MarineLine Türkiye firmasının Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Sayın Kaptan Koray Karagöz

09 Ağustos 2019

 

MarineLine Türkiye firmasının Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Sayın Kaptan Koray Karagöz ile firmanın hizmet verdiği sektörlere, yurt içi-yurt dışı satış hacmine ve gelecek yıllara dair hedeflerine değindiğimiz keyifli bir röportajı sizler için gerçekleştirdik.

Okurlarımıza kendinizden, profesyonel geçmişinizden bahseder misiniz?
1975 yılında Haziran ayında, güzel bir yaz başlangıcında İstanbul Bakırköy’de doğdum. Ama baba tarafım Trabzon’lu olduğu için kendimi Trabzon’lu olarak nitelerim hep.İlk-orta ve lise öğrenimimi Bahçelievler İlkokulu ve Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1992 yılında girdiğim İTÜ Denizcilik Fakültesi’nden şimdiki adı ile Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü’nden 1997 yılında mezun oldum.

1997-2004 yılları arasında uzakyol kaptanı olarak denizlerde çalıştım. 57 farklı ülkede 168 farklı limana uğradıktan sonra 2004 yılında Amerika merkezli olan Advanced Polymer Coatings’de çalışmaya başladım.

2006 yılında MarineLine Coating San. İç ve Dış Tic. A.Ş.’yi Advanced Polymer Coatings firmasının sahipleri ve Okan Kaptan ile beraber kurduk ve hala kısa adı MarineLine Türkiye olan firmanın Genel Müdürü ve ortağıyım. Bu arada “Coating Teknolojileri” konusunda yurt dışında gerekli eğitimlerimi aldım ve bu konuda dünyada en yetkili merci olan “NACE” kuruluşundan Level III Certified Inspector belgem mevcuttur.

MarineLine Türkiye hakkında bilgi verebilir misiniz? Sektördeki başarınızı belirleyen unsurlar nelerdir?
MarineLine Türkiye 2006 yılında Amerikan merkezli kısa adı APC (Advanced Polymer Coatings) firma sahipleri ile benim ve Okan Kaptan’ın birlikte kurduğu bir şirkettir. APC firması 2001 yılından itibaren Türkiye’de faaliyetteydi ve ben onların bünyesinde 2004 yılında çalışmaya başladım. 2001-2004 yılında Türkiye’de APC firması sadece 11 proje ve yaklaşık 54,000 m2 alan kaplamışken, 2004 yılından günümüze kadar toplamda 690 proje ve yaklaşık 4,000,000 m2 alanı korozyona karşı başarı ile kaplamıştır.

Firmanın ana faaliyet konusu kimyasal korozyona karşı APC’nin kendi patentli ürünü olan Chemline/MarineLine kaplamalarının temini-uygulaması-denetimi-ısıl işlem hizmetini gerçekleştirmektir. Merkezi Tuzla’da olup ayrıca Gebze’de de kendi uygulama merkezi mevcuttur.

Hizmet verdiğiniz sektörler ve ürün çeşitleriniz nelerdir?
Hem denizcilik hem de endüstri alanında hizmet veriyoruz. Denizcilik alanında kimyasal tankerlerin yük tanklarının kaplamalarını yapıyoruz. Bu konuda hem Türkiye’de hem de dünyada sektör lideriyiz. Şöyle ki Türkiye de son 15 yılda yaklaşık olarak 520 adet kimyasal tanker inşa edilmiştir ve bunların 465 adeti MarineLine ile kaplanmıştır.

Endüstri alanında da kara taşımacılığı yapan tanker firmaları ve üreticileri-termik santraller-petro kimya tesisleri- depolama tankları, kağıt fabrikaları, yağ fabrikaları gibi her türlü kimyasal korozyona karşı hizmet veriyoruz ve 2011 yılından itibaren başladığımız endüstri pazarında 225 projeyi başarı ile hayata geçirmiş bulunmaktayız.

Üretimini yapmış olduğunuz ürünlerde kalite ve güvenlik politikanızdan bahseder misiniz?
Biz APC’nin sadece kendisinin ürettiği patentli ürünü olan, sadece Amerika’da kendi fabrikalarında üretilen, ana maddesi “siloxirane” olan ve APC firma sahibi Donald Keehan’ın kendisinin bulduğu bir kaplama ürününü kullanıyoruz.

Bu kaplamamız moleküler çapraz bağları diğer bütün kaplamalardan 28×784 kat daha fazla olduğu için hiçbir agresif kimyasalı absorve etmiyor ve bu özelliği sayesinde korozyonu engelliyor.

Ayrıca yüzey pürüzsüzlüğü de diğer bütün kaplamalardan çok daha az olduğu için kimyasalın yüzeyde tutunmasını engelliyor. Uygulamayı da kendimiz yaptığımız için kimyasal göre 5 yıl boyunca %100 olmak üzere garanti verebiliyoruz.

Yurt içi ve yurt dışı satış hacminizden bahseder misiniz?
Yurt içinde denizcilik sektöründe pazar lideriyiz. Yukarıda da belirttiğim gibi son 15 yılda Türkiye’de üretilen yaklaşık 520 adet kimyasal tankerin 465 adeti MarineLine ile kaplandı.

2011 yılında girdiğimiz endüstri sektöründe de şu ana kadar 225 projeyi başarı ile tamamladık ve 2017 yılında Gebze’de açtığımız kendi uygulama merkezimiz ile çok daha başarılı seviyelere ulaşacağımıza inanıyoruz. Yurt dışında da Hollanda-Almanya-Belçika-İspanya- Yunanistan- Polonya-Hırvatistan gibi Avrupa ülkelerinde Türkmenistan gibi Türki Cumhuriyetlerinde, Gürcistan, Dubai-Bahreyn-Suudi Arabistan-Irak gibi Orta Doğu ülkelerinde projeler gerçekleştirdik.

Ar-Ge’ye bakış açınız nedir? MarineLine için Ar- Ge’nin önemini nasıl tanımlıyorsunuz?
Ar-Ge bizim gibi kaplama firmaları için çok önemlidir, eğer rekabetçi olmak istiyorsanız, teknolojiye ve gelişime ayak uydurmak zorundasınız. O yüzden ana firmamız APC’nin Avon, Cleveland, Ohio’da çok gelişmiş bir “Donald Keehan R&D” adında Ar-Ge merkezi bulunmaktadır, dünyada kendi alanında sayılı Ar-Ge merkezlerindendir.

Gelecek yıllarda gerçekleştirmeyi istediğiniz yenilikler nelerdir? Bu yeniliklerin firmanıza, ürünlerinize ve sektöre sağlayacağı faydalar nelerdir?
Basamakları çıkarken belki biraz ağır ama sağlam adımlarla çıkmayı ilke edinmiş bulunuyoruz. 2004 yılında APC bünyesinde çalışmaya başladım, oradan Türkiye’de iş hacmini büyüttük, 2006 yılında MarineLine Türkiye’yi kurduk ve Denizcilik sektöründe pazarın lideri yaptık, 2011 yılında endüstri departmanımızı açtık, kısa sürede 225 projeyi gerçekleştirdik, 2017 yılında kendi uygulama merkezimizi açtık. İlerideki yıllarda bu uygulama merkezimizi daha fazla büyütmeyi düşünüyoruz.

1 kişi ile başladığımız bu yolculukta şu an kendi bünyemizde 62 personel ve ortak olarak çalıştığımız uygulamacı firmamızla beraber kendi projelerimizde yaklaşık 300 kişi ile hizmet veriyoruz.

2018 yılında TSE‘den Gebze’deki tesisimize ‘‘Uygunluk Sertifikası” aldık ve ben bu aldığımız sertifikayı gerçekten çok önemsiyorum çünkü bu sertifika ile TSE’nin yetki verdiği MarineLine Türkiye firması özellikle asit taşımacılığında korozyonu önlemek amacı ile kara tankerlerinin ve Iso-Container’lerin iç yüzeylerini asit korozyonuna karşı dayanıklı “Chemline” ürünleri ile kaplamasını gerçekleştirecek ki TSE bu konuda Türkiye’de şimdiye kadar sadece bizim firmamızı yetkilendirmiştir.