MSC, Jotun Hull Skating Çözümlerini Kullanacak

18 Kasım 2020

Jotun, çığır açan Jotun Hull Skating Solutions (HSS) kapsamında (Gövde Kaydırma Çözümleri) konteyner gemileri için ilk ticari sözleşmeyi gerçekleştirdi. Sözleşme, küresel konteyner taşımacılığı ve lojistik firması Mediterranean Shipping Company (MSC) ile imzalandı.

Faaliyetlerini karbondan arındırmaya yatırım yapmayı taahhüt eden bir şirket olan MSC, proaktif temizlik için tasarlanmış ilk robotik teknoloji olan Jotun HullSkater’ı ve Hull Skating Solutions’ın bir parçası olarak özel olarak geliştirilmiş yüksek performanslı SeaQuantum Skate antifouling’i 14.000 TEU’luk MSC EVA’ya bu yıl içinde kuracak. Çözüm daha sonra proaktif olarak biyolojik kirlilik içermeyen, optimum verimlilik, azaltılmış yakıt maliyetleri ve önemli ölçüde daha düşük CO2 emisyonları ile “her zaman temiz” bir tekne gövdesi sağlamak için çalışacaktır.

Jotun

Proaktif Yaklaşım

Jotun, HSS’yi bu yıl Mart ayında piyasaya sundu. Gemi sahiplerinin en ciddi biyolojik kirlilik sorunlarıyla karşılaşmalarına yardımcı olmak için tasarlanan bu ürün, seçilen teknede bulunan anti-fouling boya ve robotik proaktif temizleyiciyi, proaktif durum izleme, üst düzey teknik servis ve performans ve servis seviyesi garantileri ile birleştirir.Jotun operatörleri, HullSkater’ı bir 4G bağlantısı üzerinden kontrol ederek, tescilli bir algoritma ve büyük veri ile geliştirilen bireysel gemi programları doğrultusunda temizlik ve incelemeler gerçekleştirir.

Bu, Jotun Performans Kaplamaları Deniz Küresel Önemli Müşteri Yöneticisi Alberto Genovesi’nin açıkladığı gibi benzersiz sonuçlar veren benzersiz bir proaktif temizleme çözümüdür.  Bu teknoloji MSC’nin oyunun kurallarını değiştiren yenilikçi teknolojiye yatırım yapma arzusuna anında hitap etti.

Endüstri İçin Kazan-Kazan

Genovesi “MSC sadece bir pazar lideri değil, aynı zamanda IMO’nun denizciliğin karbonsuzlaştırılması hedeflerini karşılamak için yenilikçi yeni çözümler keşfetme açısından da öncülük ediyor” diye yorumluyor ve ekliyor “Uzun yıllardır gelişmiş filolarına birinci sınıf kirlenme önleyici kaplamalar sağlamak için onlarla ortak olarak çalıştık ve HSS’nin iş paydaşları için hem iyileştirilmiş çevresel performans hem de gelişmiş verimlilik ve maliyet kontrolü sağlama hedefleriyle uyumlu olacağını biliyorduk.

HSS bu açıdan açık bir kazan-kazan“. MSC EVA, HSS’yi 2020’nin sonlarında Çin’deki GWD Guangzhou Tersanesinde kuracak ve aynı zamanda sınıf yenileme ve gaz yıkayıcı kurulumundan geçecek. Geminin farklı su sıcaklıklarına ve ortamlara maruz kalan esnek yelken modeli, ciddi biyolojik kirlenme sorununa yol açar.Jotun, bu tür zorluklarla karşılaşan tüm gemilerin HSS proaktif yaklaşımını benimsemeleri durumunda, yani biyokirlilik ortaya çıkmadan önce gövdeleri temizlenmsi ve dolayısıyla ilgili sürükleme ve yakıt tüketimini ortadan kaldırılmasıyla, denizcilik CO2 emisyonlarının yılda en az 40 milyon ton azaltılabileceğine inanıyor.

Sürdürülebilir Vizyon

MSC Mediterranean Shipping Company Newbuildings Başkanı Giuseppe Gargiulo, “Denizcilik endüstrisinin iddialı çevre hedeflerini karşılamak için yenilikçi çözümler benimsemesi gerektiğinin kesinlikle farkındayız” dedi ve ekledi, “HSS’nin biyolojik kirlilik sorununu çözmeye yardımcı olacağına inanıyoruz, bu da doğal dünya için azaltılmış emisyonlar ve istilacı türlerin daha az yayılması yoluyla güçlü faydalar ve işimiz, müşterilerimiz ve toplumumuz için daha iyi sonuçlar anlamına geliyor. Bu, MSC’de başarmaya çalıştığımız şeyin somutlaşmış halidir. Daha sürdürülebilir bir nakliye endüstrisi sunma söz konusu olduğunda temiz tekneler yapbozun yalnızca bir parçası, ancak yine de merkezi bir parçasıdır. MSC, hem işimiz hem de bir bütün olarak gemicilik endüstrisi için genel çevresel etkiyi en aza indirmek için yeni ölçeklenebilir çözümleri keşfetmeye ve denemeye kararlıdır“.

HSS, birkaç yıl içinde geliştirildi ve KONGSBERG ile işbirliği içinde Jotun tarafından piyasaya sürüldü. Gemilerde, önde gelen armatörlerle (MSC gibi) ortaklaşa ve dünya çapında seçilen limanlarda kapsamlı testler yapılmaktadır. MSC ve tüm ortaklar için ortak olan, onların küresel ayak izleri ve sürdürülebilir bir gelecek için kalkınmaya odaklanmalarıdır.

Gemi gövdelerine yapışmak için manyetik tekerlekler kullanan Jotun HullSkater, makro kirlenme büyümeden önce tek tek bakterileri ve biyofilmi temizlemek için çalışır. Bu kadar erken bir aşamada, kirlenme, kaplamada veya fırçalarda hasar veya aşınma riski olmaksızın kaldırılabilir. Bu, yalnızca en yüksek performansını ve gemi sahipleri için sınırsız boş günler sağlamakla kalmaz, aynı zamanda reaktif temizlik, maliyetleri düşürme, çevresel risk ve filo esnekliğini optimize etme ihtiyacını en aza indirir.