Madeni Yağlar Sektörünün Kalbi Kazakistan’da Attı

01 Kasım 2019

Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan’da 21-25 Ekim 2019 tarihleri arasında meydana gelen ticaret heyeti organizasyonuna madeni yağlar sektöründe faaliyet gösteren 8 Türk firması katıldı.

Nur-Sultan’da 21-25 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleşen etkinliğin ikinci gününde, Türk firmalarını makamında ağırlayan Türkiye’nin Nur-Sultan Büyükelçisi Nevzat Uyanık, Kazakistan’a dair güncel gelişmeleri paylaşarak, firmaların bölge ile yaşadığı ticari sorunlar konusunda bilgiler aktardı. Nur-Sultan Ticaret Müşaviri Selçuk Oktay ise heyete bölge ile yapılacak ticarette nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Etkinlik kapsamında, Kazakistan Ulusal Girişimciler Odası’na (ATAMEKEN) da bir ziyaret gerçekleştirildi. Kazakistan Ulusal Girişimciler Odası’nın misyonu, Kazakistan’da olası iş birliği imkanları ve pazarla ilgili sorunların nasıl çözülebileceği konularına dair bilgi paylaşımı yapıldı.

Kazakistan Sektörel Ticaret Heyeti çerçevesinde, 24 Ekim 2019 günü Türk firmaları ile Kazak firmalar arasında yaklaşık 300 ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. 42 kazak firmasının katıldığı etkinlikte ayrıca bölgeye nakliye yapan firmalar ve bankalar da bölgede yaşanan en büyük sorun olan nakliye konusunda değerlendirmede bulundu.

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “İKMİB olarak ilk defa bu yıl madeni yağlar sektörümüze yönelik bir sektörel ticaret heyeti gerçekleştirdik. Aynı zamanda madeni yağlar sektörüne yönelik Sektörel Ticaret Heyeti ile eş zamanlı bir etkinlik daha gerçekleştirdik. Bu etkinlik de Birliğimiz bünyesinde gerçekleştirilen ilk TTG projesi olma özelliğini taşıyor. Üye firmalarımızın yeni potansiyel pazarları keşfetmesi ve yeni iş bağlantıları kurması amacıyla düzenlediğimiz ticaret heyeti, fuar milli katılımı, TTG Projeleri, UR-GE projeleri vb. organizasyonlarımıza önem veriyoruz.

Ticaret verilerine baktığımızda, Türkiye’nin Kazakistan’a 2019 yılı 9 aylık dönemde gerçekleştirdiği toplam ihracatı 591 milyon Dolar oldu. Madeni yağlar sektöründe ise Kazakistan’a bu yıl 9 aylık dönemde 3,5 milyon Dolara yakın ihracat gerçekleştirdik. Bu rakamı daha yukarıları taşımayı amaçlıyoruz. 21-25 Ekim tarihleri arasında düzenlediğimiz Ticaret Heyeti ile eş zamanlı olarak TTG Madeni Yağlar Tanıtım Projesi etkinliğimizi de gerçekleştirdik. Madeni yağlar sektörümüzü en iyi şekilde tanıtarak hem sektör ihracatımıza hem de ülke ekonomimize katkı sunmayı hedefliyoruz.” şeklinde ifade etti.