Maden Sektörü Dış Ticaret Açığına Katkı Sağlıyor

31 Temmuz 2019

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından dördüncüsü düzenlenen Türk Madenciliğinde Farkındalık ve Uluslararası Marka Yolculuğu bilgilendirme toplantısı Kayseri’de gerçekleşti. Bürokrasi, yerel siyaset, STK’lar, oda başkanları, üniversiteler, kanaat önderleri ve sektör temsilcilerinin yer aldığı toplantıda konuşan İMİB Başkan Vekili Rüstem Çetinkaya, dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenin 77 tanesinin Türkiye’de bulunduğunun altını çizdi.

Çetinkaya, Türkiye’nin geçtiğimiz yıl 4.6 milyar Dolarlık maden ihracatı gerçekleştirdiğini bunun Türkiye’nin toplam ihracatında yüzde 2.7’lik bir paya karşılık geldiğini dile getirdi. Madenin ithal girdi maliyeti çok düşük olduğu için net ihracata katkısının çok yüksek olduğuna dikkat çeken Çetinkaya, yapılan her birim maden ihracatının yüzde 90’dan fazlasının Türkiye’de döviz olarak kaldığını ve bu anlamda dış ticaret açığına katkı olarak en önemli sektörlerden olduğunu belirtti.

Çetinkaya: ‘’Hayatımız Maden sloganı ile son 2 yıldır çalıştaylar düzenleyerek madenlerin hayatımızın tüm evrelerinde ayrılmaz bir parça olduğunu anlatıyoruz. Örneğin; ülkemizde madencilik faaliyetleri olmazsa seramik sektörü olamaz, kimya sektörü olmaz, cam sektörü olmaz, çimento, agrega gibi sektörler olamaz ya da ithalata dayalı bir sektör oluşur. İnşaatlarda kullandığımız malzemelerin neredeyse yüzde 90’ı bir maden ürünü.” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Ntv