş
Operasyon Müdürü
Hoyer Group