Maskim Kompozit’in Ar-Ge ve Pazar Geliştirme Sorumlusu Sayın Aydın Gül

26 Kasım 2018

 

 

Maskim Kompozit’in Ar-Ge ve Pazar Geliştirme Sorumlusu Sayın Aydın Gül ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Gül, şirketlerinin kuruluş ve başarı serüvenini bizlerle paylaştı.

Aydın Bey merhaba, okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?
Ben Gazi Üniversitesi Kimya Bölümü mezunuyum. Gazi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra London College of İnternational Business Studies’te Pazarlama ve Medya programını bitirdim. Ailemin kompozit sektörü içinde olması nedeni ile kompozit sektörü ile tanışıklığım çocukluk yıllarıma dayanıyor olsa da gerçek anlamda 13 yıldır kompozit sektöründe çalışmaktayım. Bildiğiniz gibi, Maskim Kompozit bir aile firmasıdır ve çoğu aile firmasında gelenek olduğu üzere; ben de şirketimizde, öncelikli olarak Ar-Ge birimi yöneticisi ve teknik destek sorumlusu olarak, zaman zaman da satışa destek vererek, birden çok görevi yerine getirmeye çalışmaktayım.

Maskim’in kuruluş süreci, tesisleri, üretim konusu, pazar payı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
Maskim’in kuruluşuna öncülük eden ilk aile işletmemiz, 1977 yılında İstanbul Kartal’da küçük bir atölyede, çeşitli CTP (Cam Takviyeli Plastik) ürünler üreterek kompozit sektörüne ilk adımını attı. Bu işletmemiz 1993 yılına kadar çeşitli sektörlerin ihtiyaçlarına yönelik kompozit parça üretimi yaparak sektöre hizmet verdi. Kurucularımız; 1993 yılı başlarında, kompozit parça üretimi yapan şirketin yanına, Türkiye’de eksikliğini hissettikleri çağdaş ve çok yönlü faaliyet gösterecek bir dağıtım-distribütör şirketi kurmaya karar verdiler. Böylece ilk aile işletmemiz Master Polyester San. Ltd. Şti’nin içinden, Maskim Boya ve Kimyevi Maddeler San. ve Tic. Ltd. Şti. adı ile, sektörün en değerli üreticilerinin distribütörlüğünü yapacak ve günümüzde sektörün öncü ve en yetkin distribütörü konumuna gelen şirketimiz doğmuş oldu. 2000 yılında halen içinde faaliyet gösterdiğimiz İstanbul-Pendik’teki merkezimize taşındık. Kompozit sektörüne adanmışlığımızı ismimize taşımak amacıyla, 2005 yılında şirket ismimizi Maskim Kompozit Ürünler San. ve Tic. Ltd. Şti. şeklinde değiştirerek, sektörde kompozit unvanını ismine taşıyan ilk şirket olduk. Maskim Kompozit bugün sektörün ihtiyacı olan her türlü ana hammadde, yardımcı malzeme, makine ekipman ve sarf malzemeleri konusunda gerçek bir çözüm ortağı olması yanı sıra; kapasite, satış, ürün çeşitliliği ve hizmette de pazar lideridir.

Şirketimiz 2012 yılında, Kocaeli-Gebze’de faaliyet gösteren ve döküm akrilik levha üretimi yapan, sektörün bilinen önemli bir üreticisinin fabrikasını satın alarak, kardeş şirketimiz Doruk Kompozit eliyle döküm akrilik levha üretimine başladı. Tamamı ailemize ait olan kardeş şirketimiz Doruk Kompozit, özellikle üst segment saniteri ürünler üreten firmaların kaliteli döküm akrilik levha ihtiyaçları konusunda uzmanlaşmış durumdadır. Kendisini var eden müşterilerinin konusu ile ilgili ihtiyaçlarını karşılamayı ilke edinen şirketimiz, bu yılın ilk çeyreğinde yıllık 2.000 ton termoplastik levha üretme kapasitesi olan entegre bir CO-EXTRUSION hattı yatırımı yaparak, her zamanki gibi, sektörden kazandığını sektörün hizmetine sunarak üretim programını çeşitlendirmiş durumdadır.

Kompozit sektörüne adanmışlığımızı ismimize taşımak amacıyla, 2005 yılında şirket ismimizi Maskim Kompozit Ürünler San. ve Tic. Ltd. Şti. şeklinde değiştirerek, sektörde kompozit unvanını ismine taşıyan ilk şirket olduk.

Ürün gruplarınızdan ve ürün özelliklerinizden bahsedebilir misiniz? Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?
Maskim Kompozit distribütör kimliği ile başta polyester, vinilester, epoksi reçineleri, jelkot, pigment pasta, yapıştırıcı pastalar, takviye malzemeleri, non-woven ve core takviye malzemeleri, kompozit uygulama makine ve ekipmanları, yardımcı kimyasallar, dolgu malzemeleri, iş güvenliği ve sarf malzemeleri, döküm akrilik levha, ko-ekstrüde termoplasik levha gibi kompozit sanayinin ihtiyaç duyabileceği her türlü ürünün satışı yanı sıra teknik destek sağlayarak, müşterilerimize komple çözüm ortağı olarak hizmet vermektedir. Otomotiv, inşaat, denizcilik, taşımacılık, ulaştırma sektörleri gibi geniş bir sektörel yelpazede faaliyet gösteren firmalara hizmet sunmaktayız.

Döküm akrilik levha (cast acrylic sheet) ve başta PMMA/ ABS olmak üzere çeşitli ko-ekstrude termoplastik levhaların üretiminde uzmanlaşmış olan kardeş şirketimiz Doruk Kompozit ise, saniteri ürün üretimi, reklam-tanıtım, dekorasyon, aydınlatma, taşımacılık, gıda sektörleri gibi birçok sektörün ihtiyaçlarına dönük alternatif çözümler sunabilmektedir.

 

 

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları  gerçekleştiriyorsunuz?
Şirketimiz herhangi bir sınırlama olmaksızın, ülkemizin dört bir yanındaki müşterilerine hizmet sunmaktadır. Yurt dışına yönelik başta komşu ülkeler olmak üzere, Balkanlar, Kafkaslar, Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerindeki sektörün seçkin ve seçici müşterileri ve tedarikçilerine ürün gamımızdaki her türlü malların ihracatını yapmaktayız.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında Maskim olarak ne  tür çalışmalar yapıyorsunuz?
Maskim öncelikle bir distribütör şirkettir. Kuruluş felsefesi ve amacına uygun olarak her zaman yurt içinden ve dışından sektörün en değerli üreticileri ve onların en yenilikçi ürünleri ile çalışmayı ilke edinmiştir. Ayrıca, bunlardan bağımsız olarak, kompozit sektörünün ihtiyacı; vakum infüzyon, RTM kalıplama, dozajlama vb. birçok ithal ekipmanın yerli ikâme ürünlerini kendi Ar-Ge çalışmaları ile üreterek sembolik de olsa sektörümüzdeki yerlilik oranının artırılmasına katkı sunmaktadır. Döküm akrilik ve ko-ekstrude termoplastik levha üretimi yapan kardeş şirketimiz de konusunda EN standartlarında üretim yapan ülkemizdeki nadir şirketler arasındadır.

Türkiye’deki kompozit sekt örü hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?
Ülkemizde ilk adımlarını 1960’lı yıllarda atan, ara hammadde üretiminin başlangıç yılları olan 1970’li yıllarda gelişmeye başlayan Türkiye Kompozit (CTP) Sektörü,dünyadaki gelişmelere paralel, hatta onu biraz da aşar vaziyette istikrarlı bir şekilde büyümesini sürdürmektedir. Bugün Türkiye kompozit pazarı yaklaşık 250.000 ton ve 1,3 milyar Euro’luk hacme ulaşmış durumdadır. Kompozit sektörü dünya ölçeğinde hacim olarak %3, değer olarak %4-5 büyümesini sürdürmeye devam ederken, ülkemizde ise, ekonomimizin büyüme rakamlarından daha da iyi bir gelişim göstermiş, yakın zamana kadar çoğu senelerde yıllık çift haneli büyüme performansı göstermiştir. Türkiye kompozit sektörünün önümüzdeki yıllarda da bu performansını sürdürmesi ve yıllık %5’in üstünde büyümeye devam etmesi gerçekçi bir beklentidir. Özellikle ileri teknoloji ürünler ve işleme teknolojilerinin ülkemizde de kullanılmaya başlanması ile birlikte, özellikle rüzgâr enerjisi, taşımacılık, otomotiv, havacılık, elektrik-elektronik ve denizcilik sektörlerinde kompozitin payının artması beklenmektedir.

“Aldatılan müşteri kaybedilmiş en büyük servettir” diyen atasözü bizim şirketin mottosudur. Bunun gereği olarak koşulsuz müşteri memnuniyeti bizim vazgeçilmez düsturumuzdur.

Önümüzdeki dönemler için Maskim’in yatırım planları var mı, varsa nelerdir?
Maskim Kompozit faaliyette olduğu 41 yıl boyunca, sektörden kazandığını sektörün hizmetine sunarak varlığını sürdürmeye çalışmaktadır. Faaliyeti içinde hiçbir zaman birinci derecede bilanço büyüklüğüne odaklanmayan, önceliğini kalite ve inovatif ürünlere veren ve en büyük sermayesi itibar ve güvenini her şeyin önüne koyan şirketimiz gelecekte de bu prensiplerinden vazgeçmeden yoluna devam edecek ve ekonomik gelişmelerin imkân verdiği ölçüde yatırımlarını sürdürecektir.

Sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetleriniz nelerdir?
Ülkemizdeki şirketlerin yaklaşık %95’i aile şirketlerinden oluşuyor. Yapılan araştırmalara göre; Türkiye’deki aile şirketlerinin %80’i, 5. yılına, %96’sı 10. yılına ulaşamıyor. Bu gerçeklik temelinde, bir aile işletmesi olarak 41. yılımıza erişmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Bugünlere başta çalışanlarımızın özverili çalışmaları, değerli müşterilerimiz ve tedarikçilerimizin sınırsız güveni ve desteği ve tabi ki aile üyelerinin birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olmaları sayesinde ulaştık.

Şirketimizin kurucuları olan birinci kuşak aile üyelerinin “yaptığımız her işin en iyisini yapmaya çalışmak; müşterilerine, tedarikçilerine, çalışanlarına, meslektaş ve rakiplerine karşı her zaman dost ve güvenilir olmak” prensipleri, hiçbir koşulda vazgeçmediğimiz temel prensiplerimiz oldu. Bu sayede, sektörümüzün en seçkin ve en seçici müşterileri ve tedarikçileri ile kuruluşlarından beri kesintisiz iş ortaklığımız sürmektedir. Bu güven ve itibar, bizim 41 yılda biriktirdiğimiz en büyük sermayemizdir. 1977 yılında başladığımız 41 yıllık kompozit yolculuğuna; müşterilerimizi günümüz üst kalite standartları ve geleceğin trendleri ile buluşturarak, öncü ve lider distribütör kimliğimizi sürdürerek devam edeceğiz.

 

Müşteri memnuniyetinin ve ürün kalitesinin devamlılığını sağlamak için yaptığınız çalışmalar nelerdir?
“Aldatılan müşteri kaybedilmiş en büyük servettir” diyen atasözü bizim şirketin mottosudur. Bunun gereği olarak koşulsuz müşteri memnuniyeti bizim vazgeçilmez düsturumuzdur. Gerek ürün gerekse hizmet kalitesi her aşamada takip edilerek, müşterilerden alınan geri bildirimler doğrultusunda sürekli olarak geliştirilmektedir.

Eklemek istedikleriniz…
Bu söyleşi fırsatını verdiğiniz için size çok teşekkür ediyorum, ayrıca; barış, huzur, güven ve bereketin ülkemizde daimî olmasını diliyorum.