Meslek Lisesinde Temizlik ve Kozmetik Ürünleri Üretiliyor

25 Mart 2020

İzmir Kemalpaşa Mopak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Kimya Teknolojileri Bölümü öğrencileri tarafından üretilen temizlik ve kozmetik ürünlerinin satışından 1 milyon liralık ciro sağladı. Okulun, yoğun ilgi dolayısıyla kamu kurumlarının parfüm, temizlik ve kozmetik ürün talebini karşılamakta zaman zaman zorlandığı bildirildi. Kimya Teknolojileri Alan Şefi Ufuk Akış: “Mezun olan çocuklarımızın iş yeri açma belgeleri var. Sanayi bölgesinin içinde olduğumuz için kimya teknolojileri alanından mezun olan hiçbir öğrencimiz işsiz kalmıyor” şeklinde ifade etti.

dezenfektan

Temizlik ve kozmetik malzemelerinin üretildiği atölye oluşturulan okulda, 10 ve 11’inci sınıf öğrencileri, öğretmenleriyle parfüm başta olmak üzere sıvı el sabunu, tuvalet temizleyici, kıvamlı çamaşır suyu ve bulaşık deterjanı, yumuşatıcı, leke çıkarıcı gibi temizlik malzemesi üretiyor.

Fabrikayı andıran atölyede, liseli kimyagerler tarafından üretilen malzemeler, genellikle İzmir ve çevresindeki kamu kurumlarına satılıyor. Okul, yoğun ilgiden dolayı kamu kurumlarının parfüm, temizlik ve kozmetik ürün talebini karşılamakta zaman zaman zorlanıyor.

Bu Yıl 4 Milyon Lira Ciro Hedefliyor

Kimya Teknolojileri Alan Şefi Ufuk Akış, , başta okulda numune bazında deneyler yaptıklarını, döner sermaye kanalıyla şişe ve esans alım işlemlerini yaparak parfüm ürettiklerini belirtti.

Esansları ham madde olarak aldıktan sonra esansı bağlayıcı özelliği olan gliserin ve etil alkol içinde çözdüklerini aktaran Akış, yüzde 96’lık alkolü, yüzde 80’e indirip, bir miktar saf su koyduktan sonra işlemi tamamladıklarını ifade etti.

Kaynak: AA